Doprava zdarma je v zahraničích eshopech běžná, v ČR ojedinělá

Jak dlouho ještě bude trvat českým eshopům, než pochopí, že platba za doručení je pro ně ve skutečnosti zbytečným nákladem? Myslím, že na první výraznější pokusy s tímto modelem si počkáme ještě tak tři roky (nepočítám sem něco jako doprava zdarma nad X tisíc Kč) a za čtyři roky by se doprava zdarma mohla stát důležitou konkurenční výhodou.

V zahraničí je to již dnes jinak. Společnost ForeSeeResults.com analyzovala odpovědi více než 9000 návštěvníků největších internetových obchodů během vánoční sezóny.

Ze zprávy vyplývá následující:

– Doprava zdarma se stává stále běžnější. K 68 procentům zákazníků se během vánoční sezóny dostala nabídka dopravy zdarma.
– Cena za dopravu je důležitý faktor v rozhodování, jestli nakupovat online nebo offline. Až pětina zákazníků kvůli nákladům na dopravu upřednostňuje kamenné obchody. Naopak třetina zákazníků uvedla nabídku na dopravu zdarma jako důvod, proč nakoupili online.
– V neposlední řadě hraje doprava zdarma významnou roli při rozhodování, v kterém internetovém obchodě zákazník nakoupí.

Hezkým způsobem propagace dopravy zdarma byl minulý rok 18. prosinec. Tento den byl označen za tzv. „Free Shipping Day“. Do této akce se zapojilo více než 250 obchodníků, kteří nakupujícím odpustili platbu za dopravu a garantovali doručení do Vánoc. Na FreeShipping.Org můžete najít více než 850 obchodů, které nabízejí dopravu zdarma.

Za pár let se této platbě už budeme jen smát. Škoda jen, že u nás to bude trvat ještě o něco déle, než se ledy prolomí a české internetové obchody si spočítají, že vyhodit z faktury tuto zbytečnou položku bude plusem. Pro zákazníky je poplatek za dopravu psychologicky něco zbytečného, něco co mohou obejít nákupem v kamenném obchodě nebo minimálně osobním vyzvednutím v kamenné pobočce. Neodlišujeme nákup produktu a dopravu. Obojí jde na vrub eshopu, který by také měl nákupní proces chápat jako celek od objednávky až ke dveřím zákazníka.