Elektronický podpis od zítřka na poštách

Česká pošta získala 3. srpna od ministersva informatiky akreditaci k vydávání elektronických podpisů. Od zítřka tak bude možné na sedmi pobočkách v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Brně a Ostravě získat certifikát nutný k používání elektronického podpisu.

Z tiskové zprávy vyplývá:

  • Od prosince 2005 se rozroste počet kontaktních míst na sedmdesát,
  • v období let 2006/2007 by se měl jejich počet rozrůst až na čtyři sta,
  • cena: 190 korun včetně DPH (první akreditační společnost I.CA nabízela tuto službu za více než 700 korun)
  • krom elektronického podpisu bude Česká pošta nabízet také
    elektronickou značku, kterou mohou využívat celé firmy a úřady.

Jak získat e-podpis? Ve stručnosti, musíte si na domácím PC vygenerovat žádost, nahrát na disketu, odnést na poštu, kde vám na disketu nahrají certifikát a doma si tento certifikát nainstalujete. Pokud budete chtít podpis používat mimo domácí PC, můžete si na přenosné médium vygenerovat soukromý klíč. Alespoň takto mi to bylo vysvětleno.

Jak dostanu do mého notebooku disketu opravdu nevím…shůdnější by asi byl postup přes USB disk, CD-ROM nebo přes nahrání certifikátu na web, který si potom uživatel doma stáhne. Zítra se na to zeptám…

Obecně se předpokládá, že boom elektronického podpisu nastane právě díky větší dostupnosti a nižší ceně a prvními subjekty, které půjdou v čele má být státní správa, města a obce. Já si to nemyslím, vždyť všechny obce tuto možnost nevyužily ani když byla zdarma. Proces získání a používání e-podpisu se mi zdá příliš složitý a příliš nevěřím v jeho běžné používání ani mezi fyzickými osobami ani mezi úřady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *