Štyri základné pravidlá, ktorých sa treba držať pri tvorbe prístupných stránok.Prístupnosť stránok (accessibility) je snaha umožniť ľudom či vyhľadávacím robotom prehliadať obsah stránky bez ohľadu na to aký prehliadač, operačný systém či platformu používajú. Aby však stránka bola prístupná treba dodržať prinajmenšom zopár základných pravidiel.
Syntakticky správny kód
V opačnom prípade bude každý prehliadač nútený improvizovať a výsledný efekt pravdepodobne nebude spĺňať očakávania. To, že jeden prehliadač zobrazí chybne zapísaný kód správne neznamená, že tak spravia aj všetky ostatné prehliadače. Treba si uvedomiť, že funkciou prehliadača nieje chybný kód opravovať, ale kód a teda obsah užívateľovi sprostredkovávať.
Odmenou za syntakticky správny kód je záruka kompatibility v súčastných a budúcich prehliadačoch ako aj rýchlejšie spracovanie stránky čo určite ocení každý užívateľ či návštevník.
Správná sémantika
Používajte tagy a atribúty sémanticky správne. Jedine tak môžete zaručiť správnosť sprostredkovania obsahu uživateľovi aj v alternatívnych zariadeniach ako sú textové prehliadače, PDA, mobily, čítačky, …
Používajte tagy podľa toho, na čo sú určené a nie podľa toho, ako vyzerajú. Napríklad tagy ako <em> či <strong> neslúžia — ako sa niektorí ľudia stále domnievajú — na určenie kurzívy či tučného textu. Tým pravým a sémantickým účelom týchto tagov je vyjadrenie dôrazu.
Logická štruktúra dokumentu
Dokument bez logickej štruktúry je ako kniha, v ktorej sme pomiešali strany. Takýto dokument sa pre užívateľov stáva takmer nepoužiteľný a jeho informačná hodnota rapídne klesne.
Stránky s dlhším obsahom by mali obsahovať rýchlu navigáciu pomocou vnútorných odkazov poprípade aj klávesové skratky pomocou atribútu accesskey. Umožníte tak užívateľom nevizuálnych a textových prehliadačov ľahšie prehliadať stránky.
Neočakávajte nič
Nespoliehajte sa na to aké rozlíšenie, prehliadač či pluginy používa väčšina ľudí.
Zabudnite na čisto javascriptové, javové, flashové odkazy a presmerovania. Používajte odkazy <a href=“…“>. Jedine tie určite pozná každý prehliadač a vie ich použiť. Preto by — aspoň ako alternatíva — nemali nikdy chýbať.
Veľa ľudí má pomalé linky a tak prehliadajú stránky bez obrázkov. Preto nezabudnite pridať každému obrázku správny alt atribút. Tých zopár znakov kódu naviac užívatelia určite ocenia.