Internet Mall vydělal 5,9 mil. Kč

Společnost Internet Mall, provozovatel mnoha internetových obchodů, utržila v minulém roce 2003 369 milionů Kč. Tržby bez DPH za minulý rok činí 302 milionů korun zisk před zdaněním 5,9 mil. Kč. Oproti roku 2002 se zvýšil obrat obchodů čtyřnásobně a skupina Internet Mall se tak stává největším internetovým prodejcem v ČR. Podle ředitele společnosti Ondřeje Fryce se na tom nejvíce zasloužily služby s přidanou hodnotou. A dodává:

Internetový obchod již dávno není o tom, kdo dokáže nabídnout vyšší slevu z doporučených cen. Výhodná cena se bere jako samozřejmost a ostrý konkurenční boj cenové rozdíly téměř vymazal. V dnešní době tak vítězí ten, kdo dokáže zákazníkovi nabídnout další výhody, jako je třeba vlastní doprava až do bytu.

Od 1.4. navíc do seznamu internetových obchodl přibude nový internetový obchod s outdoorovým vybavením bart’sport, který solečnost převezme od jeho zakladatele Davida Bárty.

Na články od ČTK se nesmí odkazovat

Internet za paušál přes GPRS využívá větší počet zákazníků než ADSL a internet přes kabelovou televizi dohromady. Uživatelé mají zájem o GPRS kvůli tomu, že neexituje vhodný internet za paušál přes dial-up.

Původně cílem tohoto spotu bylo informovat o výše uvedené zprávě, na kterou jsem narazil na serveru Mobil.cz u článku Internet přes GPRS používá více lidí než ADSL a kabelovky. Věděl jsem, že hodně zpravodajských serverů si kupuje informace od ČTK, ale dost mě zarazila zpráva u zmíněného článku: Publikování nebo šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.. Takže na články od ČTK nesmím uvést ani pouhý odkaz? A můžu o tom informovat krátkým spotem nebo je to trestné a existuje tu možnost postihu od ČTK? Podle výkladu upozornění jsou obě možnosti zakázané.

Na některé weby nestačím

jednou jsem si zde poznamenával hezký výrok :o). Dnes si musím opět něco zapsat. V diskusi v emailové konferenci WebSites@pandora.cz Je JavaScript prasárna? se ještě objevil tento názor:

A stejně tak, jako jsou aplikace, které si člověk nemůže koupit, protože na ně nemá dost výkonný počítač, jsou weby, na které „nemá“, protože nemá prohlížeč, rychlou linku… Bronislav „Bróňa“ Klučka

No, jestli takovéto weby tvoříte i vy…

Vždyť to je jako kdyby televize vysílala dobré filmy jen pro ty, co mají dobrou televizi. Ostatní by byli 2 hodiny bez obrazu.

Je JavaScript prasárna?

Jaký je důvod toho, že spousta tvůrců webu považuje Javascript za
prasárnu? Tak takto nějak položil otázku do emailové konference WebSites@pandora.cz pan Pavel Juška. Je opravdu JavaScript prasárna? V jaké míře ho máme používat? Má vůbec cenu myslet na nějaké „zaostalce“, co si neumí ani nainstalovat novější prohlížeč?

S JavaScriptem je to jako s ohněm: Dobrý sluha, zlý pán.

JavaScript by měl být v každém případě používán pouze jako doplněk, bez kterého stránka neztrácí na funkčnosti a použitelnosti. Vhodným příkladem mohou být formuláře, kde se uživatel ještě před odesláním dozví, co zapomněl vyplnit. V takovém případě však nesmí chybět kontrola na straně serveru, která už musí být funkční stoprocentně a bez výjimky. Nápovědy zobrazené po najetí myši (nesmí chybět verze nápovědy bez použití JavaScriptu), vysouvací menu (opět musí být použitelné i bez JavaScriptu) nebo formátování textu pomocí on-line wysiwig editorů. Takovýchto podobných příkladů bych mohl vyjmenovat spoustu.

Dokonce JavaScript může návštěvníkům používání stránky zpříjemnit a ti, kteří používají JavaScript vypnutý nebo jejich prohlížeč toto zobrazování nepodporuje, budou o tento přídavek ochuzeni. Samozřejmě na ně tvůrci webu nesmí zapomenout a musí pro ně připravit alternativní možnost. Přesto se jim používání tohoto webu stane obtížnějším.

Z toho vyplývá, že JavaScript sám o sobě prasárna není.

Na internetu se však nachází mnoho webů, které na JavaScriptu staví a to je v každém případě chyba. Například používání pouze JavaScriptového menu je blbost. Nejen že návštěvníci bez JavaScriptu nemohou web používat a nedostanou se na žádné jiné podstránky, ale web se stává neindexovatelný také pro vyhledávače a tudíž jako by na internetu vůbec neexistoval. V tomto případě je použítí JavaScriptu prasárna.

Důležité je také, pro koho stránky tvoříte. Pokud je web určen pro interní firemní síť a vy víte, že všichni lidé v kancelářích mají prohlížeč Microsoft Internet Explorer 6 a podporu JavaScriptu zapnutou, neexistuje důvod, proč by jste se JavaScriptu měli vyhýbat. Na internetu však takovouto přesnou cílovou skupinu vymezit nelze, takže bohužel (bohudík) musíte tvořit stránky s ohledem na všechny uživatele.

Před použitím JavaScriptu si také pořádně spočítejte jeho velikost. Některé JavaScriptové kódy bývají dosti objemné, a místo toho aby práci zpříjemňovaly, od práce zdržují. Zamyslete se nad tím, jestli doba za kterou operaci vykoná JavaScript se vyplatí a přinese uživatelům takové zjednodušení, že se jim vyplatí počkat.

V již zmíněné konferenci se objevil názor:

„Stránky nemusí být zobrazitelné kdekoliv. Nevidím důvod, proč psát stránky, které si bude číst nějaký linuxář na lynksu, pokud jsou stránky obsahem určené pro grafické zobrazení (video, obrázky). V době MSIE 6.0, Mozzily a Konqueroru nevidím důvod, proč se „patlat“ podporou všeho a všude. Vyberu si 2 majoritní prohlížeče na Windows, 2 pod Linux (grafické) a konec. Není přeci moje chyba, že má někdo prohlížeč, který zastaral před dekádou.“

Minulý odstavec, co jste si přečetli, rychle zapomeňte. Naopak. Dnes je doba, kdy majoritní podíl IE klesá a na trh přichází další spousta prohlížečů pro různé OS. Existují lidé, kteří surfují bez zapnutých obrázků a přesto využívají vaše stránky, přinášejí vám zisk a nakupují u vás. A vy se kvůli nim nebudete patlat? To je jako kdyby jste prodávali auta pouze mužům.

Internetové stránky musí být zobrazitelné kdekoliv a na jakémkoli prohlížeči. Nejde jen o nějaké staré textové prohlížeče, musíte myslet také na ty, kteří si prohlížejí stránky v jiném zařízení (PDA,…), ale nezapomínejme na handicapované (čtečky pro nevidomé), kterým takováto stránka může způsobit nepřekonatelný problém.

Raději ať díky nějakému JavaScriptu přijdete o validitu stránek, než aby jste kvůli nějakému opovrhování prohlížečů snížili přístupnost webu.

Přitom udělat použitelný web v HTML + CSS pro „všechny“ není složité a tímto postupem máte (skoro) zaručené, že tento web bude stoprocentně přístupný a zobrazitelný. A požitek té největší části publika můžete s klidným srdcem zpříjemnit JavaScriptem.

Google má nový design

Fulltextový vyhledávač Google dnes ráno pozměnil design svého webu. Samozřejmě nečekejte redesign, který znáte z velkých serverů. Google byl jednoduchý a to jednoduché se ještě snažil zjednodušit. Takže pokud Google nepoužíváte pravidelně, možná si změn ani nepovšimnete.

Hlavní změnou v designu je odstranění záložek, které byly nahrazeny pouhými textovými odkazy. Mně osobně se tato změna jako příliš šťastná nezdá, ale poněvadž se Google na tuto změnu připravoval již dlouho, asi jí vyhodnotil jako prospěšnou. Druhou významnější změnou je pozměnění sponzorovaných odkazů, které nyní velmi splývají a jako reklama ani nevypadají. Osobně jsem zvědav, jestli tento krok nepovede ke snížení „klikatelnosti“ na tuto reklamu.

Jirka Bureš si všiml, že Google i přes svou jednoduchost není validní. Samozřejmě, že tato vlastnost nikomu používání Googlu neznesnadňuje, ale myslím že validita by měla být u takovýchto webů samozřejmostí. Něco jako ukázka profesionality.

Více si přečtěte na conBlogu, u Yuhůa nebo Jiřího Chomáta.

Konference ISSS 2004 – Informační společnost?

Zítra a pozítří 29. a 30. 3. se v kongresovém centru Aldis uskuteční již sedmý ročník konference ISSS v Hradci Králové. Sejdou se téměř dvě tisícovky účastníků z 25 zemí, představí se přes 80 vystavovatelů a v programu, který poběží paralelně v 5 sálech, vystoupí přibližně 200 přednášejících. Konference Internet ve státní správě se stala místem každoročního hodnocení pokroku v oblasti využití nejmodernějších informačních a komunikačních technologií na místní, regionální a celostátní úrovni. Srovnává se zde dosažený stupeň rozvoje s původním očekáváním a zamýšlí se nad dalším rozvojem informační společnosti.

Hlavním tématem bude celková koncepce e-governmentu v ČR a informace o souvisejících aktivitách. Významnou roli bude hrát i Ministerstvo informatiky ČR, které k pokroku pomáhá nemalou měrou. Hovořit se bude o spoustě dalších tématech: portály, e-podpis, e-podatelny, celková komunikační infrastruktura informačních systémů veřejné správy, bezpečnost ITS, role ICT v krizovém řízení…

„Rostoucí prestiž ISSS přispěla i k tomu, že se letos vedle tradiční mezinárodní konference LORIS v Hradci Králové uskuteční i pracovní setkání zástupců Visegrádské čtyřky v rámci projektu V4DIS (Visegradgroup for Developing Information Society),“ poznamenává RNDr. Tomáš Renčín, ředitel konference.

Nejzajímavějším bodem bude patrně projev ministra Informatiky Vladimíra Mlynáře, který zhodnotí co udělal a ještě hodlá udělat ve prospěch informační společnosti. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby
po něm nenastoupili reprezentanti ODS v čele se šéfem Mirkem Topolánkem a jejich příspěvkem na téma Alternativa k současnému stavu informatiky a telekomunikací. Obecně se očekávají podrobnosti k návrhu této strany, který Mirek Topolánek veřejně přednesl již na loňském veletrhu Invex. Pokud totiž v příštích volbách vyhraje ODS, zruší zmíněné ministerstvo a s ním i jeho ministra. Via CW

V rámci konference proběhne mimo jiné také slavnostní vyhlášení soutěže Zlatý Erb 2004, Český zavináč nebo Biblioweb.

Internet v ovzduší

Cestu letadlem Boeing si budete moci od jara zpříjemnit surfováním po širokopásmovém internetu. Připlatit si za něj však budete muset 10-30 USD. Tuto službu jako první budou poskytovat německé aerolinie Lufthansa. Pouze však pro lety z a do Německa. Brzo se však připojí i další letecké společnosti.

Za půl hodiny připojení přes satelit cestující zaplatí 10 USD, za každou další minutu 0,25 USD. Paušální připojení na víc jak 6 hodin v letadle bude stát 30 USD. Via HNOnline.sk

Končí Koubovi.cz, ale proč?

Každý seriál jednou končí…

Důvodů, hlavně subjektivních, je pro konec weblogu více než dost. Nemá smysl o nich psát, prostě Depresivní Fidorka skončila. Neznamená to úplný konec webu, ale jeho fungování se omezí na pouhých několik stránek.

Takto, z dosti nejasných důvodů, ukončuje jeden z bloggerských nestorů Jiří Kouba svůj osobní rodinný blog. Přesto to není úplný konec a Jirka se pustím do jiných internetových činností…

Proč jste se rozhodl ukončit weblog koubovi.cz?
Spíše skončil jeden způsob publikování. Získal jsem pocit, že
rodinný deníček a kritické články nepatří pod jednu střechu. Takže se
na Koubovi.cz objeví ryze rodinná kronika. Kritické názory se přesunou
na Minimag.cz.

Znamená to tedy, že jste ukončil i činnost youface?
Vůbec ne. Naopak doufám, že získám více času a dodělám slíbené
designy. Třeba Darkmaster je už dost netrpělivý a Arsinoe dlužím ještě
dva návrhy.

Proč už nebudete pořádat Prablog?
Protože nejsem na tyto akce ten pravý organizátor. Navíc mě vyděsil
Brblog tou šíleně vysokou účastí a nerad bych takovou na Prablogu
zažil. Přeci jenom dávám přednost komornějším akcím…

Minimag budete provozovat dál?
Jasně. Hodlám se mu věnovat více než dosud.

Jako blogger ještě nekončíte. Začínáte znovu psát na Cafe. Bude to Vaše jediná internetová činnost?
Publikační rozhodně.

Děkuji za rozhovor.

Yahoo! kupuje virtuální tržnici Kelkoo

Internetový portál Yahoo! kupuje evropskou „virtuální tržnici“ Kelkoo za 475 mil. euro (574 mil. USD). Kelkoo srovnává obchodní ceny a je největším poskytovatelem služeb v oblasti elektronického obchodování v 9 evropských zemích. Ziskovost Kelkoo vykazuje od čtvrtého čtvrtletí roku 2002 a uzavření celé transakce by mělo být dokončeno v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Via iPoint