Letní olympijské hry Atény 2004

Už jen hodiny zbývají do chvíle, kdy sportovcům z celé planety začne ten nejkrásnější a největší sportovní svátek světa – letní olympijské hry Atény 2004. Milióny lidí budou s napětím doslova hltat tuto událost, diváci u televize budou moci nonstop 390 hodin v kuse sledovat dění v řeckých městech, ochuzeni nezůstanou ani diváci celosvětové sítě internet.

Olympiáda je pro internet výbornou možností, jak přilákat sportovního nadšence k webu. Internetové portály vyhrazují zvláštní místa jen kvůli tomuto celosvětovému svátku, vzniká spousta speciálů vyhrazených pouze boji na řeckých kolbištích.

Olympijské speciály

Samozřejmostí internetových speciálů věnovaných olympiádě musí být kompletní přehled her a televizních přenosů, aktuální výsledky z olympijského dění, články o jednotlivých soutěží a informace o české výpravě včetně vizitek jednotlivých sportovců. Největší důraz návštěvníky bude kladen na aktuálnost. Každý speciál se také snaží přijít s něčím navíc. Ať už jsou to ankety, soutěže, zajímavosti, olympijské deníky, fotogalerie, informace o jednotlivých sportovištích nebo z historie olympijských her.

Všechny tyto předpoklady do puntíku splňuje web LOH, který vznikl společným úsilím týmů České Televize a Sportovních novin. Tento web, jehož mirror najdete také na neobvyklé adrese hokej04.cz, přináší opravdu vyčerpávající informace a těžko najdete něco, co byste zde nenašli. Pokud se tedy chystáte sledovat olympiádu výhradně z internetu, výchozím bodem se vám stane web loh.cz.

Jediným zdatným konkurentem mohou být oficiální stránky olympijských her Atény 2004. Ty připravili organizátoři vskutku bezchybně. V angličtině, francouzštině, nebo řečtině můžete získat kompletní a ucelené informace. Ať už hledáte něco o historii, cestě olympijského ohně, vstupenkách, dopravě či počasí. Největší informační část zabírají jednotlivé sporty. U každého sportu máte po ruce pravidla, rekordy i historii. Nemá cenu vyjmenovávat všechny sekce, vládnete-li anglickému jazyku, podívejte se sami. Pokud je něco pravdy na tom, že organizace samotných her není v Aténách zrovna ideální, informační část je na internetu zvládnutá dokonale.

Obstojnou informační alternativou pro vás mohou po více než dva týdny být speciály českých zpravodajských serverů a internetových portálů. Jejich hlavní náplní jsou především články a aktuality. U žádného nechybí program akcí a sekce vyhrazené speciálně českým olympionikům. Zpravodajství je navíc rozděleno podle jednotlivých sportů. Naše internetová jednička Seznam připravila společně se svým sportovním webem Sport.cz přílohu LOH 2004, Centrum.cz ve spolupráci s Lidovkami Atény 2004, iDnes.cz stojí za speciálem Olympijské hry, iHned si svou povinnost splnil webem OH Atény 2004 Deník Sport potřeby svých čtenářů zaplácl pouze další sekcí OH2004. Aby byl přehled kompletní, doplňme i přílohu Tiscali Atény 2004.

Všechny tyto weby se drží zaběhnutého zpravodajského stylu – několik článků za den na úvodní stránce. Nazývat je speciály k OH by asi bylo nesprávné, povětšinou vypadají jako jedna z dalších sekcí a aby se jako neřeklo, tak tam flákli něco z historie a přidali další podkategorii rozhovory. Nechci nijak zpochybňovat jejich kvalitu, je ale pravda, že informace na všech serverech jsou víceméně podobné a určitě se vám nevyplatí prolézat každý z nich zvlášť. Servery posílají na olympiádu i několik svých reportérů, velká část obsahu je ale zpracovávána ze zpráv světových agentur.

Olympijské hry v Aténách jsou událostí číslo jedna i pro další weby. Téma Olympiáda se objevuje i na serveru Finance. Tam se dočtete především pohled na olympiádu z ekonomického hlediska. Speciální přílohu připravil např. Zpravodaj, kde však nečekejte takové množství kvalitních informací. Podobně to bude vypadat i na webu Olympiáda.

Výčet olympijských speciálů ukončíme zdrojem na nejvýš oficiálním, a to webem Českého olympijského výboru Olympic. I oficiální web přináší aktuální informace a několik sekcí vyhrazeným pouze Aténám.

Ne každý bude během olympiády zvědavý na další výsledky. Pro něho je připravena Pilsner Urquel Olympiáda, která nabízí netradiční zábavu a sportovní vyžití bez fyzické námahy. A ti, kteří se nespokojí pouze s textovými informacemi, se mohou podívat do dějiště olympijských her okem webové kamery.

Diváci u televizních obrazovek se mohou těšit na 16denní maratón, což představuje celkem 390 hodin nepřetržitého vysílání. Uvidí rozdání rekordních 301 medailových sad ve 28 sportovních odvětvích, o které se popere 202 výprav. Renomovaný americký sportovní časopis Spoorts Illustrated předpověděl ve své tradiční prognóze pro Českou Republiku 10 medailí, z toho jednu zlatou Romana Šebrleho. My všichni v koutku duše doufáme, že těch nejblyštivějších kovů bude ještě o něco více.

Letní paralympiáda Atény 2004

Po skončení olympijských her na řadu přijdou paralympionici. Informace o paralympiádě, která se koná ve dnech 17. – 28. září 2004, můžete hledat na oficiálních stránkách Aténských her.

Nyní už zbývá opravdu jediné: „Považuji tímto hry XXVIII. Olympiády za zahájené.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *