250 000$ za autora MyDoom.B

Právě se šíříci vir MyDoom.B přidělal nemalé vrásky společnosti Microsoft. Ta vypsala odměnu 250 000 dolarů pro toho, kdo pomůže najít autora viru. Via Lupa

Kožený do EU parlamentu

Viktor Kožený, bývalý šéf Harvardských investičních fondů, má na internetu stránky s programem své zatím nezaregistrované strany Viktor Kožený – Občanská federální demokracie (OFD), za níž chce kandidovat v letošních volbách do Evropského parlamentu. Kožený, který je stíhán pro miliardové podvody v ČR i v USA, dnes na internetovou adresu své předvolební propagace upozornil ČTK. Více: ČTK, Novinky

Internetová televize ZTV

Společnost Czech On Line, a.s. (portál Volný) zahájila v pondělí 26. ledna 2004 vysílání internetové zpravodajské televize ZTV. Denně bude ZTV přinášet několikaminutové video streamingované přenosy. Obsahuje tři kanály – Zpravodajství, Sport a Bulvár.
Podle portálu Volný je to unikátní projekt, který bude divákům přinášet přehled nejdůležitějších událostí, ale zároveň je bude bavit. Zprávy jsou přednášeny dvěma mladými moderátory uvolněnou formou. Těžko tato forma zpravodajství nahradí internetovým uživatelům televizní zprávy. Stále budou hledat informace raději v textové podobě, která je mnohonásobně rychlejší a uživatel si vybírá to, co doopravdy chce vědět. Další z mnohých nevýhod je nemožnost přeskočit na další zprávu.
ZTV je dostupná v přehrávačích Real System 8 a Windows Media Video 8.

Windows porazil Lindows

Zatímco případ s kanadským studentem o doménu mikerowesoft.com dopadl pro Microsoft nevalně, spor o Lindows.com vyhrál. Nizozemský soud vydal předběžné opatření, které společnosti Lindows.com zakazuje prodávat operační systém Lindows pod tímto názvem. Důvodem je parazitování Lindows.com na Windowsu a Linuxu. Lindows tento spor prohrál už ve Švédsku i Finsku. Lindows se proti rozhodnutí odvolá. Via (Živě)

Operátoři prodlužují GPRS

Eurotel prodloužil tarif Eurotel Data Nonstop za zvýhodněnou cenu 649Kč do 29. 2. 2004. Zvýhodněná cena platí do 30. 6. 2004 pro ty, jenž si aktivovali tarif Data Nonstop v uvedeném období.
T-Mobile na to reagoval prodloužením neomezeného přístupu k internetu přes GRPS za zlevněnou cenu 699 Kč (bez DPH) měsíčně do konce března.

Internet Explorer a jeho nové chyby

V Internet Exploreru byly objeveny nové bezpečnostní díry. První, označován za středně kritický, problém Internet Exploreru nastává při stahování souborů. Pokud zvolíte možnost „Otevřít“, IE může použít jinou aplikaci, než která je spojena s typem stahovaného souboru.

Druhá objevená chyba využívá možného začlenění jména a hesla do adresního řádku. Je totiž možné používat odkazy stylem: http://JménoUživatele:Heslo@www.stranka.cz. Nyní tohoto využívá červ Dumar. Microsoft se naštěstí chystá vydat bezpečnostní aktualizaci Internet Exploreru, která znemožní používání jména a hesla v adresách.

Související:
Bezpečnostní chyba Internet Exploreru

Microsoft zakáže používání jména a hesla v adresách
Pozor na otvírání příloh v IE

E-mailový virus MyDoom

Nový e-mailový virus s označením Win32/MyDoom.A (v překladu „Moje Zkáza“) se šíří emailem nevýdanou rychlostí od pondělního odpoledne. Alternativně se šíří i přes p2p sítě Kazaa. Podle firmy MessageLabs byl v každém 12 mailu světa. Nejvíce emailů zatím infikoval virus Sobig.F, jenž byl na svém vrcholu v každém sedmnáctém e-mailu.

Virus MyDoom, přezdívaný rovněž Novarg nebo Shimgapi, otevírá napadený počítač k proniknutí hackerů. Nový virus tentokrát nevyužívá chyb v softwaru, ale láká příjemce e-mailové zprávy otevřít přílohu (o velikosti 22 528 bajtů s příponami ZIP, BAT, CMD, EXE, PIF či SCR). Ta pak spustí programy, které zahltí elektronické sítě. Napadá hlavně počítače s operačním sytémem Windows. Hromadně rozesílaná nakažená pošta má přípony .exe, .scr, .zip nebo .pif a v předmětu e-mailu jsou slova jako „test“, „status“, „hi“, „hello“ nebo „Server Report“. Nejlepší je tyto soubory ignorovat a smazat. Vir napadá hlavně poštovní servery a šíří se tak rychle zejména kvůli tomu, že se e-maily tváří například jako nedoručitelné zprávy. V Čechách už infikoval statisíce počítačů.

Dnes se objevila i nová varianta – Win32/Mydoom.B!
Od varianty .A se liší například předmětem nebo obsahem infikovaného e-mailu.

Na serveru viry.cz si můžete stáhnout jednoúčelový antivirus. Server viry.cz se nyní velmi věnuje tomuto červu a dozvíte se na něm veškeré novinky.
Související: Seznam okamžitě vyřešil problém s tímto virem

Tiscali a satelitní připojení k internetu

Tiscali zlevnilo službu Tiscali SAT LAN (400/150 kb/s). Tiscali SAT dosud dostupný pouze v některých evropských zemích, můžete využívat i v České Republice. Cena je závislá na době trvání kontraktu i na konkrétní specifikaci. Služba je zprovozněna obvykle do 3 týdnů. Podrobnosti Telefonie