Elektronický podpis od zítřka na poštách

Česká pošta získala 3. srpna od ministersva informatiky akreditaci k vydávání elektronických podpisů. Od zítřka tak bude možné na sedmi pobočkách v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Brně a Ostravě získat certifikát nutný k používání elektronického podpisu.

Z tiskové zprávy vyplývá:

  • Od prosince 2005 se rozroste počet kontaktních míst na sedmdesát,
  • v období let 2006/2007 by se měl jejich počet rozrůst až na čtyři sta,
  • cena: 190 korun včetně DPH (první akreditační společnost I.CA nabízela tuto službu za více než 700 korun)
  • krom elektronického podpisu bude Česká pošta nabízet také
    elektronickou značku, kterou mohou využívat celé firmy a úřady.

Jak získat e-podpis? Ve stručnosti, musíte si na domácím PC vygenerovat žádost, nahrát na disketu, odnést na poštu, kde vám na disketu nahrají certifikát a doma si tento certifikát nainstalujete. Pokud budete chtít podpis používat mimo domácí PC, můžete si na přenosné médium vygenerovat soukromý klíč. Alespoň takto mi to bylo vysvětleno.

Jak dostanu do mého notebooku disketu opravdu nevím…shůdnější by asi byl postup přes USB disk, CD-ROM nebo přes nahrání certifikátu na web, který si potom uživatel doma stáhne. Zítra se na to zeptám…

Obecně se předpokládá, že boom elektronického podpisu nastane právě díky větší dostupnosti a nižší ceně a prvními subjekty, které půjdou v čele má být státní správa, města a obce. Já si to nemyslím, vždyť všechny obce tuto možnost nevyužily ani když byla zdarma. Proces získání a používání e-podpisu se mi zdá příliš složitý a příliš nevěřím v jeho běžné používání ani mezi fyzickými osobami ani mezi úřady.

Google verze pro mobily

Nevím jestli jsem něco zaspal, ale v nastavení Google jsem dnes náhodu narazil na možnost přepnout si Google do verze pro PDA nebo XHTML mobilní verze („-//WAPFORUM//DTD XHTML Mobile 1.0//EN“).

Také jsem si tam všiml možnosti nastavení filtrování erotického obsahu. Defaultně je nastaveno moderate filtering, ale zvolit si můžete také strict a nebo non. Zajímavé, já myslel, že Google proti neslušnému obsahu bojuje jak jen může… tohle je možné pouze při nastavené angličtině.

Pokud je to stará věc, tak tenhle příspěvek ignorujte 😉

Co nám zbylo z Internetu?

Pokud v pátek dočtete Patrickovo čtení, pravděpodobně toho na práci moc mít nebudete.

Pamatujete ještě na časopis Internet? Potáhněte slzu a pojďme se podívat, co nám z něj zbylo. Opravdu jsou to jen střepy a zbytky, které bylo těžké povytahovat. Výbornej humor.

Začneme s BookMarX, rok 1997 a 1998. Nezapomenutelné obálky – prohlédnout!.

Historická čísla, uchovala se 8-37

Archiv denního webu

Další kouzelnost – seriál Hatmatilka.

Super věcička pro toho, kdo miluje frejmy. Ale tohle tak yurčitě vyzkoušejte.

A teď už opravdu jenom střepy. Dochované aktualitky z jara 97, to nejlepší z Cache 96 (ale dobrý), soutěž animovaných gifů, wwwzorníčky barviček, Závěry XI. čísla
časopisu Internet
splníme!

a rozhovor se slavným hackerem CzErtem.

Příjemnou zábavu.