Online vánoční sezóna začíná: Stagnují i české eshopy

Vánoční sezóna v USA každoročně startuje posledním listopadovým víkendem. Ve čtvrtek je Den díkuvzdání. Den poté je nazýván jako Black Friday, obchodníci připravují speciální slevy a lidé si berou volno a vyráží nakupovat první vánoční dárky. Následující pondělí je vytvořeno trochu uměle jako „Cyber Monday“ – slevy v tento den letos nabízelo více než 80 procent internetových obchodníků. „Kybernetické pondělí“ je označován jako začátek online vánoční sezóny. I když v posledních letech význam víkendu kolem díkuvzdání spíše klesá, spotřebitelé mají toto období již tradičně spojeno s rapidním poklesem cen a proto je pro prodejce jedním z nejvýznamnějších dnů v rámci vánoční sezóny.

Internetové nakupování v USA? Finanční krize se projevuje.

V průběhu roku (období leden-říjen) rostlo meziročně internetové nakupování o 9%. V listopadu byl poprvé v historii zaznamenán meziroční pokles o 2%. Vliv víkendu po díkuvzdání byl pozitivní pro spotřebitele především díky velkým slevám (meziroční nárůst 12%), ale nelze předpokládat stejný vývoj po celý prosinec. Předpověď ComScore pro vánoční sezónu hovoří o stagnaci, NRF předpovídá pouze 2% nárůst. Vlivem finanční krize se spotřebitelé při nákupu mnohem více zaměřují na slevy a speciální akce, více srovnávají nabídky, hodnota jejich objednávek je nižší a přiznávají, že nakoupí méně dárků než obvykle.

Vývoj meziroční změny internetového nakupování v USA

Z následujícího grafu je patrné, jak klesl růst obratu za posledních 18 měsíců z 20-30% hodnot na 0.

Meziroční změna internetového nakupování v USA

Zdroj: ComScore, obrat e-commerce retail sektoru

Jak reaguje na krizi Evropa?

Za Evropu bohužel nemáme obraty internetových obchodů, takže musíme vycházet z návštěvnosti. Z čísel za listopad, která zveřejnila agentura comScore vyplývá, že návštěvnost shopů v U.K. meziročně klesla o 10%, ve Francii o 2% a v Německu o 7%. Jaký vliv to skutečně má na obraty internetových obchodů bez znalosti dalších informací, nelze určit.

Klesá návštěvnost i českých eshopů

Nemám k dispozici žádné ověřené informace, v NetMonitoru české obchody nejsou, ale myslím, že návštěvnost klesá i předním českým internetovým obchodům. Napovídají k tomu výše zmíněná data situace v USA i Evropě, pesimistické vnímání ekonomiky a navíc i jeden obrázek z Alexy:

Vývoj návštěvnosti českých obchodů

Vím, že Alexu nelze brát jako zcela relevantní zdroj, ale trend je z ní patrný a odpovídá i v porovnání s jinými weby a obchody. Porovnáme-li na tomto grafu období na začátku prosince minulého a letošního roku, zjistíme, že ani jeden z velkých obchodů nedosahuje úrovně předchozího roku. Pokud si do Alexy zadáte další obchody, u většiny dostanete podobné grafy. Návštěvnost klesá, obraty z těchto čísel vyvozovat nelze.

Je důsledkem tohoto vývoje pouze tolik omílaná ekonomická situace? Lze hledat důvody ještě někde jinde? Díky za vaše názory.

7 odpovědí na “Online vánoční sezóna začíná: Stagnují i české eshopy”

 1. Data z alexy jsou zajímavé. Je pravdou že máme obchod, leč menší, který letos také pravděpodobně nedosáhne výsledku roku minulého. A také je velice zajímavé, že kampaně, které nám minulý rok velice dobře fungovali, se letos nevyplácí, prokliky či náklady se nezměnily, ale konverze jsou velice nízké. Lidé opravdu víc vybírají…

 2. Ty data nejsou moc průkazná. Klesající návštěvnost vybraných e-shopů nesvědčí o ničem jiném než o klesající návštěvnosti vybraných e-shopů :-D.
  Tedy to vůbec nelze spojovat s poklesem návštěvnost jiných e-shopů, ani se stagnací byznysu jako takového.
  Vybraným e-shopům mohla narůst konkurence nebo momentálně neinvestují tolik do propagace nebo jejich odvětví se netěší takové oblibě jako v předchozím období atd.

 3. Danieli, také jsem citoval, že minulý víkend byl úspěšný (růst 12%), ale bylo to tak především díky velice agresivním slevám, které jsme mohli sledovat napříč celým online trhem. Obchodníci prodávali s velice nízkými maržemi a tento trend nelze předvídat na celý prosinec.
  Odhad konce roku:
  http://www.comscore.com/…/release.asp?…

  Na tomto vývoji se shodují i další komentátoři.

  Romane, samozřejmě, že to není průkazné. Lepší zdroj bohužel nemáme. Ale zkuste si prohlédnout grafy dalších shopů – Mall, CzechComputer.. uvidíte podobnou tendenci.
  Máte pravdu, že to vypovídá pouze o tom, že návštěvnost největších obchodů na trhu neroste. Nevyvozuji z toho nic o stagnaci byznysu. Ale pokud těm datům z Alexy lze věřit, je to určitý signál.

 4. Jasný, neberu je exaktně. Ale když se podíváme na Google Trend, tak je to podobné. Růst se ale určitě výrazně zpomaluje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *