Vysokorychlostní internet již za 555Kč

Společnost UPC nabídne od zítřka 1.10. 2004 nový vysokorychlostní internetový tarif chello easy za 555 Kč s DPH. Rychlost připojení bude 256/64 kb/s.

„Cena je konečná, bez dalších poplatků a nákladů. Rychlost připojení prostřednictvím nové služby bude 256 kilobitů za sekundu,“
sdělil včera Právu tiskový mluvčí UPC František Malina a dodal, že UPC tímto krokem vychází vstříc lidem, kteří preferují cenu nad rychlostí.

Datový limit této služby bude 5 GB, v případě překročení bude rychlost snížena na 64 kbps. Zákazníci budou mít navíc možnost využít několik emailových schránek a místo pro webové stránky.

Kdyby bylo u nás, bral bych ho všemi deseti. I já patřím mezi ty uživatele, kteří upřednostňují cenu před rychlostí nebo nějakým datovým omezením. Nepotřebuju linku s rychlostí několik Mbit/s a neomezeným přenosem dat. Na surfování, poštu a pár staženejch programů potřebuju hlavně internet non-stop, rychlost 256 kb/s je víc než potěšitelná.

Fotky s velkým F

Určitě jste si v posledních dnech všimli rozmachu českých fotoblogů. Nejen že rostou jako houby po dešti (Fotoblog Václavák, Neposedné káně, La Trine), ale také se o nich leckde píše. Prohlíželi jste si někdy ty fotobločky? Fotky to nejsou špatné, naopak – velmi se mi líbí a obdivuji autory, jak dokáží denně fotografovat a uploadovat ty mega na internet. Jenomže fotografie s velým F najdete přeci jen trochu jinde.

K tomuto spotu mě přivedl článek o fotografické rodině Saudků (jinak celkem o ničem a chápete proč má 4 kapitoly?). Porozhlédl jsem se a našel opravdu výborné, profesionální fotografie. Posuďte sami: saudek.com, sibik.cz nebo tomkin.cz. Nemyslím weby, ale samotné fotografie na nich jsou opravdu skvostné. (Pokud znáte nějaké další stránky s kvalitními archívy fotografií nebo weby dalších českých, ale i světových fotografů, přidejte je v komentářích.)

Microsoft používá konkurenci? Firefox místo IE!

Je to zvláštní. Šéf bezpečnosti Microsoftu používá Firefox! Jako kdyby Microsoft neměl vlastní prohlížeč. 😀 Ale přecejenom je dobře, že i lidé v Microsoftu používají konkurenční produkty. Že by šéf bezpečnosti přesvědčil vývojáře k integrování Firefoxu do Longhornu? 🙂 Já vím, je to příliš velká utopie, ale doufám. 😀

Co nového ve webdesignu

Kam se ubírá webdesign nepoznáte jen neustálým čtením českých odborných blogů. Čas od času se prostě musíte porozhlédnout i po internetu a proto vám přinášíme souhrn nových nebo nově pozměněných stránek za posledních několik týdnů.

Nebudu se znovu zmiňovat o webech Českého Telecomu a Bati.

První lékařská fakulta UK v Praze vydává v anglickém jazyce 4x ročně multidisciplinární vědecký časopis Prague Medical Report. Časopis publikuje původní vědecké studie, krátká sdělení, kasuistiky, přehledové články, mimořádné lekce nebo přednášky ze všech oborů biomedicíny. Byl založen již v roce 1885, od té doby se jeho podoba výrazně změnila, o což se postarala společnost WebProgress.

Naopak společnost Advertures se svými posledními projekty zaměřila na obor zdraví a v poslední době představila weby Orbit Klub (člověk by to ani něřek, ale opravdu podporuje žvýkačky Orbit) a Klikni a konzultuj, který propaguje přípravky Normaderm pro lepší pleť.

Pokud to stále nestačilo, zkuste kečupy, hořčice a omáčky Heinz nebo nové pivo osto6 od Staropramenu. Oba weby připravila společnost Et netera, která také nedávno redesignovala svůj web.

Abychom nezůstali jen u firemních webů, zmiňme novou přílohu společnosti Tiscali Do školy nebo znovuobnovený web SvětHer. S webdesignem nemá sice následující web nic společného, ale když už jsme u těch novinek… zkuste Virový radar od Seznamu.

Dočkáme se placeného obsahu?

Nedávno jsem vás informoval o novém mikroplatebním systému i-plus. A i-plus už není, respektive v nejbližších dnech nebude, jediným mikroplatebním systémem v Čechách. Na znovuzrození se totiž připravuje staronová internetová peněženka Monetka. Více o Monetce a krátké historii mikroplateb si můžete přečíst v článku Internetová peněženka Monetka se vrací, získala výjimku od ČNB na Lupě.

Možná si řeknete: „No a, takových pokusů již bylo několik“, ale možná to tak není a brzy se dočkáme masovějšího rozšíření mikroplateb. Že k tomu má všechny předpoklady si myslí i Mirek Zeman ve výše zmiňovaném článku:

Přichází v okamžiku, kdy je potřeba placení na Internetu velmi intenzívní. Navíc se zde objevily a začaly fungovat dobré obchodní modely, jakým je kupříkladu placení za hudbu. Takřka všichni velcí hráči se v současnosti zaobírají myšlenkou, jak z uživatelů vytáhnout nějaké peníze (kupříkladu za nadstandardní služby ve freemailu apod.).

Vedle toho je tady nevydařený start i-plus a skutečnost, že za používání Monetky uživatel ani obchodník neplatí žádné poplatky.

Opravdu si myslím, že je to pravděpodobné. V nynější době se stále zvyšují náklady provozovatelů internetových serverů, které nemohou být pokrývány pouze z reklamních bannerů. Proto se rozrostou především malé platby za internetové služby. Dočkáme se toho, že za nadstandardní služby budeme muset sahat do své virtuální peněženky. Nemluvě o možném rozšíření placeného obsahu.

Recenze knihy Optimalizace pro vyhledávače – SEO

Začátkem června tohoto roku vyšla první česká kniha o fenoménu poslední doby, o SEO. Přečtení celé knížečky mi netrvalo příliš dlouho, naopak více času zabralo napsání této recenze. Proto si vás dovolím na chvíli odtrhnout od práce a krátce vás budu otravovat následujícím článečkem.

Radim Smička napsal a v rodinném nakladatelství poté také vydal knihu Optimalizace pro vyhledávače – SEO s podtitulem Jak zvýšit návštěvnost webu. Základem pro knihu byla seminární práce a podle slov autora bylo škoda se o znalosti nepodělit více prostřednictvím stránek knihy. I když nazývat tuto práci knihou není příliš namístě. Je to spíše tenká brožurka, či krátká příručka. Rozhodně nečekejte vyčerpávající a kompletní informace z této oblasti.

Nicméně začněme pěkně po pořádku. A to hned předmluvou, kterou napsal Robert Němec.

Rád bych ale upozornil, že prostředí internetových vyhledávačů se neuvěřitelně rychle mění. Ač jsme se snažili, aby všechny informace odpovídaly stavu ke květnu 2004, je možné, že v okamžiku vydání knihy budou již zastaralé, nefunkční – ba až nebezpečné.

Nejsem si jistý, zda-li je vhodné a dostatečně opodstatněné čtenáře hned od začátku takto zbytečně plašit. Stejně tak si nemyslím, že kniha obsahuje nějaké informace, které by mohly někdy v budoucnosti nabrat zcela opačného významu, než za jakým účelem byly v knize popisovány. Kniha obsahuje výklad těch nejzákladnějších SEO metod a praktik optimalizace, které nikdo nebude mít v úmyslu měnit a v žádném případě nevidím důvod, proč by se měly stát nebezpečné.

Tím jsme narazily na další věc, o které je nutno potenciální čtenáře této knihy informovat. Po přečtení knihy opravdu získáte „jen“ základní přehled v SEO. Když říkám základní, tak myslím základní. Předpoklady pro optimalizaci, doporučené a nedoporučené metody v SEO doplněné o 2 krátké ukázky postupu SEO, celé obohacené o historický úvod, slovníček a seznam internetových zdrojů. To je celý obsah.

Radim Smička v úvodu své knihy píše:

SEO není jen možnost jak zvýšit návštěvnost, ale také jak zvýšit obrat internetového obchodu

Ostatně dokázat, že SEO funguje a vyplatí se je jedním z cílů knihy. Škoda jen, že tento důkaz je podán příliš chabě, pouze v poslední krátké kapitolce na dvou serverech autora – Jasminka.cz a Bazos.cz. V tomto ohledu mohla být kniha určitě rozšířena a možná by se jí povedlo docílit i toho, že by dokázala přesvědčit některé šéfy firem, že SEO se opravdu vyplatí.

Závěr

Kniha Optimalizace pro vyhledávače – SEO je krátká příručka, která shrnuje a příjemnou formou podává čtenáři ty nejzákladnější informace z oblasti SEO. Je vhodná především pro začínající webmastery, kteří o SEO zatím neslyšeli nebo jen velmi málo. Ti získají pěkně na jednom místě sepsaný sumář těch nejzákladnějších SEO znalostí a nemusí je pracně dolovat z internetu. Pokud se však chtějí o SEO zajímat více a hlouběji, bez sledování emailových konferencí, internetových fór a odborných magazínů se stejně neobejdou.

Namísto obvyklých údajů vám pouze sdělím cenu okolo 169Kč a doporučím web seo.jasminka.cz, kde najdete vše potřebné.

Firefox 1.0 PR: Objevte znovu web

Minulý týden byla vydána nová verze prohlížeče Mozilla Firefox 1.0 PR. Kolem vydání se strhla velká lavina emocí. Nový prohlížeč přichází s řadou převratných změn a získává stále větší a větší podíl na trhu prohlížečů. Vždyť za několik hodin po vydání si ho stáhlo více jak milion uživatelů. Více informací se dozvíte v tomto článku.

14.9.2004 Mozilla Foundation vydala webový prohlížeč Firefox 1.0 PR. Umožňuje prohlížet stránky rychleji, bezpečněji a efektivněji než kterýkoli jiný prohlížeč. Díky tomu získává mnoho příznivých recenzí a doporučení.

Novinky v verzi 1.0 PR

 • Aktuální záložky

  Nyní se můžete přihlásit k odběru zdrojů ve formátu RSS pomocí vašich záložek. Když navštívíte stránku, která poskytuje zdroj ve formátu RSS pomocí tagu tag, objeví se ve stavovém řádku ikona s nápisem RSS. Klepnutím na ni se zobrazí seznam nabízených zdrojů ve formátu RSS. Poté se lze přihlásit k jejich odběru – do záložek se přidají všechny nedávné příspěvky z vybraného zdroje.

 • Vylepšené hledání

  Hledání je díky nové vyhledávací liště snadnější a výkonnější. Lišta umístěná v dolní části prohlížeče automaticky označí požadovaný text na stránce.

 • Lepší kontrola nad škodlivými prvky a ochrana soukromí

  Nyní lze otevřít zablokovaná okna a systém instalace rozšíření blokuje všechny pokusy o nainstalování softwaru z jiných stránek než z update.mozilla.org. Uživatelé mohou na seznam přidat další stránky, ale software se nikdy nenainstaluje sám od sebe.

 • Vylepšené záložky

  Vylepšení záložek včetně prezentace ikonek stránek a odděleného pohledu v okně se záložkami.

 • Silné šifrování hesel

  Hesla uložená ve správci hesel lze nyní snadněji a lépe zašifrovat vytvořením “Hlavního hesla”. Pokud vytvoříte hlavní heslo, jste na něj dotazováni během práce s internetem pouze jednou a pak může správce hesel an stránky automaticky doplňovat přihlašovací údaje. To je
  užitečná funkce pro lidi, kteří sdílí počítač s dalšími uživateli a chtějí zlepšit zabezepčení.

 • Vylepšená kompatibilita pro uživatele IE

  Nedetekovatelná podpora funkce document.all pro hladší přechod uživatelů IE na Firefox.

 • A mnoho opravených chyb…

The Burning Edge
přináší podrobnější přehled
důležitých novinek, vylepšení a oprav
.

Ohlasy na novou verzi

Vydáním Firefoxu 1.0 PR se zabývá řada médií počínaje profilem
Bena Goodgera
v New Zealand
Herald
. Zpravodajský web News.com

přinesl 4 různé články. O nové verzi a podílem na trhu pojednávají
články „Mozilla
dokazuje, že je Firefox vhodný
„, „Fanoušci Firefoxu
získávají náskok před Microsoft IE
„, a „Prohlížeč Firefox
dosáhl verze 1.0
„. Článek „Nejnovější verze
Mozilly opravují 10 bezpečnostních chyb
“ se věnuje bezpečnostním
problémům, které byly v nové verzi opraveny. Technologicý expert a
zpravodaj Preston Gralla uvedl, že „Nejlepší prohlížeč je
teď ještě lepší
„.

SiliconValley.com
informuje, že „Internet Explorer je náchylný ke ztrátě tržního podílu„. O poklesu
podílu IE
(největším za posledních 8 let) píše také eWeek. Šanci projektu Mozilla na
získání významného tržního podílu zmiňují BusinessWeek

a The
Economic Times
v článku „Mozilla
versus Microsoft
„.

Walt Mossberg, sloupkař Wall Street
Journal
, kterého magazín Newsweek nazval
“nejvýznamnějším arbitrem uživatelů ve světě počítačů”, více než 1
milionu čtenářů sdělil, aby opustili
Internet Explorer a přešli na Firefox
. Robert Scoble, proslulý
evangelista Microsoftu, nyní na svůj weblog umístil ikonku
Firefoxu. Firefox
také získal celodenního pokrytí na hlavní stránce služby Google News.

Firefox získal na c|netu
nejvyšší možné hodnocení a ohromující 97%
hodnocení návštěvníků
. Návštěvníci BetaNews ho ohodnotily
4,5 body z 5.

Firefoxu se věnují i čeští a slovenští blogeři. Pavel Jisl píše o
novinkách
. Spravodaj
představuje systém
tvorby rozšíření
a možnost přenosu
Firefox na USB disku
. Jiří
Macich ml.
nejdříve o Firefoxu uvažoval.
Poté ho začal
používat
a publikoval příspěvky s tipy na
rozšíření
, vylepšení
prohlížení v panelech
a přizpůsobení.
Firefox zkouší

i Michal Kálik.

Spread Firefox – šiřte Firefox!

Souběžně s vydáním Firefoxu 1.0 PR byl oficiálně spuštěn projekt Spread Firefox.
Představuje marketingové oddělení prohlížeče Firefox — komunitu lidí,
která šíří informace o Firefoxu. Je unavená zavíráním nevyžádaných
vyskakovacích oken, spywarem,
bojem proti krádeži
identity
a instalováním
bezpečnostních záplat
. Tato komunita má vizi o webu pro 21. století
a je připravena rozbít monopol, kvůli kterému web stagnoval.

Spread Firefox následuje tradici projektu Mozilla:

 • Komunita vytváří Firefox. Tisíce jednotlivců z celého světa během
  posledních 6 let investovaly bezpočet hodin do testování a vývoje
  Firefoxu a souvisejících technologií. Statisíce lidí jsou již zapojeni
  do komunit bugzilla.mozilla.org,
  Mozillazine nebo MozDev.
 • Komunita vytváří z Firefoxu důvěryhodný
  prohlížeč
  . Bezpečnostní experti z celého světa se účastní programu na
  hledání chyb
  , odhalují bezpečnostní chyby předtím, než způsobí problémy.
 • Komunita šíří informace o Firefoxu. Firefox již používají miliony lidí a
  pomáhají poklesu tržního podílu Internet Exploreru. Přes 80
  000
  webových stránek odkazuje na oficiální stránky
  Firefoxu
  a dalších 200
  000
  odkazů vede na stránky Mozilla.org.
  Informace o Firefoxu se z blogů rozšířily do hlavních médií: Jen za
  tento měsíc byl Firefox oficiálně prohlášen za “zavedený”
  (IE za “zemřelý”), Firefox svým čtenářů doporučuje

  USA Today a Walt Mossberg, možná nejvýznamnější technologický novinář v
  USA, čtenářům Wall Street Journal sděluje, že pokud
  je trápí bezpečnost, je pro ně Firefox dobrá volba
  .

Spread Firefox je centrem pro lidi, kteří mají Firefox rádi a chtějí ho
podpořit. Projekt Mozilla řídí nezisková organizace, která nemá
miliardy dolarů a velký rozpočet na marketing. Ale má největší
marketingovou organizaci na světě: miliony uživatelů, kteří zbožňují
její prohlížeč.

I samotný web projektu je dílem komunity. Byl naprogramován a
navržen dobrovolníky používajícími otevřenou komunitní platformu zvanou
CivicSpace.

Spread Firefox bude v následujících měsících koordinovat sérii dobrovolných
akcí na podporu Firefoxu a rozbíhat kampaně, které zaměří sílu komunity
na velmi jasné, konkrétní cíle.

Prvním cílem bylo získat 1 milion stažených verzí Firefoxu 1.0 PR
během 10 dní od jeho vydání. To bylo splněno za
méně než 100 hodin, tedy během 4 dní. Jde o nejrychlejší šíření
Firefoxu v historii projektu. Dalším cílem je překonat hranici 2
milionů stažení. Můžete se registrovat,

přihlásit
a šířit
informace
tak, že přidáte reklamní řádek k vašemu e-mailovému
podpisu anebo skvělou ikonku
či banner

na vaše webové stránky. Získáte bod pokaždé, když někdo klikne na váš
odkaz, takže budete moci sledovat, jak velký máte vliv. Na webu je v
postranním sloupci uveden přehled nejúspěšnějších účastníků.

Do projektu se již zapojilo přes 6 000 lidí včetně českých a
slovenských blogerů – např. Filův
blog
, Lumpy: Blog, OttyY@page, Pavlův zápisník a Spravodaj.

Firefox
není jen odlišný software. Je tvořen komunitou dobrovolníků, které
záleží na zachování inovací a volby na webu a zachování standardů.
Zdrojový kód Firefoxu je volně dostupný každému a stovky zkušených
vývojářů pomáhají k bezpečnějšímu kódu a novým vzrušujícím funkcím
Firefoxu, které si jeho uživatelé oblíbili.

Evangelisté, zpravodajové i bezpečnostní experti
Microsoftu již přestávají
používat Internet Explorer
a přecházejí na Firefox. Není na čase,
aby přešli všichni?

Co bude dál?

Z
blogu Bena Goodgera
, hlavního vývojáře Firefoxu:

„Netscape měl převahu na trhu, protože byl první.
Microsoft ji má, protože je všude.
Firefox ji bude mít, protože je nejlepší.“

Zdeněk Polách – co se do rozhovoru nevešlo

Vy kteří jste si ještě nevšimli, pro Interval.cz jsem vyzpovídal Zdeňka Polácha. Jelikož naše povídání bylo velice dlouhé (jeho první část začala již někdy v březnu!), zbylo několik otázek a zajímavých odpovědí, které se do samotného rozhovoru nehodily. Předkládám vám je v neredigované podobě:

Proč jste v červnu 1999 odmítl spolupráci s Mobilem?

BonusWeb byl můj koníček, nechtěl jsem ho prodávat ani nic jiného. Rozhodl jsem se k tomu ve chvíli, kdy na trh přišlo Doupě, první magazín, který svým autorům platil a měl navíc vychytaný redakční systém. My to tehdy dělali zadarmo, autory bylo těžké udržet a navíc jsem stránky ručně editoval v notepadu a den co den je večer ručně nahrával na FTP.

Nepustíte se znovu do placeného obsahu? Jaké to mělo výsledky v Bonuswebu?

Nepustím, není kde ani pro koho. Výsledky v BonusWebu musí hodnotit jiní, každopádně to předčilo očekávání lidí, kvůli kterým se to dělalo. Bylo to tím, že ačkoliv byla k něčemu podobnému velká nedůvěra, ten obsah za něco stál… Byly tam vlastní videopreview, věci, které nikdo jiný v ČR nemohl psát, protože se k nim nedostal, atp. Dnes už je to bohužel o něčem jiném, stejně jako celá ta scéna.

Odkud je přezdívka Vreco?

Z vandru z doby, kdy mi bylo tuším dvanáct.

Váš osobní web vreco.cz – Proč informace o Bulharsku? Člověk by na takové doméně čekal přeci jen něco jiného.

Když jsem byl v Bulharsku na dovolené, psal jsem si deníček. A protože na osobní stránky nemám čas a už jsem vyrostl z let, kdy mě bavilo popisovat na internetu, co dělám, jak žiju atp. (tj. exhibovat :-)), tak jsem na té adrese nechal alespoň nějaký užitečný obsah. Vreco.cz vlastně funguje podle nálady, až se budu chtít pochlubit něčím jiným, přesměruju web tam a stránky o Bulharsku budou přístupné jen z adresy, která jim náleží – www.bulharsko.net

Chat s vývojovým týmem IE

Microsoft včera uspořádal další chat s vývojovým týmem Internet Exploreru. V tomto článku si můžete přečíst nejzajímavější odpovědi, které pro vás připravil Lumpy. Např. se dozvíte, že upgrade na Windows XP SP2 naprosto zabezpečí váš prohlížeč, že vývojáři tvrdě pracují, naslouchají požadavkům uživatelů, ale nové verze se dočkáme až s Longhorny.

Celý přepis chatu v angličtině si můžete přečíst na blogu Inside aebrahim’s head [textová verze].

Lumpy pro vás vybral a přeložil nejzajímavější témata, o kterých se diskutovalo.

 • Prohlížení v panelech

  Budou do Internet Exploreru začleněny panely?
  Jistě, nasloucháme požadavkům a pečlivě přemýšlíme nad řešením problému seskupovaných oken. Je zatím předčasné sdělit, kdy to splníme.

 • Datum vydání další verze IE

  Kdy bude vydána další verze IE?
  Je předčasné sdělit kdy, ale nyní pevně plánujeme pracovní fáze.

 • Využití jiných prohlížečů

  Proč vyvíjíte vlastní prohlížeč? Proč do Windows nezačlenit prohlížeče třetích stran, když MS zjevně není schopný aktivně pokračovat ve vývoji IE?
  Věříme, že prohlížení je základní součást jakékoli zkušenosti s PC. Proto je důležité mít skvělý prohlížeč jako součást operačního systému.

 • Podpora PNG

  Je nedostatečná podpora PNG v MSIE vážný problém, vyžaduje okamžitou opravu?
  Samozřejmě věnujeme pozornost potřebě průhlednosti alfa kanálu při zobrazování PNG. To bohužel není tak snadné jak se může zdát kvůli optimalizované architektuře zobrazování obrázků. Určitě věříme, že to do další verze zvládneme.

 • Podpora standardů

  Dostaneme lepší podporu webových standardů v IE před Longhorny?
  Samozřejmě doufáme v poskytnutí nějakých vylepšení CSS v další verzi..

 • Pomalé zobrazování tabulek

  Proč Internet Explorer ve srovnání s jinými prohlížeči zobrazuje tabulky nesmírně pomalu?
  Existují výkonnostní problémy při zobrazování tabulek. Je to nešťastné. Fixní šířka je rychlejší. Je to na našem seznamu oprav pro další verzi.

 • Bezpečnost

  Můžete nějak „zabezpečit“ uživatele IE dříve, než přejdou na Firefox? Co můžeme očekávat v další verzi IE?
  Ano. Upgrade na Windows XP SP2. To je nejbezpečnější způsob přístupu na internet.

Je zřejmé, že Internet Explorer několik let trpí mnoha vážnými problémy, osud slibovaných vlastností je nejistý, další verze je v nedohlednu a nepřinese výrazná vylepšení. Kromě toho je odpověď na otázku o bezpečnosti naprosto nesmyslná, protože existují mnohem bezpečnější prohlížeče než IE. Proč tedy čekat?

Objevte znovu web: Firefox

This article is licensed under a Creative Commons License.