Vysokorychlostní počty nezvládám aneb půl milionu vysokorychlostních přípojek

V České republice vzrostl během posledních dvou let počet připojení k vysokorychlostnímu internetu z 200.000 na 450.000 až 500.000 linek. Na konferenci České asociace kompetitivních komunikací to uvedl odstupující ministr informatiky Vladimír Mlynář. Alespoň to tvrdí dnešní zpráva ČTK.

V tom případě se v těch vysokorychlostních počtech neorientuju. Počítejte se mnou:

  • 100 tisíc ADSL linek Českého Telecomu
  • 50 tisíc uživatelů kabelu od UPC
  • 20 tisíc kabelovců Karnevalu
  • 30 tisíc uživatelů CDMA
  • čísla T-Mobilu a dalších alternativních operátorů nemám po ruce, ale nevěřím, že by dohormady daly 300 tisíc uživatelů

Můžete mi to prosím vysvětlit? Co se tam ještě počítá, na co a na koho jsem zapomněl? Vysokorychlostní počty prostě nezvládám.

Katalogy již brzy zmizí z homepage portálů

Seznam nedávno změnil řazení svého katalogu na abecední. Po jistém čase v ostrém provozu vyhradil katalogu na homepage ještě více místa a přidal několik dalších kategorií. Je bohužel na špatné cestě.

Je jasné, že by neměnili to, co plně funguje. Ivo Lukačovič není s výsledky spokojen a experimentuje. Bohužel je mimo.

Člověk, který má jasno o tom, co chce najít, zformuluje dotaz, přeformuluje dotaz, používá vyhledávač… Postupem času a vylepšováním vyhledávačů se lidé naučili fulltexty používat ku prospěchu obou stran.

Člověk, který přesně neví, co hledá, použije katalog. Tématický katalog, který mu pomáhá zužovat obzor od nejširšího tématu k užšímu a pomáhá mu vlastně uvědomit si, co hledá. Abecední řazení ničemu takovému nenapomáhá a navíc, čím více je položek v seznamu, tím je méně přehlednější a hůře se používá.

Naopak, vývoj bude opačný. Blíží se doba, kdy výpis kategorií z hlavních stran portálů zmizí. Katalog zbude pouze ve výpisu služeb jako jedna z mnoha a tak je to správně. Dřevní doby internetu jsou pryč a katalogy již dávno ztratily svůj význam. Zanedlouho zmizí i z homepage portálů.

Ostatně, Seznam již léta kopíruje směr Yahoo. Ten má na hlavní stránce již pouze 12 kategorií z katalogu a místo jemu vyhrazené je minimální. Ivo zkoušel experimentovat a ovoce to nepřineslo. Odbočil na špatnou stezku, vsadil na špatného koně.

Inspirováno zápiskem na ILblogu.

GigaCentrum spuštěn oficiálně

Aplikace GigaCentrum.cz byla testována více než 4 měsíce a funkčnost ověřily stovky testerů. Den D se blíží. Během zítřejšího dne dostanou uživatelé do svých schránek zprávu o započetí migrace na nový gigabajtový email a během 14 dnů by mělo být vše hotovo a nový, troufám si říci světový, gigaemail bude přístupný všem bez rozdílu. Co dál? Kdy a čím odpoví Seznam? Zmůže se na něco ještě Atlas?