Rok 2004 byl na nabídky ohledně internetového připojení opravdu bohatý. Začátkem roku se rozjely nabídky operátorů na GPRS, zlevňovalo ADSL, poté se sice objevila blamáž s dial-upem za paušál, ale náladu nám snad vylepšil rychlý mobilní internet via EDGE nebo CDMA. Ceny internetového připojení klesly k 500 korunám měsíčně, ceny rychlého internetu klesly až o třetinu. Podle analytika Patrie Tomáše Gaťka je připojení na internet v současnosti prakticky jedinou růstovou oblastí telekomunikačních firem. Vysoká konkurence a snaha o co největší rozšíření a dostupnost bude znamenat další pokles cen, uvedl.
Kolik bude spamu v roce příštím?
Podle zprávy MessageLabs byl v roce 2002 celkový objem spamu v emailové korespondenci 9%, v roce 2003 40% a letos již 73,2%. To je celkem přímočarý graf. Dokážete si to představit v roce příštím? Já ano, něco přes 100%. Analytické firmy jsou v tomto ohledu ještě dost optimistické, odhadují „pouze“ 80%.
Ale pokud by se nějak podařilo odříznout spam z USA (40%), Jižní Korey (13%), Číny a Hongkongu (8,4%) a spammeři by začali být trestáni stejně tak jako v Nizozemsku… no dobře, už vstávám.
Používáte 1/0 nebo Y/N?
Při programování se často setkáváme s problémem, kdy necháváme uživatele rozhodovat mezi dvěmi možnostmi a vybranou volbu poté ukládáme do databáze. Jakým způsobem je tato data nejlepší ukládat? Můžeme podle výběru ukládat 1 nebo 0, nebo použít písmena Y nebo N. Který způsob je lepší (popř. používáte jiný?) a jaký typ položkám v databázi přiřazujete? Co je nejelpší z hlediska velikosti a rychlosti? Díky za názory.
Bloggeři vs. novináři
Jaký je rozdíl mezi blogem a novinami? Bloggeři mají oproti klasickým novinářům výhodu v rychlosti a svobodě publikování, od čtenářů mohou získávat ihned zpětnou vazbu a jejich psaní se spot od spotu zlepšuje. Nemusí psát na povel. Mohou psát ihned. To do klasických médií není tak úplně možné a příprava článků nějak tu dobu trvá. Naopak často píší pouze povrchně a předkládají čtenářům pouze svůj názor a pohled na danou situaci. Tolik můj názor. Více se můžete dočíst v článcích Co se novináři mohou naučit od bloggerů? a Co se bloggeři mohou naučit od novinářů?. Via Mediář
Nové stránky o DMOZ
Jeden z redaktorů DMOZ zprovoznil nové informační stránky o tomto katalogu v češtině.
Open Directory Project je největší lidmi budovaný katalog internetových stránek, který vytvářejí dobrovolní editoři z celého světa. Katalog je rozdělen do jazykových sekcí a mezi nimi je i česká sekce. Na těchto stránkách se dozvíte, jak může běžný uživatel internetu katalog stránek využívat, jak mají majitelé stránek správně navrhovat své odkazy a jak mají postupovat dobrovolní zájemci, kteří by se rádi podíleli na tvorbě některých kategorií. Najdete zde i diskusní fórum určené pro vaše dotazy.
Via ODP blog
Mobilní širokopásmový internet se blíží
Titulek je trochu zavádějící, nová technologie HSDPA s rychlostí několika megabit se blíží teprv do Němec. Mobilní technologie UMTS tam zcela nepřesvědčila, tak zkouší něco lepšího. Něco 30x rychlejšího než GPRS, něco s rychlostí 2000 kbit/s. Německý operátor si mne ruce, plánuje přenášení filmů a videa v kvalitě DVD, stejně jako se těší na příjmy z interaktivních her. To vše přes mobilní technologii.
No, u nás se mezitím připravujeme na dial-upový paušál a mobilní operátoři se pachtí s EDGE a CDMA. Ještě si počkáme… Via notebooky.cz
Tiscali: uživatelé se připojují o víkendech
Podle tiskové zprávy Tiscali jsou mezi uživately neděle a soboty oblíbenými dny pro surfování po internetu přes klasické vytáčené připojení. Nejoblibenějším časem pro připojování je 19-20 hodina. Čas mimo špičku. Ve špičce to je čas mezi 10-11. Tiscali si v roce 2004 udrželo pozici nejrozšířenějšího poskytovatele internetového připojení.
Mimochodem, chápete význam tohoto odstavce:
Pro internetové uživatele v České republice je neděle dnem, kdy je bylo možno v roce 2004 s největší pravděpodobností zastihnout, jak surfují na síti. Pondělí je zas všední den, kdy se většina Čechů během roku nejčastěji k internetu připojovala.
Unikátní vánoční vyhledávač
RobertNemec.com spustil nevinnou vánoční hříčku – vánoční vyhledávač. Po zadání vlastního křestního jména (tedy, nemusí být ani vlastní) dostanete, říkejme tomu třeba vánoční přání, sestavené z odkazů. Než jsem pochopil, že text je souvislý, chvíli mi to trvalo. Nečekejte, že vyhledávač je nějak inteligentní a vrátí vám odkazy šité přímo pro vás, linky vrací stále stejné, pouze vás dokáže oslovit. Tip: zkuste zadat sex, hry.
Návštěvnost webu v listopadu 2004
Listopad 2004 opět rekordní. Křivka unikátních návštěvníků z Česka stále stoupá. Tedy alespoň podle nové statistiky iAuditu [PDF]. Nicméně, jak jsem minulý měsíc v kometářích předpokládal, čísla zůstávají v porovnání se říjnem na zhruba stejné úrovni, růst je pouze o jedno procento. Z čísel je také zajímavý pětiprocentní nárůst času stráveného na webu a zvýšení počtu návštěv o jednu na 17,5.
Měření iAuditu se bere jako obecně platné a čísla z jeho zdroje se uvádí naprosto všude, já bych je bral s dostatečnou rezervou (např. 12 minut na internetu za jedno připojení nebo 3 a půl hodiny na netu za měsíc se mi jako příliš reálná nezdají). Jeho čísla v porovnání s ostatními monitoringy se dosti liší (např. Toplist nebo Navrcholu). Vždyť v jeho měření každý měsíc přibude přes 30 monitorovaných webů (jak oni říkají kampaní). Chápu, že počet unikátních návštěvníků (a dalších měřených hodnot) by při dosti velkém vzorku na to neměl mít vliv, ale stejně.
XDHTML – referenční příručka
Referenční příručka s poměrně bombastickým názvem XDHTML se snaží kodérům a vývojářům předložit kompletní popis jazyka a dokumentu (X)HTML, pravidla a syntaxi XML, něco málo o klientském skriptování… spoustu tabulek, seznamů a pravidel, a také pár chybiček. Ale ve směs vám ji mohu doporučit.
Ne každý si pod poměrně bombastickým názvem referenční příručka XDHTML dokáže představit, co v knize najde. Tedy, nejdříve krátký úvod do zrodu internetu a vývoje HTML První, nejdelší část knihy se věnuje (X)HTML. Jeho celkem podrobný a přesný popis, specifikace a pravidla. Nemůže samozřejmě chybět ani popis jednotlivých verzí jazyka. A zde narážíme hned na první problém.
Nevím, jestli byl ten nejvhodnější způsob snažit se o podrobný popis dvou rozdílných, i když značně podobných jazyků. Autor v téměř celé knize používá termín (X)HTML, což je často matoucí, protože pro HTML a XHTML vždy neplatí stejná pravidla a ne vždy jsou dostatečně tyto rozdíly zvýrazněny.
Každá značka a atribut je popsána vyčerpávajícím způsobem, k tomu nemám výhrady. Ale ne vždy je označeno, ve které verzi je značka podporována. U některých popisů značek jsou pravidla doplněna ukázkami zdrojových kódů a náhledů příkladů. Celá kniha je naplněna až po okraj tabulkami a čtenář se v nich někdy může ztrácet. Přehlednější struktura a formátování by zde byla na místě. V části (X)HTML nechybí ani seznam již nepoužívaných a nepodporovaných značek a také podrobnější popis značek proprietárních (vlastní značky prohlížečů).
U referencí nechybí ani rozšiřující informace, především doporučení a varovaní autora, které v manuálu jen tak nenajdete.
To bychom měli (X)HTML. V další části XML najdete opět pravidla jazyka, strukturu dokumentu, prostě vše, co k tvorbě webových stránek můžete potřebovat na jednom místě. Sekce DTD je tvořena seznamy možných deklarací dokumentů. Popisy <!DOCTYPE, <!ELEMENT atd. Pár stránek knihy je věnováno také klientskému skriptování, konkrétně jazyky VBScript a JavaScript. Těch stránek ale opravdu není příliš, stačí to na základní přehled a pravidla, syntaxe, metody, operátory, vestavěné funkce a třídy, ale to jsou jen opravdu základní informace. DHTML tedy příliš popsáno není.
4 stránky jsou vyhrazeny WWW dokumentu. Zajímavou kapitolou jsou doporučení, tipy a triky pro HTML a několik rad co v HTML nelze a jak to řešit. Na závěr přichází na řadu protokol HTTP, TCP/IP a URI. Přínosný bude také seznam staovových hlášení HTTP protokolu. Chyby jako 404 objekt nenalezen známe všichni, ale ostatní?
Na obalu knihy najdete tabulky znakových sad ISO 8859-1, ISO 8859-2 a Windows 1250. Nechybí ani tabulky TLD (všechny domény nejvyšší úrovně) a znakových entit.
Příjemnou vlastností knihy netradiční kroužková vazba. První dojem byl u mě sice negativní, ale po delším používání se mi zdál vyhovující a pro tento typ knihy, kdy člověk musí často něco opisovat a mít knihu neustále otevřenou, je výborný.
Co knize vytknout?
Už jsem mluvil o nepřehlednosti některých tabulek a malém odlišení jednotlivých verzí jazyka HTML a XHTML. V knížce chybí jakákoli zmínka o CSS, ale tomuto tématu se věnuje další kniha xCSS. Očekáváte-li podrobný rejstřík značek, na konci publikace ho nenajdete. Je umístěn před kapitolou (X)HTML a má nepříjemnou chybku – odkazování na vnitřní stránky knihy jsou posunuty o jednu stránku.
Závěr
Kniha určitě není určena pro začátečníky, kteří nemají o HTML ani ponětí. Obsahuje kompletní popis HTML tagů. Prostě klasická referenční příručka popisující několik jazyků najednou. Nečekejte příliš souvislého textu, jako každá příručka je obsah tvořena především seznamy striktních pravidel, tabulkami, příklady a ukázkami zdrojových kódů. Kodéři a vývojáři nemohou mít elektrickou paměť, a právě pro ně je tato kniha určena.
- XDHTML – referenční příručka
- Autor: Pavol Mikle
- Nakladatelství: Zonerpress
- Rok vydání: 2004
- Počet stran: 208
- Stáhnout obsah a ukázku z knihy
Standardní prodejní cena knihy je 200Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 180Kč. Stejně tak na Vltavě a v odborném knihkupectví Interval. V Knihkupectví Mareček.Kup.To za 176 Kč.