Představen nový Root.cz – Ukáže budoucnost zpravodajských serverů?

Server Root.cz dnes kompletně změnil svou podobu a představil nové, možná průkopnické, funkce. Jak známo, za Rootem stojí asi největší vydavatel zpravodajských serverů v ČR, společnost Internet Info. Jejich dlouhodobé zkušenosti s online zpravodajstvím se projevují i na novém Rootu. Jaké jsou průvodní znaky? Bude dalším pánem na holení Lupa? Více v následujícím článku.

Dnes, přesně v 14:00 byl spuštěn, dlouhou dobu předem ohlašovaný, nový design Roota. V tamější komunitě to vyvolalo doslova tsunami negativních reakcí a nevolí, ale oni si už nějak zvyknou.

Vzhled

Root byl do té doby typický a nezaměnitelný, tmavý a zajímavý. Jenomže to jsou vlastnosti, za které si provozovatelé nic nekoupí. Je jasné, že se snažili dojít k nějakému kompromisu – tím je světlejší šedá na několik způsobů doplněná oranž linkami a odkazy.

Vzhled je nyní komerčnější, standardnější, tuctovější. Kampak se vytratila ta unikátnost Roota. Krásně to ilustruje fotka muže v brýlích. Čtenářský symbol Roota byl v nové verzi potlačen na úkor komerčnějšího obsahu. 3 sloupce na hlavní stránce také přehlednosti nepřidávají. Oddělení hlavního obsahu a pravého sloupce by mohlo být výraznější.

Ještě jedna věc, raději jsem četl články a zprávičky od Aničky a Johanky než Anny Bernáthové a Drahomíry Dočekalové. To byla také jedna z věcí, která dělala Root Rootem. Teď je fuč.

Celkově mi byla také, jako spoustě diskutujících, předchozí verze příjemnější, rootovější. Ale jsem si stoprocentně jistý, že je to krok vpřed. Nové funkce a rozšiřování musí mít za následek úbytek jinde – většinou na designu. Stejně tak pro provozovatele se změny odrazí v plusových kolonkách. Nový kód = menší přenos dat, přívětivější vzhled pro partnery = více reklamy, nové funkce = vyšší návštěvnost = vyšší příjmy

Obsah

Ale k obsahové části. Hlavička je příliš vysoká. Zbytečné místo zabírá banner (možná, že se právě nezobrazuje), který by měl být spíše vedle loga. Chybí mi nějaký popis serveru, přeci ne každému musí být na první pohled jasné, o jaký web jde.

Blok článků a blok zpráviček je oddělen a jsou umístěny pod sebe. Poslední 3 články mají perex, ostatní jsou bez popisu umístěny vedle. Podobně je řešen i blok novinek. Vpravo je sloupec vymezený reklamě a dalším funkcím. Nejčtenější a nejdiskutovanější články jsou tam jen proto, aby to nebylo tak prázdné. Tohle řešení se mi nelíbí. Vysvětlím proč.

Na zpravodajském portálu zaměřeném na denní komentáře má stěžejní význam posledních 10 článků. 3 je málo, starším je věnováno příliš málo prostoru a jsou tak trochu utlačené. Zprávičky na Rootu jsou dlouhé obvykle dvě, tři věty. A je jim věnováno příliš mnoho prostoru. Stejně tak zobrazovat u zpráviček pouze nadpis je totální nesmysl. Zprávičky jsou jiný zpravodajský formát a editor si může dovolit je nadepsat např. „Zprávička č. 6145“. Ale má taková zprávička smysl bez obsahu? Klikl byste na ní? Zprávičky bez obsahu nemusí dávat smysl a kdo by také klikal kvůli třem větám, že? Stejně tak, když si vezmete typickou zprávičku …

Vyšel rozhovor s Mattem Dillonem, vedoucím vývojářem DragonflyBSD. (Upozornil Jan Špitálník.)

… tak je obklopena dalšími znepřehledňujícími informacemi – kromě názvu, je zbytečné celé jméno autora, sekce, rubrika, nálepka, datum, čas… když hlavní obsah zprávičky se vejde na jeden řádek, je zbytečně zabráno místo a čtenář se bude ztrácet.

Jak bych to tedy vyřešil já? Články s perexy bych rozšířil – ze tří tak na osm. Vedle by vzniklo místo na zprávičky. U zpráviček bych zobrazoval jen název, iniciály autora, datum a čas a samotnou zprávičku. Jednotlivé sloupce bych od sebe více oddělil, především prázdným místem. Pravý sloupec bych zúžil, místo se tam ještě najde. Do tohoto sloupce bych také dal články z Lupy.

Nevím, co vede programátory k tvoření nových tlačítek. Ty systémové jsou přeci naprosto zřejmé a každému je hned jasné, k čemu slouží. Mám nyní na mysli tlačítka typu Přidat u komentářů a Hledej u vyhledávání. Ponechal bych systémový vzhled. Minimálně u Hledej bych přidal cursor:hand.

Funkce

Z nových funkcí se mi líbí lepší třídění informací. Rozdělení na sekce, rubriky a nálepky sice nemusí být na první pohled zřejmé, ale svůj účel myslím splňovat budou. Zatím jsem lepší řešení, jak setřídit několik tisíc článků a zpráviček, nikde neviděl. Funkce Hlídač nebo newsletter nevyužiju, mám RSS. Služba Píšou jinde mohla být vyřešena lépe.

Nejvýraznější změnou jsou nové diskuze a registrace uživatelů. Hodnocení příspěvků je velmi zajímavé a jsem zvědavý jak se mezi uživateli uchytí. Také se mi líbí řešení, jakým je to prováděno. Nedávno jsem něco podobného hledal. Jediné, co je předpokladem úspěchu je registrace uživatelů. Přesvědčit čtenáře o tom, že pamatovat si další login a heslo je výhodné a opravdu se vyplatí. Diskuze na českém webu funkční řešení potřebují jak chleba sůl, takže se nechme překvapit.

Po Rootu by další na řadu měla přijít Lupa. Stejně jako u Roota očekávám lepší třídění informací a podobný způsob diskuzí. Registrace uživatelů je platná, myslím, pro všechny servery společnosti IInfo. Stejně tak se pravděpodobně dočkáme dalších RSS kanálů, stejně jako u Roota se nabízí export pro zprávičky.

Jak se vám líbí nový Root a jaké nové funkce očekáváte/byste si přáli u nové Lupy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *