Představen nový Root.cz – Ukáže budoucnost zpravodajských serverů?

Server Root.cz dnes kompletně změnil svou podobu a představil nové, možná průkopnické, funkce. Jak známo, za Rootem stojí asi největší vydavatel zpravodajských serverů v ČR, společnost Internet Info. Jejich dlouhodobé zkušenosti s online zpravodajstvím se projevují i na novém Rootu. Jaké jsou průvodní znaky? Bude dalším pánem na holení Lupa? Více v následujícím článku.

Dnes, přesně v 14:00 byl spuštěn, dlouhou dobu předem ohlašovaný, nový design Roota. V tamější komunitě to vyvolalo doslova tsunami negativních reakcí a nevolí, ale oni si už nějak zvyknou.

Vzhled

Root byl do té doby typický a nezaměnitelný, tmavý a zajímavý. Jenomže to jsou vlastnosti, za které si provozovatelé nic nekoupí. Je jasné, že se snažili dojít k nějakému kompromisu – tím je světlejší šedá na několik způsobů doplněná oranž linkami a odkazy.

Vzhled je nyní komerčnější, standardnější, tuctovější. Kampak se vytratila ta unikátnost Roota. Krásně to ilustruje fotka muže v brýlích. Čtenářský symbol Roota byl v nové verzi potlačen na úkor komerčnějšího obsahu. 3 sloupce na hlavní stránce také přehlednosti nepřidávají. Oddělení hlavního obsahu a pravého sloupce by mohlo být výraznější.

Ještě jedna věc, raději jsem četl články a zprávičky od Aničky a Johanky než Anny Bernáthové a Drahomíry Dočekalové. To byla také jedna z věcí, která dělala Root Rootem. Teď je fuč.

Celkově mi byla také, jako spoustě diskutujících, předchozí verze příjemnější, rootovější. Ale jsem si stoprocentně jistý, že je to krok vpřed. Nové funkce a rozšiřování musí mít za následek úbytek jinde – většinou na designu. Stejně tak pro provozovatele se změny odrazí v plusových kolonkách. Nový kód = menší přenos dat, přívětivější vzhled pro partnery = více reklamy, nové funkce = vyšší návštěvnost = vyšší příjmy

Obsah

Ale k obsahové části. Hlavička je příliš vysoká. Zbytečné místo zabírá banner (možná, že se právě nezobrazuje), který by měl být spíše vedle loga. Chybí mi nějaký popis serveru, přeci ne každému musí být na první pohled jasné, o jaký web jde.

Blok článků a blok zpráviček je oddělen a jsou umístěny pod sebe. Poslední 3 články mají perex, ostatní jsou bez popisu umístěny vedle. Podobně je řešen i blok novinek. Vpravo je sloupec vymezený reklamě a dalším funkcím. Nejčtenější a nejdiskutovanější články jsou tam jen proto, aby to nebylo tak prázdné. Tohle řešení se mi nelíbí. Vysvětlím proč.

Na zpravodajském portálu zaměřeném na denní komentáře má stěžejní význam posledních 10 článků. 3 je málo, starším je věnováno příliš málo prostoru a jsou tak trochu utlačené. Zprávičky na Rootu jsou dlouhé obvykle dvě, tři věty. A je jim věnováno příliš mnoho prostoru. Stejně tak zobrazovat u zpráviček pouze nadpis je totální nesmysl. Zprávičky jsou jiný zpravodajský formát a editor si může dovolit je nadepsat např. „Zprávička č. 6145“. Ale má taková zprávička smysl bez obsahu? Klikl byste na ní? Zprávičky bez obsahu nemusí dávat smysl a kdo by také klikal kvůli třem větám, že? Stejně tak, když si vezmete typickou zprávičku …

Vyšel rozhovor s Mattem Dillonem, vedoucím vývojářem DragonflyBSD. (Upozornil Jan Špitálník.)

… tak je obklopena dalšími znepřehledňujícími informacemi – kromě názvu, je zbytečné celé jméno autora, sekce, rubrika, nálepka, datum, čas… když hlavní obsah zprávičky se vejde na jeden řádek, je zbytečně zabráno místo a čtenář se bude ztrácet.

Jak bych to tedy vyřešil já? Články s perexy bych rozšířil – ze tří tak na osm. Vedle by vzniklo místo na zprávičky. U zpráviček bych zobrazoval jen název, iniciály autora, datum a čas a samotnou zprávičku. Jednotlivé sloupce bych od sebe více oddělil, především prázdným místem. Pravý sloupec bych zúžil, místo se tam ještě najde. Do tohoto sloupce bych také dal články z Lupy.

Nevím, co vede programátory k tvoření nových tlačítek. Ty systémové jsou přeci naprosto zřejmé a každému je hned jasné, k čemu slouží. Mám nyní na mysli tlačítka typu Přidat u komentářů a Hledej u vyhledávání. Ponechal bych systémový vzhled. Minimálně u Hledej bych přidal cursor:hand.

Funkce

Z nových funkcí se mi líbí lepší třídění informací. Rozdělení na sekce, rubriky a nálepky sice nemusí být na první pohled zřejmé, ale svůj účel myslím splňovat budou. Zatím jsem lepší řešení, jak setřídit několik tisíc článků a zpráviček, nikde neviděl. Funkce Hlídač nebo newsletter nevyužiju, mám RSS. Služba Píšou jinde mohla být vyřešena lépe.

Nejvýraznější změnou jsou nové diskuze a registrace uživatelů. Hodnocení příspěvků je velmi zajímavé a jsem zvědavý jak se mezi uživateli uchytí. Také se mi líbí řešení, jakým je to prováděno. Nedávno jsem něco podobného hledal. Jediné, co je předpokladem úspěchu je registrace uživatelů. Přesvědčit čtenáře o tom, že pamatovat si další login a heslo je výhodné a opravdu se vyplatí. Diskuze na českém webu funkční řešení potřebují jak chleba sůl, takže se nechme překvapit.

Po Rootu by další na řadu měla přijít Lupa. Stejně jako u Roota očekávám lepší třídění informací a podobný způsob diskuzí. Registrace uživatelů je platná, myslím, pro všechny servery společnosti IInfo. Stejně tak se pravděpodobně dočkáme dalších RSS kanálů, stejně jako u Roota se nabízí export pro zprávičky.

Jak se vám líbí nový Root a jaké nové funkce očekáváte/byste si přáli u nové Lupy?

Česká fotobanka MojeFoto

Martin Kalda dnes na Lupě hodnotil české fotobanky. Všechny nabízí své fotografie za jistý peníz. Těch, které nabízí obrázky zdarma tolik není. Čestnou výjimkou bude nová (?! nepodařilo se mi najít datum vzniku takže tak nová není – vznikla 20.4. 2004) fotobanka MojeFoto – I kuře hrabe zadara. Přehnanou kvalitu očekávat nemůžete, ale snad si něco vyberete.

Jednoduchost tkví v obsahu

Bez obsahu ani ránu. Obsah je král. Obsah tvoří návštěvnost. Obsah je to nejdůležitější. Jak zvýšit návštěvnost? Kvalitním obsahem, odpovídá Václav Štrupl a dodává: stručný, pravdivý, kultivovaný, ověřený a s přidanou hodnotou. Občas není na škodu provokovat. Předpokladem vysoké návštěvnosti je často aktualizovaný obsah. Ve stejném duchu pokračuje i Eduard Hlava a řečnicky se ptá: Chcete 10 tisíc návštěvníků denně? Stačí správně vybrat doménu, hosting, architekturu a systém, design a použitelnost. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na optimalizaci, důkladné testování, monitoring, analýzu a znovu a znovu pravidelný přísun čerstvého obashu. Už vidíte jak je to jednoduché?

Návštěvnost webu v prosinci 2004

Návštěvnost internetu loni stoupla o třetinu, hlásá titulek Českých novin.

Návštěvnost tuzemských internetových serverů loni stoupla o třetinu. Minulý měsíc byl počet uživatelů z tuzemska o pětinu vyšší než před rokem.

Správně by asi mělo být: „Návštěvnost serverů, které monitoruje iAudit …“, ale to ponechme stranou.

zdroj:iAudit leden 2003 prosinec 2004 nárůst
unikátní návštěvníci 3 576 302 4 848 263 35.6%
návštěvníci z Čech 2 500 690 2 985 196 19.4%

Navíc, koncem roku 2003 iAudit monitoroval 1885 serverů, o rok později o 6% více, tedy 2006 serverů. Myslím, že tento nárůst musí mít také na statistiku nějaký vliv. Možná ne na počet českých uživatelů (kdo z vás nebyl za celý měsíc na portále Seznam nebo Centrum?), ale na celkový počet návštěvníků to vliv mít bude. Proto se musí brát absolutní čísla s jistou rezervou.

Oproti listopadu, který byl zatím rekordní, byla návštěvnost nižší o 5%. Je to logické. Vliv svátků se projevil. Příští měsíc očekávám prolomení magické pětimiliónové hranice. Tak schválně.

článek byl opraven, špatně jsem si spočítal čísla, naštěstí jsem si toho všiml a upravil.

Oříškovské změny

Jak jste si již určitě všimli, Oříšek se včera objevil v novém hávu. Hned na začátek musím říci, že grafický návrh je prací Plaváčka a Ivany Bednářové. Bez nich bychom se nového vzhledu dočkali jen těžko. Můj nedostatek času a především neschopnost jakékoli tvorby grafiky je toho důvodem. Proto jim za to patří můj nekonečný dík. Stránky ještě nejsou v některých detailech zcela hotové, konečné práce jsou vždy nejtěžší a posledních 5% je vždy nejzdlouhavější, takže kdybyste někdo našel nějaké chybky, víte kam je směřovat.

Nicméně změna designu by neměla být jedinou novinkou na Oříšku. Určitě jste již zaznamenali, že od ledna jsem přebral sekci zpráviček na Lupě a s tím je spojená i menší aktualizace zdejších stránek. Perioda příspěvků bude tedy menší, nicméně se chci zaměřit spíše na články. Rád bych vyhověl vám všem, kteří si píšete o nejrůznější seriály, ucelenější učebnice atd. V první řadě se chci ale vrhnout na zbývající resty, všude jsem něco nasliboval a teď mě to jen znervózňuje. Pro Oříšek to znamená konečně dopsat recenze některých knih. Na Oříšku by jste se také nemuseli setkávat jen se mnou, ale i s dalšími autory, kteří jsou vzájemné spolupráci nakloněni. Stejně tak je v přípravě několik menších projektů (služeb), ale to už hodně předbíhám.

Ivo Lukačovič bloguje aneb najděte 10 rozdílů

Ivo Lukačovič začal blogovat:

Můj milý deníčku, určitě mě miluje. Včera se na mě několikrát podíval.

Z připravujících se příspěvků to vypadá, že pro nás chystá zajímavé, i když pouze občasné a nepravidelné, počtení. Ale abych naplnil titulek spotu, otevřete si blog Dušana Janovského a porovnávejte. Nic proti krádeži stejnému designu (jestli se o designu dá vůbec hovořit), ale vadí mi to především proto, že teď vlastně nepoznám co a koho čtu. To byl zas nápad.

Nebo že by tento krok byl předem promyšlený, jakože já někomu ukradnu vzhled a rozpoutám blogwar? V každém případě si to prosím jeden z vás změňte. Via Marigold

Novoroční blázinec – Chose, Filip Rožánek, Seznam, Česká Média i Oříšek

Je to pro mě trochu tajemné, ale nový rok je již každoročně nějakým zvláštním obdobím, kdy lidé neustále blázní. Přeneseme-li toto chování na web, je tomu nejinak. Za příklad můžu nabídnout včerejší redesign bloku Filipa Rožánka nebo přerod weblogu choseho. Patrně shodou náhod oba včera večer nasadili WordPress. Stejně jako minulý rok si počátek ledna ke změnám vybral i portál Seznam (o 250MB emailu, žlutých poznámkách a nepatrných změnách ve vzhledu již určitě víte). Novoroční výčet doplňují i nová Česká média.

No a abych nebyl pozadu, tak v nejbližších dnech se (doufejme) radikálních změn dočká i Oříšek. BTW: S novým rokem to nemá nic společného, prostě to tak vyšlo.

Televizní souboj katalogů

Portály Atlas a Centrum spustily nějaký televizní souboj. Atlas asi před týdnem spustil reklamu, kde byl jakýsi číňan. Zprovoznil jakousi věc. Jak na to reagovalo Centrum? Geniálně. Spustilo reklamu na podobný téma. Kdosi přijde do čínské restaurace se psem. Řekne personálu ať se o něj postarají. Oni ho uvaří… A u Seznamu jen přihlížejí popsaná mimina a pes… 🙂 Děsný to souboj. 🙂

Dnes vám odhalím tajemství SEO

Zajímali jste se někdy, proč se váš konkurent umísťuje ve vyhledávačích výše než vy? Dělá něco, co vy ne? Ve skutečnosti možná ano… A proto je teď tady ta chvíle, přicházím. Jsem zde, abych odhalil závoj tajemství obchodních triků. Je to docela jednoduché, chystám se vám dát klíč k odemknutí tajných informací, které vaši konkurenti používají k získání lepší pozice ve vyhledávaèích.

Není to obtížné. K získání dobrých pozic potřebujete znát pouze dvě hlavní kritéria:

  1. Obsah je král
  2. Odkazování je královna

Content is King, but Linking is Queen Shawn Campbell (5. ledna 2005)
Linking is Queen Shawn Campbell (27. října 2004)

Vše o vaši doméně zjistí URL info

URL info je výborný nástroj pro všechny webmastery. Dokáže najít všemožné i nemožné informace o webu. Stačí zadat pouze url adresu a obratem dostanete související weby, zpětné odkazy, přeložené stránky … A to vše za pomocí různých nástrojů. Doporučuji. Via OVX