Tvoříme přístupné webové stránky

Povinnost tvořit webové stránky přístupné pro handicapované uživatele bude již brzy v zákoně. Nejen proto napsal David Špinar na toto téma knihu. Zaručuje samo jméno autora kvalitu knihy? Jaká ve skutečnosti je?

David Špinar, kterého mnozí z vás znají jako vedoucího projektu Dobrého webu a autora stránek o přístupnosti, vydal v říjnu tohoto roku knihu Tvoříme přístupné webové stránky, která jako jedna z prvních na českém trhu pojednává výhradně o tématu přístupnost (angl. accessibility).

„Síla webu je v jeho univerzalitě. Přístup pro každého nezávisle na schopnostech je jeho základní prvek“, řekl Tim Berners Lee, zakladatel technologie WWW. David Špinar si vzal toto sdělení za své motto a prostřednictvím své knihy se snaží přesvědčit všechny čtenáře, že přístupný web je opravdu důležitý, že přístupný web není nic nadstandardního, zbytečného a drahého, ale že je lepší, použitelnější, přinese více peněz a vyhovuje zákonům.

Ano, kniha je připravena s ohledem na novelu Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a určitě se stane velmi dobrou pomůckou pro všechny autory webů státní správy, kteří budou mít za úkol zpřístupnit webové stránky obcí, měst a krajů a jejich
práce bude kontrolována zákonem.

Předmluvu ke knize napsal ministr Informatiky Vladimír Mlynář. Autor v první části knihy píše o přístupnosti obecně, snaží se jí definovat, předkládá reálné výhody přístupných webů a vyvrací mýty z této oblasti. Ukáže vám, že handicapovaných uživatelů je ve skutečnosti více, než si pravděpodobně myslíte a mít přístupný web se opravdu vyplatí. Také popisuje jednotlivé možné handicapy postižených uživatelů a vyvrací mylný dojem, že handicapovaní uživatelé jsou jen ti s nějakým fyzickým či mentálním postižením. Můžete to být každý z vás, stačí jen, aby váš monitor trochu ozářilo slunce a rázem jste neschopni rozlišovat barvy.

Ve 3. kapitole autor popisuje pravidla a metodiky tvorby přístupného webu. Rozebírá zde ve stručnosti 4 dokumenty, které shrnují všechny zásady bezbariérového webu. Jsou to Web Content Accessibility Guidelines 1.0, Section 508, Blind Friendly Web a Pravidla pro tvorbu přístupného webu.

Ve druhé části knihy potom podrobně rozebírá jednotlivá pravidla a zásady tvorby bezbariérových webů a staví především na českých Pravidlech pro tvorbu přístupného webu a WCAG 1.0. Věnuje se zpřístupnění obrázků, formulářů, tabulek, doplňků, PDF souborů, správnému používání fontů a barev, bazíruje na validním zdrojovém kódu, nezapomíná ani na správnou tvorbu uživatelského prostředí, jednoduché ovládání a v neposlední řadě také na textový obsah.

V poslední části se věnuje testování přístupnosti. Odhalí vám způsob kontroly bezbariérového webu, představí vám toolbary a automatické nástroje, které vám v této činnosti mohou pomoci.

Na konci knihy jsou připojeny přílohy, ve kterých najdete plné znění Best Practice – Pravidla přístupného webu, výběr z překladu WCAG 1.0, dokumentaci Bliend Friendy Web a kontrolní tabulku, kterou můžete používat při testování přístupnosti vašich stránek.

Konec každé kapitoly tvoří krátké shrnutí, zhuštěný výběr nejdůležitějších informací, které byste si měli odnést a zapamatovat. Velmi dobře odvedenou práci kazí poměrně velké množství překlepů a gramatických chyb. Je to škoda a trochu ruší celkově dobrý dojem z knihy.

Publikace je doplněna množstvím náhledů a ukázek webových stránek, na kterých David Špinar ukazuje přístupné či nepřístupné prvky. Autor píše čtivým stylem, není nudný. Umí přesvědčit.

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky je velmi prospěšná a pokud má být přístupnost ukotvena v zákoně, stane se i velmi užitečnou. V Encyklopedii Webdesignérea nakladatelství Zonerpress tak přibyl další skvostný kousek.

Standardní prodejní cena knihy je 350Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 315Kč. Na Vltavě za 332Kč. V Knihkupectví Mareček.Kup.To za 308Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *