Slovenští blogeři objevují Ameriku

Slovensko je za námi ve všem pozadu. Říká se, že jaké počasí je dnes u nás, bude zítra na Slovensku (proto se také slováci dívají na české zprávy a počasí). Na internetu to platí taky. Weblogové mánii už podlehli, nyní začínají přemítat o smyslu a významu. U nás to už máme za sebou, přesto každý další takový příspěvek vyvolá pozornost. Neby vy jste nikdy nečetli o optimalizaci pro weblogy?

Pre mnohých blogy slúžia ako istá forma odreagovania sa,

pre profesionálov ako portfólio článkov orientovaných na danú tému,
pre novinárov ako možnosť publikovania toho, čo im noviny neuverejnia,
pre zamestnancov ako kritika firmy,
pre firmy ako zdieľaný priestor na diskusie zamestnancov
píše na svém blogu Daniel Duriš. Ľuboš Kmeťko dodává, že pro něj kromě svezení na módní vlně je weblog také nástrojem vzdělávání se.

Nové zkratky na Yahoo!

Portál Yahoo! nyní pro vyhledávání využívá vlastní fulltextový vyhledávač a zpřístupnil využívání jednoduchých zkratek. Na Yahoo! tak můžete rychle najít výsledky sportovních utkání, aktuální počasí v New Yorku a dalších městech, definice slovníkových výrazů, nalezení synonymních výrazů, informace o patentech podle čísla, nalezení knihy podle ISBN a spoustu dalších.

Promyšlený tah Google

Google rozšířil svou nabídku Gmailu pro velmi aktivní uživatele Bloggeru. Pokud jste vyvolený Blogger, můžete se zkusit přihlásit. Jak se ukazuje – velmi promyšlený tah. Těm nejaktivnějším blogerům Google nabízí exklusivní možnost vyzkoušení jejich služby Gmail. Očekává tak spoustu ohlasů na samotných blozích (př. Security world) – o síle samotných blogů není třeba dál mluvit.
Via Lupa zprávičky, zdroj Search Engine Lowdown, více About Search Engines.

30000. zákazník získá doménu a hosting

Abych titulek uvedl na pravou míru, nevím kolik má Globe Internet zákazníků, ale vím, že v den, kdy bude zaregistrována 30 000. doména, dostane jeden ze zákazníků jako dárek bezplatnou registraci domény a hosting na rok zdarma. Služeb registrátora domén Globe Internet využívají největší společnosti v ČR jakými jsou T-Mobile, Eurotel nebo Česká televize. Ke dni 19.4. 2004 bylo zaregistrováno u Globe 29 851 domén, u Internet CZ 27 300 domén, s velkým odstupem potom Zoner, Ignum, Media4Web a Czech Online. Pospěšte si, máte nejvyšší čas. Zdroj Tisková zpráva

On-line rozhovor se Svěrákem a Smoljakem

Zítra, ve středu 21.4.2004 od 10:00 do 12:00, se uskuteční on-line rozhovor s Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem na Cimrmanově zpravodaji. Očekávejte něco jako když Jára Cimrman byl u prvního telefonního rozhovoru po zaregistrování patentu na telefonní aparát:

„Jak se máš? – Celkem fajn. – A co jinak? – Ujde to.“

„Myšlenku je třeba nejprve zhmotnit a pak teprve vyslat do éteru!“ mějte na mysli, až budete pokládat pánům S+S otázky. Rozhovor bude přenášen pomocí optických telegrafů umístěných na Řípu a poblíž Divadla Járy Cimrmana. Nenechte si to ujít, já to bohužel nestihnu.

RSS nesnižuje návštěvnost! Naopak!

Honza Hlučín na svém blogu tvrdí, že poskytováním RSS kanálu návštěvníkům je autor stránek sám proti sobě. Nemá pravdu. Nelíbí se mu, že RSS čtenáři přichází o přidanou hodnotu (komentáře, ankety, grafika), kterou „získají“ pouze na webu. RSS však návštěvnost webů zvyšuje! Moje RSS čtečka je jedním z nejdůležitějších zdrojů, ze kterých získávám aktuální informace – používám jí jako upozorňovač – vidím nový článek – jdu na blog. Přestože se nejčastěji připojuji přes GPRS, nemám probém s rychlostí načítání stránek.

Pokud nemám web(blog) v RSS čtečce jako by pro mě ani neexistoval. Snažím si sice weby nenabízející RSS ukládat do oblíbených, ale málokdy si na ně vzpomenu. Jedinou možností, jak se k těmto článkům dostat je odkaz z jiného webu. To si vždy říkám: „Proč tohle už nečtu dýl“. Ve výsledku je to však největší škoda právě pro autora toho webu.

Některé blogy nabízí v RSS i celé znění svých příspěvků. Je to ale zbytečnost. Text se z toho „okna v okně“ blbě čte a bývá to nastavené na malé písmo, špatně čitelné. Nedokážu ani říci proč, prostě se mi to lépe čte z webu. Své dělá i daný design stránek. A nejdůležitějším důvodem jsou asi komentáře a související odkazy, které v RSS logicky chybí. Na hezkém webu je četba prostě příjemnější.

Už delší čas pozoruji závislost RSS na návštěvnosti. Weby bez RSS nemají v žebříčků návštěvnosti nejmenší šanci. Nejvíce lidí chodí na web po přidání článků – kvůli existenci RSS zcela logické. Ale rozdíly mezi hodinami těsně následujícími po publikování článku a ostatními hodinami jsou naprosto propastné. Na tomto serveru můžu doložit příklad, kdy po celý den vycházelo několik krátkých článků v pravidelném rozmezí cca 3 hodin. Ten den jsem nezaznamenal žádné výraznější příchody z jiných stránek, které by se nějak vymykaly normálu. V celku průměrný den. Díky RSS kanálu však jeden z nejúspěšnějších.

RSS kanál vám také díky nejrůznějším agregátorům, které ho využívají, zajistí nezanedbatelný přínos návštěvníků právě z těchto serverů.

Nejlepší webhosting

Vaškovi Štruplovi se na Nitrobloku nelíbily OT komentáře u jeho příspěvků a musel zavést promazávání komentářů. Takže trochu paradoxně právě pod tímto článkem se objevila OT diskuse na téma freehosting. Mám zkušenosti již s několika různými freehostingy. Nejvýhodnější z nabízených možností mi přišel Webzdarma. Sice jsem musel přežít bannerovou reklamu, ale všechny ostatní výhody (velikost prostoru, php, mysql…) to předčily. Zkoušel jsem i další alternativy – fbi, iglu, ic, miesto.sk (přehled českých freehostingů, ale vždy tam něco nevyhovalo.

Pokud vám však můžu poradit – zaregistrujte si vlastní doménu (.net, .com pouze několik stovek za rok) – už nikdy o ní nemůžete přijít. Což vám žádný freehosting nezaručí. Webhosting zdarma nabízí služby Pipni.cz (nekomerční prezentace snad přežijí i občasné výpadky) nebo nová sužba Hosting zdarma (ta garantuje vyšší dostupnost než Pipni, ale registrace domén je o něco dražší).

Centrum se chystá na přerod

Zatímco největší konkurent Centra Seznam.cz začal s výběrem nového loga, Centrum začalo redesignem celého portálu. Určitě se při změnách inspirovalo Seznamem. Neřekl bych však, že je to na škodu. Velmi se mi líbí nová vyhledávací lišta a ikonky. Celý design je vzdušnější, mám z něj nyní lepší pocit. Výsledná stránka je také objemově menší a tak se načítá rychleji. Mnohem hezčí jsou také ostatní sekce portálu. Stránky mají však ještě své mouchy, potřebují doladit, správně se nezobrazují ve všech prohlížečích. Redesign je pravděpodobně pouze prvním krokem k obrození celého portálu – nedávno obnovil vyhledávač Morfeo svou databázi a nyní hledá již v 37 milionech stránek a vedení portálu začalo rozesílat všem autorům stránek v katalogu výzvu e-mailem kvůli změně struktury svého katalogu. Co je však zajímavé, že zmínku o novém designu jsem na Centru nenašel, asi si toho ještě nevšimli…

Zásady prístupných stránok

Štyri základné pravidlá, ktorých sa treba držať pri tvorbe prístupných stránok.Prístupnosť stránok (accessibility) je snaha umožniť ľudom či vyhľadávacím robotom prehliadať obsah stránky bez ohľadu na to aký prehliadač, operačný systém či platformu používajú. Aby však stránka bola prístupná treba dodržať prinajmenšom zopár základných pravidiel.

Syntakticky správny kód

V opačnom prípade bude každý prehliadač nútený improvizovať a výsledný efekt pravdepodobne nebude spĺňať očakávania. To, že jeden prehliadač zobrazí chybne zapísaný kód správne neznamená, že tak spravia aj všetky ostatné prehliadače. Treba si uvedomiť, že funkciou prehliadača nieje chybný kód opravovať, ale kód a teda obsah užívateľovi sprostredkovávať.

Odmenou za syntakticky správny kód je záruka kompatibility v súčastných a budúcich prehliadačoch ako aj rýchlejšie spracovanie stránky čo určite ocení každý užívateľ či návštevník.

Správná sémantika

Používajte tagy a atribúty sémanticky správne. Jedine tak môžete zaručiť správnosť sprostredkovania obsahu uživateľovi aj v alternatívnych zariadeniach ako sú textové prehliadače, PDA, mobily, čítačky, …

Používajte tagy podľa toho, na čo sú určené a nie podľa toho, ako vyzerajú. Napríklad tagy ako <em> či <strong> neslúžia — ako sa niektorí ľudia stále domnievajú — na určenie kurzívy či tučného textu. Tým pravým a sémantickým účelom týchto tagov je vyjadrenie dôrazu.

Logická štruktúra dokumentu

Dokument bez logickej štruktúry je ako kniha, v ktorej sme pomiešali strany. Takýto dokument sa pre užívateľov stáva takmer nepoužiteľný a jeho informačná hodnota rapídne klesne.

Stránky s dlhším obsahom by mali obsahovať rýchlu navigáciu pomocou vnútorných odkazov poprípade aj klávesové skratky pomocou atribútu accesskey. Umožníte tak užívateľom nevizuálnych a textových prehliadačov ľahšie prehliadať stránky.

Neočakávajte nič

Nespoliehajte sa na to aké rozlíšenie, prehliadač či pluginy používa väčšina ľudí.

Zabudnite na čisto javascriptové, javové, flashové odkazy a presmerovania. Používajte odkazy <a href=“…“>. Jedine tie určite pozná každý prehliadač a vie ich použiť. Preto by — aspoň ako alternatíva — nemali nikdy chýbať.

Veľa ľudí má pomalé linky a tak prehliadajú stránky bez obrázkov. Preto nezabudnite pridať každému obrázku správny alt atribút. Tých zopár znakov kódu naviac užívatelia určite ocenia.

Budoucnost e-komerce? Strategie Amazonu!

Jeden z nejúspěšnějších internetových obchodů Amazon.com brzy ovlivní celosvětovou e-komerci. Alespoň to tvrdí Robert D. Hof v článku Reprogramming Amazon. Popisuje v něm, jakým směrem se vydá strategie celého Amazonu. Neměli bychom to brát na lehkou váhu. Pro kolik obchodů se již stal Amazon vzorem, kolik obchodů se inspirovalo jeho podnikáním a kolik obchodů se vydá po jeho nových šlépějích?

A v čem že to spočívá? Není to nijak nová myšlenka – internetový obchod začne podnikat v neinternetovém světě – začne dodávat nové technologie pro e-komerci. Neuskutečnitený sen? Rozhodně ne! Jeffrey Bezos doufá, že se tímto krokem stane Amazon v oblasti e-komerce něco jako Windows v oblasti operačních systémů.

Naši obchodní partneři budou moci zahodit stohy papíru tabulek. Díky naší aplikaci mohou rychleji a přesněji dostat předpověď týkající se produktu, najít nejlepšího dodavatele, atd. Toto úsilí je jedním z mnoha technologických projektů, ve kterých Amazon doufá, že múže změnit veškerý zážitek z on-line nakupování — a i ze samotného serveru Amazon.

  • Amazon.com v polovině tohoto roku 2004 spustí unikátní integrované grafické prostředí pro své obchodní partnery, které jim pomůže vybrat nejlepšího dostupného dodavatele.
  • Zavedl nová distribuční centra, která umožňují unikátní řešení zakázkové výroby s vysokou efektivitou a rychlostí doručení zboží zákazníkovi.
  • Snaží se o vývoj účinnějších algoritmů a aplikací. Nedávno např. sputil betaverzi nového vyhedávače A9.

Via Ewizard.