Katalogy již brzy zmizí z homepage portálů

Seznam nedávno změnil řazení svého katalogu na abecední. Po jistém čase v ostrém provozu vyhradil katalogu na homepage ještě více místa a přidal několik dalších kategorií. Je bohužel na špatné cestě.

Je jasné, že by neměnili to, co plně funguje. Ivo Lukačovič není s výsledky spokojen a experimentuje. Bohužel je mimo.

Člověk, který má jasno o tom, co chce najít, zformuluje dotaz, přeformuluje dotaz, používá vyhledávač… Postupem času a vylepšováním vyhledávačů se lidé naučili fulltexty používat ku prospěchu obou stran.

Člověk, který přesně neví, co hledá, použije katalog. Tématický katalog, který mu pomáhá zužovat obzor od nejširšího tématu k užšímu a pomáhá mu vlastně uvědomit si, co hledá. Abecední řazení ničemu takovému nenapomáhá a navíc, čím více je položek v seznamu, tím je méně přehlednější a hůře se používá.

Naopak, vývoj bude opačný. Blíží se doba, kdy výpis kategorií z hlavních stran portálů zmizí. Katalog zbude pouze ve výpisu služeb jako jedna z mnoha a tak je to správně. Dřevní doby internetu jsou pryč a katalogy již dávno ztratily svůj význam. Zanedlouho zmizí i z homepage portálů.

Ostatně, Seznam již léta kopíruje směr Yahoo. Ten má na hlavní stránce již pouze 12 kategorií z katalogu a místo jemu vyhrazené je minimální. Ivo zkoušel experimentovat a ovoce to nepřineslo. Odbočil na špatnou stezku, vsadil na špatného koně.

Inspirováno zápiskem na ILblogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *