Čas optimalizovat pro rozlišení 1024*768?

Jen pro připomenutí: Přední české portály Centrum.cz a Atlas.cz před několika dny představily screenshoty své nové úvodní stránky. Nebudu řešit do jaké míry jsou okopírované od Yahoo, vždyť před několika lety také všechny vypadaly jak Yahoo, jenom Seznam byl červenej, Atlas modrej a Centrum oranžovej. Trochu nechápu, proč Centrum u své barvy v návrhu nezůstalo, ale nedělejme předčasné závěry, na jeho novou homepage si budeme muset ještě počkat.

Ale je jiná věc, která mě v souvislosti s představením nových designů portálů překvapila. Totiž, že jsou optimalizovány, stejně jako Yahoo, pro minimální rozlišení 1024*768 (respektive 960*600, pro webdesign ale nepodstatné). Atlas to dnešním spuštěním potvrdil, Centrum mi tuto informaci nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo a z verze, kterou jsem měl možnost testovat, to vypadá, že k používání portálu bude skutečně potřeba minimální rozlišení 1024*768.

Statistiky zde na Oříšku říkají, že rozlišení 800*600 stále používá něco kolem čtyř procent uživatelů, globální statistiky Toplistu mluví o 6,9 procentech uživatelů s rozlišením 800*600 a dokonce 2,8 procent uživatelů s rozlišením 640*480. Stále tu tedy máme téměř deset procent návštěvníků, kterým se na portálech bude zobrazovat horizontální posuvník. Není to příliš velké číslo na to, aby ho mohly portály zanedbat? Bude to snad znamenat rychlejší přechod k vyšším rozlišením? Co to znamená pro webdesign? Můžeme už na šířku 800 pixelů zapomenout a optimalizovat pro 1024px? Co na to Petr Šnajdr? A Jan Tleskač?

Google umožňuje stahovat knihy v PDF

Stažení knih v PDF na Google

Google rozšířil svou službu Google Books. Od dnešního dne můžete stahovat plné znění knih, kterým vypršel copyright, ve formátu PDF. Do této doby bylo možné tyto knížky pouze prolistovat v rozhraní Google. Chcete-li si některou knihu stáhnout, stačí ve vyhledávání zaškrtnout volbu „Full view books“.

Dalších více jak 19 000 knih si můžete stáhnout na projektu Gutenberg.

bub.lina.com 2.0 nebo bus.iness.com 2.0?

Je Web 2.0 bullshit nebo je třeba spíše hledat hrdiny českého Webu 2.0? Na unáhlené závěry je moc brzo a hrdiny určuje historie. Takže?

Opravdu stačí přijít s novým projektem, použít velké nadpisy, hodně prostoru kolem, několik grafických přechodů, název rozdělit tečkou, obsah vytvoří komunita a potom ho s pompou sobě vlastní prodat investorovi bažícím po moderních Web 2.0 projektech? To je bohužel ta neprůhledná mlha, která je kolem „druhé generace webů“ uměle vytvářena.

Není to tak dávno, co každý zpravodajský server psal denně o blozích. „Weblogy jsou snůškou grafomanských plků“, „s blogy přichází nový typ zpravodajství“, „kdy blogy nahradí zpravodajské weby“, „blogy jsou další internetovou bublinou“, mohli jsme pravidelně čítávat. Pravda zůstala někde na půli cesty. Některé weblogy zůstaly jen nic neříkajícími osobními výlevy, z některých bloggerů se staly mediálně známé osobnosti, některé blogy dokázaly vytlačit zavedené magazíny, jiné zpravodajské weby dokázaly weblogy úspěšně využít ku prospěchu svému. Bublina jménem weblog splaskla, máme tu další…

…zdráhám se používat název Web 2.0, protože ve skutečnosti nevím co znamená, nedokážu ho vymezit, kdybyste mi ukázali několik webů, měl bych problémy označit, který Web 2.0 je a který není. Každopádně čím více se o „tom“ bude mluvit, tím více se bublina nafoukne a pak zase praskne. Na jedné straně zůstanou vítězové, na druhé poražení. Dějiny však píšou jen ti první, takže za několik let se pojmem Web 2.0 bude moci pochlubit jen několik úspěšných projektů, které si dokázali najít fungující obchodní model a přežít.

Výhodou projektů založených na sociální síti je to, že obsah tvoří komunita. Což je bohužel i jejich nevýhoda. Reklama, vyšperkované texty, senzační nabídky, to se sem nehodí. Cestou je virální marketing, ne však každému se podaří tento typ reklamy využít. Aby se tyto projekty mohly zařadit mezi zdařilé, musí přijít s novými formami marketingu. Proto se zájmem sleduji všechny ty nové weby, české Linkuj, jagg, CoJeNoveho, jsem zvědavý na Zandlův listopad. Zatím jsem však nenarazil na nic, kvůli čemu bychom Web 2.0 mohli nazvat novou zlatou horečkou. Sem tam klasické bannery, kontextová reklama jen po skromnu. Máloco naznačuje tomu, že Web 2.0 zrodí nové miliardáře. Spoléhat se pouze na bohaté portály a investory je naivní.

Oříšek jak Fénix povstal z popela

Venku se nám ochladilo, školní prázdniny se blíží ke svému závěru, okurky máme zavařený, na internetu tedy opět začíná být živo. O první rozruch se, ač nerad, postaral Patrick Zandl. Spustil Jagg.cz, službu pro sdílení zajímavých odkazů, přimíchal se do toho Radek Hulán a další flameware máme na světe.

„Pouze dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. Ačkoli tím prvním si nejsem jist.“
Albert Einstein

Ale o tom jsem vlastně psát nechtěl. Téměř po roční pauze je tu totiž nový Oříšek. S novou nabídkou, s novými lidmi, s novou chutí do práce a do psaní. Na českém internetu je stále dosti zajímavého ke komentování a bylo by škoda nechat to bez povšimnutí.

A jak bývá dobrým zvykem, první příspěvek po redesignu slouží jako fórum pro vaše názory, výtky a připomínky k novému vzhledu, funkčnosti či nefunkčnosti stránek. Jak a co se vám líbí/nelíbí, uvítám všechny komentáře. Zdlouhavé výběrové řízení nakonec vyhrál Textpattern rozšířený o Texy a několik dalších pluginů.

P.S: Na některých stránkách se ještě pracuje, takže informace o autorech, reference, atd. přibudou časem.

Jakub Krčmář: Adobe Photoshop – praktický webdesign

Kdybyste mě chtěli přinutit, abych oznámkoval tuto knihu na desetibodové stupnici, do políčka nápad bych nemohl napsat jinou číslici než deset. A to samo o sobě stačí na to, abych vám knihu mohl bez výčitků svědomí doporučit. Kdybych ale měl hodnotit provedení…

Skvělý nápad

Obálka knihy Adobe Photoshop - praktický webdesign

Kniha určená webdesignérům, respektive grafikům připravující návrhy webových stránek v programu Adobe Photoshop, na českém knižním trhu skutečně scházela. Kniha, která čtenáře vede pomalu za ručičku při tvorbě reálných webových návrhů. Pamatuje na majitele české i anglické verze Adobe Photoshop ve verzi CS i CS2, v postupech používá české i anglické názvy, klávesové zkratky pro Windows i Mac. Navíc je celobarevná s pevnou vazbou, doplněná o CD-ROM se zkušební verzí Adobe Photoshop CS2, všemi obrázky použitými v knize a hotovými PSD soubory s popisovanými projekty. Nápadu lze jen těžko něco vytknout.

Pokulhávající provedení

Bohužel nápad sám o sobě není vše. Tak prvně, nevěřím příliš knihám, které jsou určeny jak pro naprosté začátečníky, tak i pro zkušené webdesignéry. Především proto, že zkušeným webdesignérům, pro které je Photoshop denním chlebem, příliš nového nepřinese a pro naprosté začátečníky, kterým Photoshop ze všeho nejvíc připomíná španělskou vesnici, je taktéž nevhodná. Zkuste totiž člověku, u kterého můžete předpokládat maximálně zkušenosti s HTML a CSS, říci, ať z nabídky vybere vhodný štětec. Stejně tak začátečníka napadne: „Ale jak v textu vytvořím ten seznam s odrážkami co je v knize? V projektu o tom není ani zmínka. V porovnání s podobnými knihami, které popisují tvorbu efektů v grafických programech, je kniha Jakuba Krčmáře málo podrobná, některé kroky popsány příliš rychle, někde na můj vkus chybí příslušný obrázek daného kroku.

Za druhé, čekáte-li od knihy vytříbený autorův styl alá Steve Krug či Scott Kellby doplněný o vtípky, citáty a aforismy, musím vás zklamat. Očekávejte jen suchý postup: „Vytvoříme z vrstvy pozadí normální vrstvu, aktivujeme štětec (B), aktivujeme nástroj kouzelná hůlka (W), zvolíme příkaz Vrstva kopírováním (Layer via Copy) …“ Ostatně někomu může stručný a jasný postup vyhovovat, ale pihou na kráse jsou nedokonalé slovní obraty a některá vyjádření. Posuďte sami:

Grafický design nehraje na webu hlavní roli, to ale neznamená, že jeho role je, na rozdíl od hlavní role obsahu, nedůležitá!

Je mylné se domnívat, že uživatelé s rozlišením např. 1600 x 1200 jsou ochuzeni nevyužitou plochou, kterou tvoří stránka pro výše jmenovaná rozlišení optimalizovaná.

Do vnořeného těla poté vložíme do ořezové masky vybranou fotografii.

Struktura knihy

V první kapitole Jakub Krčmář popisuje základní ovládání Photoshopu. Pro začátečníky je málo obsáhlá, pro zkušenější uživatelé zbytečná. Ve druhé kapitole se autor snaží čtenáře seznámit s teoretickými základy webdesignu. Některé informace bych tak dogmaticky neviděl, s některými fakty by odborníci určitě polemizovali. Jestli se do knihy o Photoshopu hodí například údaje o rozdílech ve vnímání muže a ženy nechávám na posouzení každého z vás.

V další části knihy se Jakub již věnuje hlavní myšlence knihy, krok po kroku popisuje tvorbu grafické návrhu webové stránky. Čtenář se postupně naučí vytvořit klasický design pro weblog, originální osobní prezentaci, luxusní web hotelu, reklamního studia či cestovní kanceláře. Těžko říci, proč je osmá kapitola nazvána jako prezentace produktu, ve skutečnosti se v ní naučíte vytvořit jednoduchý a atraktivní design ve stylu webu Beze-slova.cz pouze v jiných barvách. V deváté kapitole autor slibuje tvorbu praktických problémů jako je 3D krabice s vrženým stínem nebo tvorba favicony. V desáté kapitole se věnuje řezání designu, popisu grafických formátů (v knize pro začátečníky bych očekával informaci o (ne)podpoře PNG v IE) a podobě správného PSD souboru. Na konci knihy nechybí webové odkazy na oblíbené zdroje, doporučená literatura a abecední rejstřík.

Škoda, že webových projektů je v knize popsáno jen šest. Určitě bych si místo prvních dvou kapitol dokázal představit další propracované webové návrhy. Je například s podivem, že ačkoli autor v teoretické stati poukazuje na důležitost vyhledávacího formuláře na každém webu, grafický návrh vyhledávacího políčka není ani v jednom projektu popsán.

Co říci závěřem

Nebojím se vám knihu doporučit. Především vám, kteří máte alespoň základní zkušenosti s prací v Adobe Photoshop, ale na druhou stranu jste ještě nevytvořili desítky grafických návrhů. Pro vás bude kniha přínosem.

  • Adobe Photoshop – praktický webdesign
  • Autor: Jakub Krčmář
  • Nakladatelství: Grada Publishing
  • Datum vydání: červenec 2006
  • Počet stran: 204

Standardní prodejní cena knihy je 399 Kč (599 Sk), objednat si ji můžete přímo z nakladatelství. Na Vltavě za 367 Kč.

A ještě jedna věc, až budete odlepovat cédečko od knihy, vezměte si na to raději nůž :o)