Občanka na internetu

Od roku 2006 půjde žádat o občanský průkaz přes internet. Návrh ministerstva informatiky schválila vláda. Ministerstvu vnitra se to nelíbí, není dostatek peněz. lPokud vše výjde, lidé budou moci podávat žádosti o nový průkaz elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem, digitálně zpracovaným podpisem a fotografií. Více iHned

Konec textových hesel

Bill Gates opět vidí do budoucnosti, tentokrát v křišťálové kouli spatřil konec používání textových hesel, protože ochrana musí být stále větší. za věštění si platit ale nenechává, tuto věštbu pronesl zdarma všem přítomným na konferenci RSA Security v San Franciscu.
Spolu s RSA vyvíjejí technologii SecurID, která bude fungovat ve Windowsech.

SecurID je zvláštní systém rozpoznání, který je již v některých společnostech používán. V podstatě generuje stále se měnící sekvenci čísel, kterou musí jednotlivý uživatel použít společně se svým heslem nebo PINem. Vyvinout tuto technologii pro Windows by znamenalo zjednodušení, neboť by technologie pracovala na celé síti.

Microsoft prohlásil, že sami to používat nechtějí, protože raději využijí systém chytrých karet a počítají i s pomocí RSA.

V USA radši internet než TV

Podle serveru eMarketet vlastní více američanů internetové připojení (68%) než kabelovou televizi (65,8%). Amíci zase tolik nesurfují, internetu věnují 5% svého času, televizi až 26%. Taky sedíte denně u televize přes 4 hodiny a u internetu ani né hoďku? Via iStrategie

Boj proti spamu

Na Oříškově fóru jsem vytvořil nové téma: Boj proti spamu. V souvislsti s debatou, které se všude probírá, by mě zajímali Vaše názory na spam. Jak se mu bránit, jak mu předcházet a jak trestat spammery? Jaká bude nejúčinnější technologie proti zvětšování objemu spamu? Podaří se ho alespoň zredukovat, vymizí někdy úplně? Podaří se to Billovi Gatesovi nebo někomu jinému. Proč to tak leží na srdci právě jemu? Která technologie je správná, které je totálně mimo mísu? To jsou jedny z hlavních otázek, na které bych rád rozpoutal diskusi právě tam. Ty, co už tady jednou na toto téma diskutovali prosím, aby svůj názor tam vyjádřili znovu. Děkuji.

Český rozhlas Sever na internetu

Od začátku března začne přes internet vysílat Český rozhlas Sever. Termín spuštění internetového rádia souvisí s Březnem – měsícem internetu. Internetové vysílání Českého rozhlasu Sever je dostupné na adresách SEVER1 nebo SEVER2 a zajišťuje ho společnost Pozitiv prostřednictvím technologie Windows Media v kvalitách 16 kbps a 48 kbps.

Mlynář chce podpořit rozvoj počítačů a internetu

Ministr informatiky Vladimír Mlynář se chystá podpořit uživatele osobních počítačů a internetu. Podle předloženého návrhu by si mohly domácnosti odečíst ze základu daně příjmů až 24 tisíc korun za nákup počítače. Podobný model funguje i ve Finsku nebo Švédsku. Internt bude od května přeřazen do 19% daňové sazby a uživatelé si budou moci ročně odepsat až 2400 korun. Více iDnes.

Weby bez reklam?

Myslíte, že je možné, aby servery odstranily ze svých webů reklamu? Samozřemě, že není. Reklama je to, co je povětšinou živí. Ale ne všechny stránky webu mají takový záběr návštěvníků, aby oslovovaly inzerenty. Portál Yahoo! si například pohrává s myšlenkou, že by zpřístupnil verzi webu bez jakýchkoliv reklam a tu by nabízel pro předplatitele. Je to další z možností jak získat alternativní přijmy.
Podle mého se to nesetká s takovým zájmem uživatelů, aby se to serverům vyplatilo. Návštěvníci sice vždy odpovídají, že internetová reklama jim není příjemná, ale když příjde na lámání chleba, platit za její odstranění chtít nebudou.

Slovenský blogovací systém Blog.sk

Na Slovensku vznikl nový blogovací systém Blog.sk. Chystal jsem se, že Bloguje.cz bude mít konečně zdatnou konkurenci a já napíšů srovnání obou systémů. Skutečnost je však opačná. Blog.sk vypadá na první pohled moc hezky, design je opravdu profesionální. To je však bohužel vše co může nabídnout. Administrátorská sekce je nepovedená a nedodělaná. Vybrat si můžete pouze ze 2 vzhledů, vlastní vytvořit nelze. Trvalo mi 5 minut, než pochopil systém vytváření sekcí. Článek se mi přidat nepodařilo. Nicméně bych aplikaci ještě nezatracoval, snad se autaorům podaří systém uvést do takového stavu, kdy bude použitelnější a slováci ho začnou více využívat. Češi k tomu mít důvod, troufám si říci, nikdy nebudou…