Dílna dobrého stylu

Petr Staníček dnes spustil svou Dílnu dobrého stylu, ve které najdete jeho články o CSS, webdesignu a JavaSciptu, které již dříve publikoval na svém blogu. Škoda jen, že články nejsou roztříděny do rubrik a je jich zatím poměrně málo. Nicméně autor sám tvrdí, že příspěvky budou postupně přibývat.

Co je však na jinak skvěle provedeném webu zvláštního, je jeho dvojjazyčnost. Pixy totiž zvolil dva sloupce, ve kterých se nachází vždy anglická a česká verze a pomocí JavaScriptu si je můžete zvýrazňovat. V každém případě originální řešení, bohužel už ne tak použitelné a vůbec ne intuitivní. Člověk, který o tomto způsobu neví, musí hodně dlouho zkoumat, jak jazyky přepnout. Nemluvě o tom, že pro návštěvníky je druhá jazyková verze k ničemu. Jsem také zvědavý, jak si s tímto problémem poradí vyhledávače.

Ne nadarmo je dobré používat již zaběhnuté a zřejmé konvence. Použití obvyklých vlaječek by zde bylo opravdu lepší.

Nicméně Petrovi velmi děkuji a těším se na nová CSS řešení a hacky. Zrovna včera, jsem procházel jeho starší články o CSS a musel jsem vždy rollovat celé stránky, než jsem požadovaný spot našel. Jen mě mrzí, že na Wellstyled.com nejsou komentáře k článkům. Na Pixyho blogu se vždy objevovaly zajímávé názory a doplnění článků.

E-kurz úpravy digitálních fotografií

Indoš pořádá nový E-kurz pro zájemce o úpravu digitálních fotografií. E-kurz je zaměřený na úpravu bitmapové grafiky a digitálních fotografií v programu Zoner Media Explorer. Každé úterý a čtvrtek od 25. května se tak dozvíte o základních funkcích programu i o tom, jak dostat fotky z digitálního fotoaparátu, jak je opravit či jak je správně archivovat. První díl kurzu se zabývá tématem Co je to pixel. Nové díly kurzu najdete v sekci elektronické vzdělávání.

Zvuk fotoaparátu

Mám na vás jednu malou prosbu. Potřebuji zvuk fotoaparátu, takový to kliknutí, který se ozývalo u starších foťáků. Krátkej zvukovej soubor, potřebuji ho do jednoho videa. Často se to objevuje v televizi:

fotka – klik – blesk
fotka – klik – blesk
fotka – klik – blesk …
Nemůžu nic najít. Kdyby jste někdo měl i to krátký blesknutí, bylo by to super. Moc vás prosím. Odkaz nebo soubor. Díky moc předem.

Vyvíjí Microsoft nový systém pro správu blogů?

Bill Gates na Microsoft CEO Summitu přednášel o blozích jako o pravidelně udržovaných deníčcích, které fungují jako prostředek komunikace o novinkách ve firmě. V Microsoftu to už mají skoro povinné, blog si píše přes 700 zaměstnanců a pravidelně si zaznamenávají informace o projektech, na kterých zrovna pracují. Doporučoval také využití technologie RSS.

A to by v tom byl čert, aby při projevu nenapadla Billa nějaká výdělečná myšlenka. Ani bych se nedivil, kdybychom se v brzké době dočkali nové konkurence Bloggeru. Třeba bude součástí nové verze operačního systému Microsoftu publikační systém pro správu blogů. To potom bychom teprve poznali, co je to masové blogování. Via BBC

Čárky háčky . com

Webhostingová společnost Spider.cz začala nabízet jako první v České republice možnost zaregistrování domény druhého řádu s českou diakritikou. Nyní si tak můžete zaregistrovat doménu žluťoučkýkůň.com nebo žluťoučkýkůň.net (rychle, ještě budou volné). Česká diakritika funguje pouze na doménách prvního řádu .net a .com. Český registrátor NIC.cz se podle neoficiálních informací na tuto možnost také připravuje. Musí ale nejprve nějak oblafnout systém DNS, který háčky a čárky nezvládá. Prý by se mu to mohlo povést do podzimu letošního roku. Pokud přeci jen trváte na ryze české doméně s diakritikou a v generické doméně .cz, společnost Spider poskytuje tuto službu pro domény třetího řádu (např. žluťoučký.kun.cz). Již delší dobu si také můžete registrovat domény typu žluťoučkýkůň.web.cz u Aliawebu.

Nebudu se tady rozepisovat o tom, že tyto domény (doufám) nemají budoucnost. Už jednou jsem se o to pokoušel ve spotu www.české domény s diakritikou.cz. Jeden důvod za včechny – uživatelé MSIE si musí doinstalovat plugin. Pokud tedy chcete přijít o tuto nemalou část uživatelů, vřele doporučuji. Na druhou stranu by jste se mohli chlubit zajímavým koláčem prohlížečů a neoptimalizovat pro „obludný“ IE :o)

Pro ty, kteří mají zmatek v těch doménách nejrůznějších řádů a názvů, doporučuji Yuhůův text. Via tisková zpráva

Ignum spustilo nový blog

Webhostingová společnost Ignum bloguje – spustila nový blog o hostingu. V úvodním příspěvku se Lubor Kopecký rozepsal o novém protokolu IP 6, který v průběhu dalších let nahradí verzi 4. „Šestkové“ IP adresy se tak nebudou potýkat s nedostatkem kombinací a nebude hrozit stejný problém jako u předchozí verze, že dojde k vyčerpání všech možných kombinací, což by zabránilo další rozvoj internetu.

Centrum mění, Seznam slaví

Ne že by měl Seznam radost z toho, že Centrum změnilo design svého, do té doby designem velmi nudného Xchatu, které nyní zapadá do koncepce celého portálu, ale Seznam oslavoval. V pražském klubu slavil 8. narozeniny. Jestli chcete, můžete si přečíst podnikatelskou pohádku o Ivuškovi alá tisková zpráva nebo prohlédnout fotky z oslavy v mexickém stylu.

Ale ještě zpět k Xchatu. Design, uspořádání, navigace – fakt pěkný. Ještě dodělat to chatovací vokno do stejnýho stylu a bude to bomba. Co mě ale dostalo:

Heslo bylo špatně zadáno! Prosím, zkuste to znovu.
Zapomněli jste své heslo? Kontaktujte naši helplinku na tel.: +420 227 018 105

Proč proboha používají k tomuhle telefonní poradnu? Asi ještě neobjevili kouzlo emailů. Kdybych v tom bordelu kolem sebe našel mobil a nebýt té pozdní hodiny – asi si tam zavolám. Takhle si o tom nechám zdát… ?)

RSS Point 1 Release Candidate

Dnes vyšla nová verze nejlepší české (a možná i lepší) RSS čtečky RSS Point 1 Release Candidate. K dispozici jsou 2 verze: Lite a Professional. Professional už není bohužel zdarma, není však ještě uvedeno za kolik bude dostupná. RSS Point byla skvělá čtečka, nikde jsem nenašel žádnou lepší. Pokud víte o RSS readeru, který má alespoň stejné funkce jako RSS Point, dejte mi vědět. Je škoda toho zpoplatnění, o to větší, že si nemyslím, že na tom vydělají.

Giga sem giga tam

České portály rozdávají diskový portál jak na běžícím pásu, po Seznamu se v tichosti přidal i Centrum. Nemá cenu se rozepisovat, že morální právo na prvenství má Centrum, protože na vývoji pracuje již delší dobu a službu spustí pravděpodobně dříve. Odkazy na související články na toto téma najdete v pravém sloupci.

Wifi od ČTc i Eurotelu

ČTc a Eurotel se domluvili na vzájemné spolupráci a zákazníci tak budou moci využívat Hot Spoty obou společností za stejných cenových podmínek na základě vzájemného roamingu. Cena bude 2 Kč (včetně DPH) za 3 minuty spojení. K 59 přístupovým bodům ČTc přibylo 104 lokalit Eurotelu umožňujících bezdrátový přístup k internetu. Celá síť tedy bude čítat 163 lokalit. Tisková zpráva Eurotelu, Telecomu, více informací ISDN.