Vánoční sezóna v USA každoročně startuje posledním listopadovým víkendem. Ve čtvrtek je Den díkuvzdání. Den poté je nazýván jako Black Friday, obchodníci připravují speciální slevy a lidé si berou volno a vyráží nakupovat první vánoční dárky. Následující pondělí je vytvořeno trochu uměle jako „Cyber Monday“ – slevy v tento den letos nabízelo více než 80 procent internetových obchodníků. „Kybernetické pondělí“ je označován jako začátek online vánoční sezóny. I když v posledních letech význam víkendu kolem díkuvzdání spíše klesá, spotřebitelé mají toto období již tradičně spojeno s rapidním poklesem cen a proto je pro prodejce jedním z nejvýznamnějších dnů v rámci vánoční sezóny.
Internetové nakupování v USA? Finanční krize se projevuje.
V průběhu roku (období leden-říjen) rostlo meziročně internetové nakupování o 9%. V listopadu byl poprvé v historii zaznamenán meziroční pokles o 2%. Vliv víkendu po díkuvzdání byl pozitivní pro spotřebitele především díky velkým slevám (meziroční nárůst 12%), ale nelze předpokládat stejný vývoj po celý prosinec. Předpověď ComScore pro vánoční sezónu hovoří o stagnaci, NRF předpovídá pouze 2% nárůst. Vlivem finanční krize se spotřebitelé při nákupu mnohem více zaměřují na slevy a speciální akce, více srovnávají nabídky, hodnota jejich objednávek je nižší a přiznávají, že nakoupí méně dárků než obvykle.
- Online Retailers Dangle Free Shipping, Discounts
- Cyber Monday: a day of shopping instead of laboring
- M&M: Růst předvánočních tržeb internetových obchodů v USA zpomalí
Vývoj meziroční změny internetového nakupování v USA
Z následujícího grafu je patrné, jak klesl růst obratu za posledních 18 měsíců z 20-30% hodnot na 0.
Zdroj: ComScore, obrat e-commerce retail sektoru
Jak reaguje na krizi Evropa?
Za Evropu bohužel nemáme obraty internetových obchodů, takže musíme vycházet z návštěvnosti. Z čísel za listopad, která zveřejnila agentura comScore vyplývá, že návštěvnost shopů v U.K. meziročně klesla o 10%, ve Francii o 2% a v Německu o 7%. Jaký vliv to skutečně má na obraty internetových obchodů bez znalosti dalších informací, nelze určit.
Klesá návštěvnost i českých eshopů
Nemám k dispozici žádné ověřené informace, v NetMonitoru české obchody nejsou, ale myslím, že návštěvnost klesá i předním českým internetovým obchodům. Napovídají k tomu výše zmíněná data situace v USA i Evropě, pesimistické vnímání ekonomiky a navíc i jeden obrázek z Alexy:
Vím, že Alexu nelze brát jako zcela relevantní zdroj, ale trend je z ní patrný a odpovídá i v porovnání s jinými weby a obchody. Porovnáme-li na tomto grafu období na začátku prosince minulého a letošního roku, zjistíme, že ani jeden z velkých obchodů nedosahuje úrovně předchozího roku. Pokud si do Alexy zadáte další obchody, u většiny dostanete podobné grafy. Návštěvnost klesá, obraty z těchto čísel vyvozovat nelze.
Je důsledkem tohoto vývoje pouze tolik omílaná ekonomická situace? Lze hledat důvody ještě někde jinde? Díky za vaše názory.