RSS nesnižuje návštěvnost! Naopak!

Honza Hlučín na svém blogu tvrdí, že poskytováním RSS kanálu návštěvníkům je autor stránek sám proti sobě. Nemá pravdu. Nelíbí se mu, že RSS čtenáři přichází o přidanou hodnotu (komentáře, ankety, grafika), kterou „získají“ pouze na webu. RSS však návštěvnost webů zvyšuje! Moje RSS čtečka je jedním z nejdůležitějších zdrojů, ze kterých získávám aktuální informace – používám jí jako upozorňovač – vidím nový článek – jdu na blog. Přestože se nejčastěji připojuji přes GPRS, nemám probém s rychlostí načítání stránek.

Pokud nemám web(blog) v RSS čtečce jako by pro mě ani neexistoval. Snažím si sice weby nenabízející RSS ukládat do oblíbených, ale málokdy si na ně vzpomenu. Jedinou možností, jak se k těmto článkům dostat je odkaz z jiného webu. To si vždy říkám: „Proč tohle už nečtu dýl“. Ve výsledku je to však největší škoda právě pro autora toho webu.

Některé blogy nabízí v RSS i celé znění svých příspěvků. Je to ale zbytečnost. Text se z toho „okna v okně“ blbě čte a bývá to nastavené na malé písmo, špatně čitelné. Nedokážu ani říci proč, prostě se mi to lépe čte z webu. Své dělá i daný design stránek. A nejdůležitějším důvodem jsou asi komentáře a související odkazy, které v RSS logicky chybí. Na hezkém webu je četba prostě příjemnější.

Už delší čas pozoruji závislost RSS na návštěvnosti. Weby bez RSS nemají v žebříčků návštěvnosti nejmenší šanci. Nejvíce lidí chodí na web po přidání článků – kvůli existenci RSS zcela logické. Ale rozdíly mezi hodinami těsně následujícími po publikování článku a ostatními hodinami jsou naprosto propastné. Na tomto serveru můžu doložit příklad, kdy po celý den vycházelo několik krátkých článků v pravidelném rozmezí cca 3 hodin. Ten den jsem nezaznamenal žádné výraznější příchody z jiných stránek, které by se nějak vymykaly normálu. V celku průměrný den. Díky RSS kanálu však jeden z nejúspěšnějších.

RSS kanál vám také díky nejrůznějším agregátorům, které ho využívají, zajistí nezanedbatelný přínos návštěvníků právě z těchto serverů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *