Nová verze Navrcholu

Služba pro měření statistik návštěvnosti Navrcholu spustila novou vylepšenou verzi. Zavedla i placené služby, pokud tedy chcete rozšířené statistiky nebo Váš počet zobrazeých stránek překračuje 100 000 za měsíc, budete muset platit.

Dohromady či zvlášť

Weblog se vyznačuje krátkými články. Na weblozích se však čím dál častěji objevují příspěvky delší (pro to jsem třeba přestal číst Blok Filipa Rožánka). Nevím co je lepší. Rozdělit článek na několik menších nebo ho ponechat v delší podobě (článek o psaní na internetu)? Zajímá mě Váš názor.

Pro ty, co chodí na weblog pravidelně je lepší:
přečíst si několik kratších článků. Pokud vidím rozsáhlost textu, tak se mi většinou vůbec nechce začít číst, přičemž těch pár nových řádků si přečtu. (Ptal jsem se jednoho člověka na jeho názor na článek Jak psát na internetu. On mi odpověděl: „To je ten dlouhej článek? Ten mě nebavilo číst.“)

Ti, co přijdou na stránky z vyhledávače a hledají dané téma:
si přečtou celý článek. Pokud jsou články rozdělené nemusí ostatní související najít. I když jsou související články zobrazené, není to pro „hledače“ nejvhodnější.

+ na kompletní text se odkazuje lépe, než na několik miničlánků.

Nevím, co mám používat…

Co dělají dospívající na internetu?

Výzkumu z května a června letošního roku se zúčastnilo 692 českých studentů středních škol ve věku 12 – 20 let. Děti na internetu tráví 1-2 hodiny, mladí webmasteři věnují tvorbě necelé 3 hodiny týdně a rodiče většinou nemají ponětí co jejich pacholátko na internetu páchají. Více ISDN Server

Jak se bránit spamu

Otravuje a zdržuje Vás neustálé mazání spamu? Nemáte rádi, když se zmýlíte a spolu se spamem smažete i důležitý email? Spam, neboli nevyžádaná pošta je strašákem dnešního internetu. Každodenně zahlcuje miliony emailových schránek a mnoho významných společností se snaží řešit tento problém. Nejlepším lékařem je však prevence. Chcete-li se tedy vyvarovat spamu, měli byste dodržovat několik základních pravidel.

Webové stránky

Hledači adres sbírají pomocí speciálních vyhledávačů (nazývaných crawler, bot) po internetových stránkách emailové adresy. Proto umísťujte emailové adresy na stránky ve tvaru „jmeno zavinac domena tecka cz“ místo obvyklého „jmeno@domena.cz“. Také se občas používá adresa jmeno-nospam@domena.cz, tady však musíte upozornit čtenáře o vymazání slova nospam. Ještě bezpečnějším způsobem je umístění emailové adresy v obrázku. Text v obrázku upravte pomocí nějakého efektu. Pokud netrváte na nutném zveřejněním emailové adresy, vytvořte si speciální formulář pro odesílání zpráv, tam adresu nemusíte zveřejňovat vůbec. Uživatel Vám napíše text, připíše svůj kontak a komunikace už potom může být klasická. Tím byste měli na hledače adres vyzrát.

Registrace a soutěže

Dalším původcem spamu jsou nejrůznější soutěže, při kterých musíte zadávat své osobní údaje včetně emailu. Pokud už za každou cenu musíte email zadávat, vytvořte si speciální emailovou schránku pro tyto účely. Tuto „zahoditelnou“ schránku používejte i pro konference, diskusní fóra a chaty. Pokud zadáte svůj email na stránkách týkající se erotiky, pornografie, zasílání erotických povídek, warez, mp3, videa, internetových kasin, her, loterií nebo nabídek na rychlé zbohatnutí, buďte si jistí, že Vás spam nemine. U formulářu vždy odškrtávejte tlačítko „Chci dostávat obchodní nabídky.“ a jemu podobné. Pozor si dejte na podezřelé domény jako .ru, .ua, ale i 581946327@yahoo.com.

Freemail a HTML formát

Další možností jak spameři získávají adresy je automatické vytvoření všech možných kombinací emailu na určité doméně, nejčastěji u freemailových služeb. Boj proti tomuto druhu spamu je asi nejtěžší. Pokud najdete ve spamu možnost odhlášení,
účinnost tohoto kroku bude mít nejspíše opačný význam. Spamer totiž zjistí, že váš email je aktivní,
tudíž vlna spamu se teprve spustí. Aktivitu bohužel většinou může potvrdit i Váš freeemailový server tím, že dotyčnému pošle zprávu o nedoručení adresátovi. Proti tomu se můžete bránit jen těžko, měli byste si vytvořit adresu začínající písmenem ke konci abecedy a čím delší, tím lepší. (zxyz14per.loki65c4x7@email.cz – moje oblíbená 🙂

Posledním způsobem jak zjistit aktivitu emailové schránky je zobrazení malého obrázku. Proti tomuto způsobu je prevence jednoduchá, otevírejte maily ve formátu prostý text.

68.8 % Islandanů pravidelně surfuje

Za Islandem se drží Norsko (60%) a Švédsko (51.8%). Česká republika se drží v Evropě na 17. místě (22.5%). Nejhůře je na tom Řecko (13.2%). V EU surfuje každý třetí občan.

Nový britský blok na ihned

Na serveru ihned.cz se objevil nový blok o životě na britských ostrovech s názvem Britský blok. Autorem je student britské University of Sussex Martin Shabu, která leží na jihu Anglie. Škoda je nezobrazování celých příspěvků na hlavní straně.

V roce 2008 bude na internetu 54 % Evropanů

V příštích 5 letech se má počet uživatelů internetu v západní Evropě zvýšit na 211 milionů, což představuje 54% populace. Na konci roku 2002 mělo v západní Evropě připojení na internet z domova nebo zaměstnání 37% lidí. Více na www.mam.cz.