OT: Excuse me

Předem se vám chci omluvit za neaktualizovaný Oříšek. A ani nyní nečekejte příliš nových spotů. V uplynulém týdnu jsem navštívil Slovensko, v přespříštím týdnu si to chci zopakovat. To však není hlavní důvod mé nepsavosti. Tím hlavním je práce na …, prozatím to neprozradím, ale pamatujte na to, že 27.7. 2004 slaví Oříšek své první narozeniny.

První skvělé internetové noviny Nový Den

Nekupujte drahé papírové noviny, čtěte internetové on-line noviny zdarma. Jiří Lahvička, který se do povědomí českého bloggerstva zapsal svým projektem weblogy.cz, spustil agregátor nejdůležitějších zpráv z domova, světa, ekonomiky a sportu. Je více než pravděpodobné, že přibudou i další rubriky. Nový Den funguje na stejném základu jako weblogy.cz – robot prochází každých 5 – 20 minut vybrané zpravodajské servery, získává zprávy a ty potom řadí podle důležitosti, aktuálnost a relevantnosti. Můžete si tak přečíst, co se kde píše o stejných tématech. Je mi až trapné konkurencí nazývat Přehled.net.

Aby jste se mohli bez opravdových novin opravdu obejít, chtělo by to ještě trochu vylepšit. Vypadá to, že při řazení zpráv je veliká důležitost kladena na aktuálnost. Lepší by bylo, kdyby nejdůležitější zprávy dne byly na webu po celý den a zbytek zpráv v jednotlivých sekcí. Takto se stává, že většinou každou hodinu najdete na hlavní stránce zcela jiné zprávy. Nenašel jsem také starší zprávy – archiv starších „denníků“ by byl opravdu výborný. Celkově bych se snažil celý web řadit podle dnů.

Nicméně projekt je to výborný.

Nová Aréna od Oskaru

Portál Oskarena se již od svého začátku stará o srozumitelnou osvětu o mobilních technologiích. Pro všechny, které zajímá mobilní komunikace připravil Oskar novou podobu svého portálu. Web nyní nabízí 3 nejdůležitější možnosti: nastavení mobilního telefonu pro nejrůznější služby, nastavení operačních systémů a možnost položení dotazu Technoidům – odborníkům, kteří Vám rádi a ochotně pomohou s vašim problémem.

Web design

Nakladatelství Computer press v těchto dnech vydává knihu Web design – kompletní průvodce od Thomase A. Powella. Samozřejmě v češtině. Hodně tlustá knížka (844 černobílých stran) s vazbou (jak se jí říká, taková tvrdá…) stojí 890Kč. Knihu jsem jen zběžně prolistoval, vapadá dobře, ale neměl jsem čas se do ní pořádně začíst. Už jste to někdo přečetl? Zajímají mě reference, jestli je to návratná investice.

Pokud vám však mohu z vlastní zkušenosti doporučit nějakou novou knihu o webdesignu, byla by to Neobyčejně užitečná kniha o webu od June Cohenové. (Odkaz vede na titulní stránku nakladatelství, web používá rámy, grrrrr). Za 450 Kč (na internetu o něco míň) se webdesignéři, řekl bych spíše pokročilí, dozví vše co kdy mohli a budou potřebovat. Kdyby to nebylo tak ohrané klišé, řekl bych vše o webdesignu od A do Z. Od plánování přes navrhování a budování až po udržování webového serveru. Je to totální referenční příručka, s kterou by měli usínat všichni, kteří mají co do činění s tvorbou webu. A s jakoukoli jeho částí. Spím s ní pořád :o) Kniha je prošpikována názory a citáty expertů vyjadřující se na „probírané“ téma. Od Brockenbroughové po Zeldmana. Každá kapitola je zakončená nevyplněným „dotazníkem“, které doporučuji si ofotit a před každou praktickou částí tvorby vyplnit.

Hledám vhodný webhosting

Požaduji:

  • Prostor min. 100MB, optimálně 500MB
  • Neomezený traffic
  • PHP+MySQL
  • Neomezený počet subdomén
  • Pravidelné zálohování
  • Podpora mod_rewrite, nastavení chybových stránek
  • Statistiky návštěnosti
  • Dobrá technická podpora (telefon, email)
  • Kladné zkušenosti ostatních

Zatím jsem našel Český hosting a Coolhosting tarif NORMAL. Uvítám proto vaše názory a zkušenosti nejen s těmito společnostmi.

Globální statistiky

Na W3Schools vyšly nové statistiky. Nikoho nepřekvapí, že IE6 je dominantní prohlížeč a jeho používanost stále pomalu stoupá. Lepší zprávou však je, že pětková verze IE na oblíbenosti ztrácí a tyto uživatele si rozděluje sice IE6, ale větší kus z koláče stále ukusuje Mozilla. Za zmínku ještě stojí dvouprocentní Opera a Netscape.

Nejrozšířenějším rozlišením je zasjisté 1024×768. Toto a vyšší používá 57% uživatelů, nezapomínejme však i na nižší rozlišení. 800×600 stále používá 37%, nižší jistě nezanedbatelných 6% uživatelů.

Pro některé tvůrce bude zajímavá informace, že se zapnutým JavaScriptem brouzdá pouze 92% návštěvníků. Toto čísla sice neustále roste a podpora JavaScriptu se zvyšuje, ale myslete i na těch zbylých 8%. A nedoufejte, že se toto číslo bude někdy rovnat nule.

A jaký z toho můžeme vyvodit závěr? Řiďte se podle vlastních statistik, nic přesnějšího neexistuje. U mě například je oproti globálním statistikám mnohem více použivanější Opera, dokonce více než Mozilla.

Globální etický program pro studenty

O internetu se nediskutuje pouze na internetu a přes weblogy. Na Slovensku se například pořádají semináře o etice v podnikání přes internet. Studenti středních škol se na toto téma baví např. na informačním semináři o „Globálnom etickom programe“. V minulém roce se ho zúčastnilo až 420 studentů z celého Slovenska.

Počas 12-týždňového kurzu študenti 1. až 3. ročníka riešia etické dilemy, ktoré vznikajú v imaginárnej potravinárskej spoločnosti na rôznych úrovniach manažérskeho rozhodovania. Rozoberajú rozhodnutia, ktoré robí každý jednotlivý zamestnanec firmy, ale zároveň uvažujú o svojich hodnotách a presvedčeniach a v diskusiách konfrontujú vlastné názory na riešenia s názormi spolužiakov a konzultantov z ekonomickej praxe.

Tak si říkám: „To nemusí bejt marný“. Škoda jen, že to jsou pouze speciální kurzy. Kéž by se takováto forma výuky dostala do běžného „středního“ školství. Nejen na Slovensku, ale i u nás. Mladým lidem by to dalo nepoměrně víc, než klasické zasedávání do školních lavic a neustále biflování nepochopitelných a nevyužitelných věcí. Via Changenet

Vyhlášena MissBlog o nejlepší babský blog

Byly vyhlášeny výsledky ankety MissBlog o nejoblíbenější blog psaný rukou něžného pohlaví. Misskou se stává Rhapsody, 1. Vícemiss je Yfča, 2. Vícemiss Arsinoe se svým Deníkem blondýny.

Nicméně výsledky berte s patřičnou rezervou, patrně byly zmanipulovány. O které soutěži Miss to však s jistotou říci nemůžeme, že? Recese v každém případě povedená.

Nový web T-Mobile Euro 2004

Fotbalové mistrovství Evropy se blíží mílovými kroky. Proto není divu, že weby a přílohy k této události rostou jako houby po dešti. Jeden takový úkol dostala i společnost SYMBIO od T-mobilu.

Kromě nezbytné propagace produktů operátora (zpravodajské balíčky, loga, pohlednice, speciální nabídky telefonů apod.) najdete na webu T-Mobile Euro 2004 informace o mistrovství a především sekci Zábava nabízející tři flashové hry s fotbalovou tématikou.

Takto nějak popisuje své zážitky z používání webu Laco. Rád bych vám předložil i nějaké ty zkušenosti vlastní, bohužel, k webu se nedostanu. Předpokládám, že půjde o nějakou flashovku, kterou mé GPRS připojení s vypnutýma obrázkama nezvládá. Informace nade vše. Tentokrát ale znělo zadání úkolu určitě jinak.