6 let v Heurece. Byla to parádní jízda.

Snažil jsem se dohledat, kdy jsem se s nápadem na Heureku setkal vůbec poprvé. Nakonec pomohl gmail – první zmínka v archivu napovídá: květen 2007.

Je to už 6 let, co jsme v jabloneckých kancelářích odstartovali jízdu, na jejímž konci stojí největší ecommerce projekt v Česku a na Slovensku.

Při startu jsme proti sobě měli desítky srovnávačů cen, které se odlišovaly snad jen jiným tvarem slova „cena“ v názvu domény (hledejceny, nejlepšíceny, srovnanicen, cenovyradce, cenyzbozi). A seznámacké Zboží. Proti tomu nám nedával nikdo moc velkou šanci.

Začátky nebyly snadné. Eshopy se s námi nechtěly bavit, protože jsme jim mohli přinášet pouze zlomek návštěvnosti v porovnání s tehdejší jedničkou. Navíc kolem srovnávačů tehdy panoval mýtus, pokud nejsem nejlevnější, nemá tam moje přítomnost smysl. Nic moc výchozí situace. A to jsme první rok po eshopech nechtěli žádné peníze. Ani přesto nebylo jednoduché je přesvědčovat, že Heurece nejde jen o cenu, že se chceme zaměřovat na dlouhodobou zákaznickou spokojenost, že máme připravený systém hodnocení, které je oddělí od nekvalitních prodejců.

Ještě o rok později jsme si vůbec nebyli jisti, jestli Heureka jako firma dokáže dlouhodobě fungovat. Nesete náklady na vývoj, správu produktů a zákaznickou podporu. Návštěvnost máte pod 10 000 visits denně, proti vám stojí konkurenční Zboží, které obchodům přinášelo desetkrát větší návštěvnost, a přesto bylo zdarma. Jděte s takovou za zástupci eshopů a přesvědčujte je, že by vám jako stále zanedbatelnému hráči, měli něco platit.

Povedlo se. Za úspěchem není jedna věc, která by to zlomila. Je to souhra všech kroků a činností. Akvizice webu SrovnaniCen.cz přinesla nové eshopy, navázání spolupráce s Allegrem, koupě dalšího webu NejlepšíCeny, spolupráce s Centrem, unikátní obsah v podobě uživatelských recenzích a strukturovaná data o eshopech. K tomu postavit skvělý tým, který jejich práce baví. Nachytřit se, co funguje v jiných zemích. A každou jednotlivou úpravu tlačítka na webu změřit, vyhodnotit a udělat znovu.

Střih.

Je květen 2013, Heureka v Čechách ročně ovlivní nákupy v objemu 10 miliard korun. Za minulý měsíc byla o 40 % větší než nejbližší konkurence.

heureka-zbozi-trendZdroj dat: NetMonitor, RU, 12/2007 – 03/2013, přerušovaná čára ukazuje trend klouzavým průměrem za 12 měsíců

heureka-zbozi-ratioZdroj dat: NetMonitor, visits, 12/2007 – 04/2013, poměr návštěvnosti Heureka/Zbozi

A ještě lépe si stojíme na Slovensku.
heureka-sk-trendZdroj dat: AimMonitor, visits, 11/2010 – 04/2013, přerušovaná čára ukazuje trend klouzavým průměrem za 12 měsíců

Jsem vděčný, že jsem mohl být u téhle jízdy. Děkuju Mitonu za přílěžitost, Allegru za důvěru a skvělému jabloneckému týmu za těch 6 let, co jsme společně prožili.

Pro mě osobně uzrál čas udělat další krok, proto jsem se ke konci května rozhodl skončit v managementu Allegra a na pozici ředitele Heureky. Heurece přeji, ať se daří pokračovat v započaté cestě, posouvat zákaznickou zkušenost v ecommerce a být tím prvním místem, kde lidé začínají svůj nákup.