Emaily z Eurotelu jsou spamy

Eurotel se stal terčem útoku a některé IP adresy byly zařazeny na černé listiny. Tzn., že pokud využíváte některou internetovou službu Eurotelu dejte si pozor, vaše emaily mohou být považovány za spam a nemusí se k adresátům vůbec dostat. Alespoň se to píše v článku E-maily po Eurotelu s problémy na SWnetu.

Hledám vyhledávací PHP skript

Nevíte o něčem? Potřebuji PHP skript, který umí vyhledávat v MySQL databázi. Aby to bylo trochu lepší, než jak to známe u běžných magazínů, například. Tzn., že když zadáme bla dla, vyhledává se v db LIKE %bla dla%. Nechce se mi to psát. Nemáte něco open-source? Kdyby to navíc umělo „termíny“ a operátory AND a OR bylo by to naprosto světový.

Naj.SK rozšířil své služby

Slovenský monitoring návštěvnosti naj.sk, dcera českého navrcholu.cz, rozšířil své služby a sjednotil svůj vzhled s českým otcem, který své služby rozšiřoval již na počátku roku 2004. NAJ.sk v současnosti monitoruje více než 16 tisíc serverů. Poslední přidaný web českého Navrcholu má id 75950, takže skutečných měřených stránek může být něco okolo 60-70 000.

Nová Opera 7.60 Preview 2

Včera vyšla další zkušební verze prohlížeče Opera – 7.60 Preview 2, která přináší především množství změn ve vzhledu, customize okna a celkového uspořádání. Opera se snaží především o další zjednodušení používání prohlížeče. Jaké jsou mé první dojmy?

Po dvou měsících vyšla nová testovací verze Opery – 7.60 Preview 2 která nabízí spoustu zajímavých změn. Krom toho byla zalepena nedávno objevená bezpečnostní dírka Secunia.

Výborný nápad je například zobrazení RSS cedulky v adresovém řádku u stránky, která nabízí RSS. Po kliknutí se RSS přidá mezi ostáni zdroje.

V Preview 2 byl zaveden rychlý přístup k zavřeným stránkám, který velice
usnadňuje návrat na stránky, které byly již zavřeny. Dříve bylo nutné
proklikat se menu nebo použít zkratky „ctrl+alt+z“. Nové řešení je
pohodlnější.

Opera konečně zvolila střídmější základní nastavení, které by mělo
usnadnit práci nováčkům a přitáhnou uživatele, kteří jsou zvyklí na
jednoduší vzhled z Exploreru nebo Firefoxu. Necháme se překvapit.

Hlasový modul, který byl zaveden v Preview 1, už není součástí základní
instalace, ale jako balík, který se stáhne pouze po aktivaci hlasové
funkce. Šikovné pro lidí (mezi které patřím já), co hlasový modul v Opera
nepotřebují.

Největší změnou prošlo MDI (Multiple Document Interface). Zmizela tlačítka pro minimalizování a změny rozměrů stránky. Tlačítko pro zavření bylo přesunuto na záložku. Změnit velikost stránky je i nadále možné pomocí
mouse gestures nebo klávesovou zkratkou, kterou se musí nejdříve uživatele
definovat („alt+r“ v mém případě).

Dříve po kliknutí na aktivní záložku se záložka minimalizovala a
zobrazila se stránka pod ní. Nyní se neděje nic. Minimalizovat stránku
jde buď přes menu (pravý klik na záložku/arrange/minimize) nebo zkratkou
‚q‘. Mě se tohle řešení zamlouvá, protože minimalizovat stránku v MDI je
podle mě zbytečnost a stejného výsledku lze dosáhnou kliknutím na
neaktivní záložku. Někomu se to líbí, někomu ne, takže je pravděpodobné,
že v příští verzi dojde ke kompromisu mezi uživateli a vývojáři.

náhled nové verze prohlížeče Opera border=

Opera 7.60 vypadá výborně a je dobré vidět, že vývojáři se nebojí
zasahovat do důležitých věcí jako je MDI. Pokud už máte s Operou
zkušenosti doporučují ozkoušet. Pokud ne, raději si nainstalujte současnou
veřejnou Operu 7.54, která je pro první kontakt lepší.

Nový Volný mě rozesmál

Náhodou jsem právě zabrousil na portál Volný a jejich design je, koukám, nějaký nový. Tak jsem se poohlédl, kdy redesign proběhl. Na MaM.cz píšou, že dnes. V tiskovce stojí:

Novou podobu portálu Volny.cz představil tento poskytovatel připojení k internetu a hlasových služeb. Cílem je silnější zaměření na zábavu a interaktivitu. Dopomoci k tomu má moderní design, vizuální odlehčení a rychlejší načítání stránek.

Ta poslední informace: „rychlejší načítání stránek“ u mě opravdu vyvolala úsměv na tváři. Zkuste si prohlédnout zdroják. Jen odebráním zbytečných mezer a volných řádků by se ušetřila polovina dat. To nemluvím o sáhodlouhých JavaScriptech (mimochodem bez JS je stránka polofunkční – panel vyhledávání) a v neposlední řádě o tabulkovém designu a CSS pravidlech umístěných uvnitř tagů (style=““). Title Tag je také kouzelný – Hlavní stránka.

Ale proč ne, když je design moderní, odlehčený a rychlejší.

Všimli jste si, jako jsou v poslední době oblíbená vyskakovací menu.

Bloggerský milník 200

17. listopadu roku 2003 psal Adam Javůrek:

Aby se blog umístil na první stránce výsledků na TopListu, bude zanedlouho potřebovat průměrnou návštěvnost sto čtenářů. Před půl rokem by vám to vystačilo na horní příčky.

Včera (foceno večer) bylo 25. října (o necelý rok později) a do první padesátky potřebujete v průměru 200 návštěvníků denně:

Abyste se dostal do první padesátky v žebříčku Toplist, potřebujete 200 návštěvníků denně></div>
<p>A to pamatuju časy, kdy jsem s blogováním začínal a první padesátka nejnavštěvovanějších blogů začínala sedmdesátkou. A já měl jenom 30 … kde jsou ty časy.</p>
	</div><!-- .entry-content -->

	
</article><!-- #post-## -->

<article id=

Jak se vám líbí nový T-Mobile?

Mobilní operátor T-Mobile shodil svůj růžový kabátek a oblékl se do slušivější garderóby. Jeho nová vizáž je mnohem vzdušnější, příjemnější a oku více lahodící. XHTML + CSS layout, stránky jsou rychlejší, navigace je rychlá a přehledná. Co více si přát?

Jen co je pravda, zajímavým způsobem pojali RSS kanál, to jsem ještě neviděl. Já myslel, že slouží k upozorňování na novinky…

Rychlý internet přes EDGE nebo CDMA?

Na serveru Mobil.cz dnes vyšel pěkný článek Duel rychlého internetu: EDGE versus CDMA2000 1xEV-DO srovnávající 2 rozlišné technologie mobilních operátorů, které zajišťují, respektive budou zajišťovat vysokorychlostní přístup na internet. EDGE a CDMA jsou porovnávány z hlediska samotné technologie a z pohledu uživatele. Nechybí ani vytyčení nejdůležitějších rozdílů.

Technologie Downlink Uplink
EGPRS 236,8 kbps 236,8 kbps
CDMA2000 1xEV-Do Rev. 0 2457,6 kbps 153,6 kbps
CDMA2000 Rev A. 3,1 Mbps 1,8 Mbps

Poznámka: Udávané rychlosti jsou pouze maximální teoreticky dosažitelné hodnoty

Jedinou chybou, kterou jsem na CDMA našel, je pouze 80% pokrytí. Možná si řeknete, že to musí být dostačující, ale ne, když patříte zrovna mezi těch 20%. No, musím si počkat na 99% pokrytí EDGE.

Tvoříme přístupné webové stránky

Povinnost tvořit webové stránky přístupné pro handicapované uživatele bude již brzy v zákoně. Nejen proto napsal David Špinar na toto téma knihu. Zaručuje samo jméno autora kvalitu knihy? Jaká ve skutečnosti je?

David Špinar, kterého mnozí z vás znají jako vedoucího projektu Dobrého webu a autora stránek o přístupnosti, vydal v říjnu tohoto roku knihu Tvoříme přístupné webové stránky, která jako jedna z prvních na českém trhu pojednává výhradně o tématu přístupnost (angl. accessibility).

„Síla webu je v jeho univerzalitě. Přístup pro každého nezávisle na schopnostech je jeho základní prvek“, řekl Tim Berners Lee, zakladatel technologie WWW. David Špinar si vzal toto sdělení za své motto a prostřednictvím své knihy se snaží přesvědčit všechny čtenáře, že přístupný web je opravdu důležitý, že přístupný web není nic nadstandardního, zbytečného a drahého, ale že je lepší, použitelnější, přinese více peněz a vyhovuje zákonům.

Ano, kniha je připravena s ohledem na novelu Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a určitě se stane velmi dobrou pomůckou pro všechny autory webů státní správy, kteří budou mít za úkol zpřístupnit webové stránky obcí, měst a krajů a jejich
práce bude kontrolována zákonem.

Předmluvu ke knize napsal ministr Informatiky Vladimír Mlynář. Autor v první části knihy píše o přístupnosti obecně, snaží se jí definovat, předkládá reálné výhody přístupných webů a vyvrací mýty z této oblasti. Ukáže vám, že handicapovaných uživatelů je ve skutečnosti více, než si pravděpodobně myslíte a mít přístupný web se opravdu vyplatí. Také popisuje jednotlivé možné handicapy postižených uživatelů a vyvrací mylný dojem, že handicapovaní uživatelé jsou jen ti s nějakým fyzickým či mentálním postižením. Můžete to být každý z vás, stačí jen, aby váš monitor trochu ozářilo slunce a rázem jste neschopni rozlišovat barvy.

Ve 3. kapitole autor popisuje pravidla a metodiky tvorby přístupného webu. Rozebírá zde ve stručnosti 4 dokumenty, které shrnují všechny zásady bezbariérového webu. Jsou to Web Content Accessibility Guidelines 1.0, Section 508, Blind Friendly Web a Pravidla pro tvorbu přístupného webu.

Ve druhé části knihy potom podrobně rozebírá jednotlivá pravidla a zásady tvorby bezbariérových webů a staví především na českých Pravidlech pro tvorbu přístupného webu a WCAG 1.0. Věnuje se zpřístupnění obrázků, formulářů, tabulek, doplňků, PDF souborů, správnému používání fontů a barev, bazíruje na validním zdrojovém kódu, nezapomíná ani na správnou tvorbu uživatelského prostředí, jednoduché ovládání a v neposlední řadě také na textový obsah.

V poslední části se věnuje testování přístupnosti. Odhalí vám způsob kontroly bezbariérového webu, představí vám toolbary a automatické nástroje, které vám v této činnosti mohou pomoci.

Na konci knihy jsou připojeny přílohy, ve kterých najdete plné znění Best Practice – Pravidla přístupného webu, výběr z překladu WCAG 1.0, dokumentaci Bliend Friendy Web a kontrolní tabulku, kterou můžete používat při testování přístupnosti vašich stránek.

Konec každé kapitoly tvoří krátké shrnutí, zhuštěný výběr nejdůležitějších informací, které byste si měli odnést a zapamatovat. Velmi dobře odvedenou práci kazí poměrně velké množství překlepů a gramatických chyb. Je to škoda a trochu ruší celkově dobrý dojem z knihy.

Publikace je doplněna množstvím náhledů a ukázek webových stránek, na kterých David Špinar ukazuje přístupné či nepřístupné prvky. Autor píše čtivým stylem, není nudný. Umí přesvědčit.

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky je velmi prospěšná a pokud má být přístupnost ukotvena v zákoně, stane se i velmi užitečnou. V Encyklopedii Webdesignérea nakladatelství Zonerpress tak přibyl další skvostný kousek.

Standardní prodejní cena knihy je 350Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 315Kč. Na Vltavě za 332Kč. V Knihkupectví Mareček.Kup.To za 308Kč.