Eurotel má CDMA, T-Mobile bude mít EDGE

Jak už jsem informoval, Eurotel v pondělí chystá vysokorychlostní internet přes mobilní síť CDMA. T-Mobile se již dlouho snažil od ČTú získat povolení k provozování stejné služby, snažil se dohodnout i s Eurotelem, bohužel neúspěšně. Vysokorychlostní internet přes mobil však nakonec nabídne. Do konce roku by měl spustit EDGE – srovatelnou službu s Eurotelovým CDMA za přibližně stejných platebních i rychlostních podmínek. Výhodou EDGE je, že ho lze provozovat i na některých mobilech, zatímco k CDMA potřebujete speciální USB modem. Nevýhodou naopak je jeho menší pokrytí.

Chris Shiflett vydal PHP Security

Chris Shiflett publikoval dokument PHP Security [PDF 248kB] o bezpečnosti PHP. V 55 stránkovém tutorialu rozebírá bezpečnost obecně, filtrování dat a chybové zprávy. Největší část své práce věnuje, samozřejmě nejvíce rizikovým oblastem, přenosu dat přes webové formuláře, sessions a SQL databázím. Ještě jsem to celé nepřečetl, ale po rychlém přelétnutí musím říci, že informace jsou velmi poučné. Každopádně doporučuji.

CDMA od Eurotelu již v pondělí

V pondělí 2.srpna pravěpodobně Eurotel a Český Telecom na tiskové konferenci oznámí spuštění vysokorychlostního internetu přes mobilní síť CDMA. Tiskovka bude probíhat od 10:30 a pro očekávaný velký zájem bude přenášena i na internetu na adresách www.telecom.cz, www.iol.cz a www.live.quick.cz. Později by měl být na uvedených adresách k dispozici záznam.

A co že nás to čeká? Za necelých 1200Kč byste si měli vychutnat internet o rychlosti 256-700kbps. Připojovat se budete muset přes speciální přenosný modem s anténou, který by měl stát něco přes 8000Kč. Pro ty, kteří o nové technologie ještě neslyšeli, doporučuji si přečíst spot zde na Oříšku První pořádný internet? CDMA v srpnu!.

PHP – Stručný úvod a možnosti (1.)

Určitě vás už při tvorbě HTML stránek napadla spousta nápadů, jak své stránky oživit, ale jazyk HTML byl na to krátký. Zajisté jste už na jiných webech viděli knihy návštěv, diskusní fóra, formuláře pro zasílání informací a spoustu dalších vymožeností, které byste s pouhým HTML prostě nedokázali. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak takových možností dosáhnout, právě pro vás je tu seriál o PHP.

Na začátek podotýkám, že text je určen pro úplné začátečníky, kteří se s PHP ještě nesetkali. Dnse se dozvíte, co to PHP je, jak funguje a co umí. K pochopení celého seriálu je vyžadována alespoň částečná znalost HTML. Tak.

Možná se ptáte, proč se musíte učit něco nového, když k tvorbě www stránek slouží HTML. Pomocí HTML budete tvořit stránky i nadále, PHP vám ale rozšíří obzory a nabídne spoustu nových možností, které prostě s HTML nedokážete. Dalo by se říci, že PHP je taková nadstavba, se kterou dokážete nové věci. HTML bylo původně navrženo pro jednoduché statické stránky, s PHP budete tvořit stránky dynamické, PHP vám usnadní spoustu práce. Už nebudete muset mít každou stránku ve zvláštním HTML souboru, nebudete muset stále kopírovat stejnou hlavičku a patičku do každého souboru, už nebudete muset při aktualizaci ručně měnit ty spousty souborů. S PHP můžete mít jen jediný fyzický soubor, který bude generovat miliony stránek.

Co s PHP tedy všechno dokážeme vytvořit?

  • pohodlný redakční systém pro správu vašeho webu – už nebudete muset s každou změnou posílat soubory na server přes FTP
  • internetový obchod s nákupním vozíkem
  • zpracovávání dat z formulářů – vytvoříte si vlastní knihu návštěv, necháte si zasílat emaily přímo z webu
  • vyhledávání svého webu, ale klidně i celého internetu
  • diskusní fórum
  • rozesílání emailů, newsletter, emailový manažér
  • ankety
  • … a skoro vše, na co si vzpomenete (jenom čaj si musíte uvařit sami)

PHP x JavaScript

PHP je skriptovací jazyk vkládaný do běžného HTML. Možná jste se už někteří z vás setkali s JavaScriptem. To je také skriptovací jazyk, který se přímo vkládá do HTML. PHP na rozdíl od JavaScriptu je vykonáváno na straně serveru, zatímco JavaScript interpretuje uživatelův prohlížeč. Proto stránky založené na JavaScriptu nemusí vždy a všude fungovat. PHP není závislé na uživatelově platformě. Abychom byli spravedliví uvedeme i nevýhody PHP. PHP nedokáže provádět události, které jsou závislé na akci uživatele. Například nedokáže měnit obrázek po najetí myši, nedokáže ihned reagovat na uživatelovo kliknutí např. dialogovým oknem. Požadavek se musí zaslat na server a ten poté může vygenerovat novou stránku.

Jak PHP funguje?

Stačí vám vědět, že vy vytvoříte PHP stránky a pošlete je na server. Sem je to stejné jako u klasických HTML. Nyní pokud návštěvník zadá do prohlížeče vaši adresu, vzdálený server přečte požadovanou stránku, PHP přeloží do HTML a uživatelovi pošle klasickou HTML stránku, takže nikdo ani nepozná, že jsou vaše stránky tvořené v PHP.

Ukážeme si to na příkladu. Značky, které v PHP kódu vidíte, vůbec neřešte. Vysvětlíme si je v příštích dílech.

<?xml version=“1.0″ encoding=“windows-1250″?>
<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN“ „DTD/xhtml1-strict.dtd“>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml“ lang=“cs“ xml:lang=“cs“>
<head>

<title>PHP Příklad 1.1</title>
</head>
<body>

<?php
echo „<h1>Hello World</h1>“;

echo „<p>Toto je můj první <strong>PHP</strong> skript!</p>“;
?>

</body>

</html>

PHP příklad 1.1a – takto vypadá zdrojový kód php stránky na serveru

A po požadavku na zobrazení stránky uživatelem (vyťukání adresy) server z PHP vygeneroval klasický HTML kód a zasílá ji zpět do uživatelova prohlížeče:

<?xml version=“1.0″ encoding=“windows-1250″?>
<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN“ „DTD/xhtml1-strict.dtd“>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml“ lang=“cs“ xml:lang=“cs“>
<head>

<title>PHP Příklad 1.1</title>
</head>
<body>

<h1>Hello World</h1>

<p>Toto je můj první <strong>PHP</strong> skript!</p>

</body>
</html>

PHP příklad 1.1b – takto vypadá zdrojový kód stránky, kterou server vygeneroval a poslal do prohlížeče k zobrazení

Existují i jiné skriptovací jazyky podobné PHP?

Samozřejmě, chcete-li alternativy k PHP zkuste ASP (Active Server Pages), Java Server Pages, Perl nebo Allaire Cold Fussion.

Proč používat zrovna PHP?

  • je Open-Source produkt a je zcela zdarma (na rozdíl od např. ASP)
  • můžete ho používat na mnoha OS (Unix, Linux, Windows, …), na rozdíl od ASP, které běží pouze na Windowsech
  • umožňuje jednoduchou integraci s mnoha databázemi (MySQL, PostgreSQL, SQL, Oracle, dbm, filePro, Hyperwave, Informix, InterBase, Sybase, podpora ODBC)
  • obsahuje velké množství zabudovaných knihoven a funkcí (generování obrázků, dokumentů PDF, odesílání emailů, práce s cookies, matematické funkce, funkce pro práci s řetězci, s datem a časem, umožňuje práci se soubory a adresáři, podporuje kompresi a dekompresi dat (pomocí gzip))
  • je velmi efektivní a nenáročné na výkon procesorů
  • uživatel nevidí zdrojový kód vaší aplikace – nemůže ho tedy ukrást jako např. u JavaScriptu
  • existuje velké množství již připravených php skriptů a aplikací, které můžete rovnou použít
  • PHP není těžké na naučení, syntaxe je jednoduchá (zvládáte-li C nebo Javu bude to pro vás úplná hračka)
  • PHP je podporováno na rozdíl od ostatních jazyků i běžnými freehostingy

Historie PHP

Ještě na něco jsme zapomněli. Není nutné to znát, ale pro úplnost alespoň ve stručnosti. Otcem PHP bývá označován Rasmus Lerdorf, který v roce 1994 napsal jednoduchý systém, ze kterého se PHP později vyvinulo. Od té doby bylo několikrát přepsáno a několikrát měnilo název. Zkratka PHP původně znamenala Personal (Professional) Home Page, nyní je zaběhlejší výraz PHP Hypertext Preprocesor. Od verze PHP 4 je založeno na jádru ZEND, v nynější době byla již uveřejněna verze 5.

HTML a XHTML FAQ v češtině

Nedávno vyšel na serveru W3C dokument HTML and XHTML Frequently Answered Questions. Josef Petrák, který vede projekt webové dokumenty a standardy v češtině DSic za pomoci Michala Trny tento dokument přeložili a nyní je tedy pro zájemce dostupný HTML a XHTML FAQ v češtině. V dokumentu naleznete objasnění nesrovnalostí a některých řešení technických problémů s prohlížeči a odpovědi na otázky ohledně HTML a XHTML.

Jak postupovat při optimalizaci pro vyhledávače

Aneb Sedmero SEO přikázání. Začnete-li na optimalizaci pro vyhledávače myslet již od počátku budování webu, ušetříte si mnoho pozdější práce. Tento text je určen především pro ty z vás, kteří s optimalizací ještě nemáte takové zkušenosti a přesto by jste rádi viděli svůj web na předních pozicích ve vyhledávačích. Ukáže vám ty nejnutnější základy, na kterých dále můžete stavět.

Kvalita stránek

Hned na začátek si musíte uvědomit, že kvalita stránek je ten nejdůležitější faktor, podle kterého vyhledávače hodnotí stránky. Až potom je vše ostatní. Obsah, obsah, obsah, uživatelé, webdesign, optimalizace. Takto si musíte stanovit své priority. Mohli byste namítnout, že to tedy nemá smysl, když je optimalizace až na posledním místě. Má. Kvalitní web se skládá ze všech těchto faktorů a jeden bez druhého nemohou být. K čemu by vám byl skvostný obsah, který by nikoho nepřesvědčil a nic neprodal? Kolik by toho dokázala černobílá stránka? A k čemu všechno to skvělé, ke kterému by se nikdo nedostal?

Pokud tedy máte co nabídnout, stránky jsou přístupné uživatelům i vyhledávačům, navigace je přehledná, můžeme přistoupit k samotnému SEO.

Správná struktura URL adres

První, co si musíte před tvorbou webu pořádně promyslet, je struktura URL adres. Pokud tvoříte stránky statické, nebudete mít žádné problémy. Stačí stránky pojmenovávat klíčovými slovy. Hodně dnešních stránek je ovšem dynamických, většinou běží na redakčních systémech, které využívají skriptovací jazyky jako PHP nebo ASP. Ty umožňují velmi rychlou a pohodlnou správu webu bez nutnosti používání FTP. Tento způsob má ale i své zápory, a to právě v nevhodných URL adresách. Pokud se do adresy dostává spoustu parametrů, nebudou vás mít vyhledávače (ani návštěvníci) příliš v oblibě. Můžete využít například možnosti generování statických stránek nebo metody mod_rewrite. Více o tomto problému se dozvíte v článku Správná struktura URL adres.

Správná struktura serveru

Strukturu URL stránek jsme promysleli, nyní ještě zbývá správná struktura celého serveru. Vyhledávače totiž berou při řazení výsledků v potaz počet odkazů vedených na danou stránku, tzv. zpětné odkazy. Určují podle toho jakousi „oblíbenost stránky“. Logicky tak předpokládají, vede-li na stránku hodně odkazů, bude oblíbená a pro ostatní přínosná a měla by být umístěna před ostatními. Proto se snažte svůj web co nejvíce linkovat, vytvořte mapu webu, vyhrajte si s rejstříky a seznamy. Vyhledávače to milují. S ničím se to však nesmí přehánět a dejte si pozor na to, aby i tyto stránky měli své opodstatnění.

Cílová skupina a klíčová slova

Před každou tvorbou webu by jste si měli řádně zanalyzovat svou cílovou skupinu uživatelů, pro které budete přínosem. Musíte vědět co požadují a hledají a co jim můžete nabídnout. Výběr a použití vhodných klíčových slov patří k nejdůležitějším a možná nejtěžším částem optimalizace stránek pro vyhledávače. Zvolte si proto několik slov v 1.pádě a několikrát je zařaďte do stránek. Přidejte je do tagu <title>, do meta tagů keywords a description, používejte je v nadpisech (hlavně v <h1>), a několikrát v samotném textu stránky (můžete je ještě zdůraznit tagy <strong> a <em>). Na tuto stránku také směřujte odkazy z jiných stránek vašeho webu a v textu odkazu uvádějte klíčová slova.

Hustota klíčových slov

Na první pohled by se mohlo zdát, že čím vícekrát klíčové slovo na stránce použijete, tím lépe pro vás. Bohužel takto jednoduché to není. Vyhledávače nehodnotí stránky podle počtu klíčových slov na nich obsažených, nýbrž podle hustoty (frekvence). Vaše slovo by nemělo přesáhnout hranici 10% z celkového textu, raději bych se přiklonil k ještě menšímu číslu. Ostatně záleží na každém případu. Když text nepůsobí na čtenáře amatérským, příliš umělým dojmem nebude tak působit ani na vyhledávače.

Častá aktualizace a nové stránky

Vyhledávače mají rádi nové a nové stránky. Čím více a častěji svůj web aktualizujete, tím častěji k vám budou zavítávat roboti a nový obsah budou indexovat. A neříkejte mi, že vaše články/produkty/nabídky jsou stále na jednom dlouhém seznamu. Rozdělte je. Vytvořte každé položce svou vlastní stránku a přidejte detailní popisy a klíčová slova.

Zpětné odkazy

Snažte se získat co nejvíce zpětných odkazů z kvalitních stránek. Požádejte autory o výměnu odkazů. Textových odkazů. Zapomeňte na ikonky a bannery. Pište kvalitní a zajímavý obsah. To je to nejjednodušší pravidlo, jak nalákat odkazy.

Závěr

Po aplikování těchto nejdůležitějších zásad na svém webu nečekejte žádné zázraky. Nemyslete si že, budete na vaše klíčová slova okamžitě na prvních místech. Budete to ještě běh na dlouhou trať. Tyto pravidla jsou nejzákladnější ze základů, které by jste měli v SEO ovládat. Vy se budete muset ještě hodně učit, sledovat své výsledky ve vyhledávačích, jak reagují na změny na vašich stránkách. Budete to chtít ještě spousta času a vlastních nasbíraných zkušeností. Ty jsou nejdůležitější.

SEO není žádná věda. Chce to čas, zkušenosti, trpělivost a vlastní pozorování. Pravidelně sledujte odborné magazíny a diskusní fóra, kde můžete informací získat nejvíce.

Důležitý je skutečně obsah

Jan Bien na Mraveništi sepsal příspěvek SEO – optimalizace pro vyhledávače, kde se pozastavuje nad SEO a označuje ho jako zaklínací formuli posledních několika týdnů. Moc jsem nepochopil, co tím básník chtěl říci. Je to totiž celé ironické, zdá se mi až výsměšné. Příjde mi to jako další z řady těch výsměchů SEO, další příspěvek, který tento obor degraduje. Tím spíše, že jádro pudla je správné. Nevím, jestli to měl původně na mysli, ale já musím říci, že jeho myšlenka, s kterou si pohrává je vlastně správná. Tvrdí totiž, že hlavní je pro vyhledávače obsah a vliv SEO na řazení výsledků je tak 2%. A mně nezbývá nic jiného než souhlasit, jen ty procenta bych si nedovolil takto určit. Nevím jestli omylem neuhodil na tu správnou notu, důležitý je opravdu především obsah a proto mi v tom příspěvku nesedí ty satirické poznámky.

Aniž bych předem věděl, co se bude na Mraveništi odehrávat, měl jsem připravený článek o SEO na podobné téma, ale až na pozdější datum. Kvůli této události ho ale vydám už zítra. Doufám, že se mnou bude souhlasit nejen pan Bien.

Jedna úsměvná historka o SEO

Komentáře u weblogů jsou velmi dobrá forma zpětné vazby. Mohou sloužit jako dobrá komunikace mezi autorem a návštěvníky a někdy mohou být zdrojem zajímavých doplňujících informací. Někdy však diskutované téma přeroste samotný příspěvek a stává se z toho flame. V takovém případě se komentáře stávají nečitelné a musejí se moderovat. Problém je však u starších příspěvků, které již autoři nekontrolují. A to jsem se sám podivil, co se v komentářích může objevit. Při tvorbě nového Oříšku jsem kontroloval starší příspěvky a často jsem se musel nad novými diskusemi zasmát. U některých příspěvků se z komentářů stala poradna českého pravopisu, u jiných jsem našel adresy pro zaslání filmů a u dalších jsem plánoval cesty do chorvatska a bulharska. To jen tak na okraj, čeho se také dá pomocí SEO a lidí z vyhledávačů dosáhnout.

Všechno nejlepší

Je tomu přesně rok, co se na tomto webu objevil první zápisek, místní hantýrkou nazývaný spot, a rozšířil již tak početnou společnost weblogů o další exemplář. Rok je v životě lidském, natož pak v tom internetovém, nesmírně dlouhá doba, proto si pojďme společně zavzpomínat na dobu minulou a poodkrýt i tajemnou roušku budoucnosti.

Ze všeho nejdříve bych Oříškovi rád popřál, že se na bloggerské scéně celý ten rok vůbec udržel. Kolik významných kolegů odpadlo – ty jsi se dokázal překlenout přes všechny krize, neúspěchy a nezdary, aby si se dočkal i zasloužených pochval z řad nejvyšších, a to od samotných internetových uživatelů a tvých návštěvníků. Moc dobře vím, jak tě vždy potěšilo, když někdo odkázal na tvé spoty.

Obvykle oslavencům přejeme hodně štěstí, zdraví a lásky. Toho se ale Oříšek zcela jistě dočká od jiných, já bych chtěl přát hodně uspokojených návštěvníků, řadu použitelných a přístupných stránek a mnoho prospěšných článků.

náhled původního webu /></div>
<p>Oříšek již od svých začátků přinášel denní novinky z internetu a tvorby www stránek. Web byl několikrát redesignován a rozšiřován. Vzniklo <a href=Oříškovo fórum, které zatím nebylo tolik využíváno, snad se to ale zlepší. Do této doby přinesl Oříšek 453 článků, které dohromady shlédlo 7xx xxx návštěvníků. Od září 2003, kdy stránky navštívilo 2 293 návštěvníků, návštěvnost pravidelně rostla. Minulý měsíc (červen) stránky zaznamenaly skoro desetkrát tolik – 19 599 návštěvníků.

Jak jste si už určitě všimli, Oříšek postupně upouštěl od pojetí typického blogu a nyní svůj přerod dokončil a podobá se spíše e-zinu. Nicméně weblog nemizí a nadále bude vycházet nezávisle na ostatních článcích. Z magazínové podoby však vychází jedna povinnost, obsáhlejší články musí vycházet pravidelně. Oříšek si za cíl stanovil minimálně jeden článek každý všední den. Uvidíme, jak se mu to bude dařit.

Oříšek se bude snažit svým tématem pokrýt co nejširší skupinu čtenářů. Články na téma internet a tvorba www stránek tedy budou určeny jak pro začátečníky v dané oblasti, tak i pro odbornější publikum. Články budou zapadat do několika učebnic, které budou i poté, co zmizí z hlavní stránky, lehce přístupné pro všechny čtenáře. Z témat, které v nejbližší době připravujeme, vybírám XHTML, CSS, PHP, JavaScript, ale i Internetový rádce, informace o prohlížečích, recenze odborné literatury atd. Budeme vám také vděční za jakékoli rady, nápady a podněty. Budeme, říkám proto, že na spolupráci jsem se dohodl i s několika dalšími autory a dveře jsou otevřeny i dalším zájemcům.

Adresy RSS kanálů zůstávají stejné, nově bylo přidáno RSSko komentářů. Seznam všech dostupných RSS kanálů nyní najdete pohromadě na stránce RSS Kanály.

A nakonec děkovačky. Musím poděkovat všem, kteří mi radili již od prvotních návrhů nového webu, všem, kteří v průběhu přicházeli s novými a novými radami a také všem, kteří se nechali přemluvit k testování. Nesmím zapomenout ani na ty, které jsem požádal a oni ochotně zkoušeli a hledali chyby na novém webu. A v neposlední řadě děkuji Plaváčkovi za nové logo.

A nesmím zapomenout vyřídit vzkaz od Oříška: “Děkuji vám všem za přízeň, kterou jste mi svými návštěvami, komentáři a emaily po celý ten rok projevovali a doufám, že na mne nezanevřete ani v roce příštím“.

Letní okurková sezóna

Všude se o ní mluví. Takovej humbuk pro nic. Prostě není o čem psát. Letní okurková sezóna se vyznačuje obdobím od června do srpna, kdy jsou školy zavřené, čas dovolených, teplé počasí. Nic s tím nenaděláte. No nevadí…

Computerworld redesignoval. Málkovi se to nelíbí.

Lupa by měla masturbovat s někým jiným než s filosofem Fukou.

Bonusweb možná skončí, možná ne.

Bloggeři se hádají. Denisa Kera shrnula Blog Talk na Lupě.

Je Mgr. Hulán Mgr?, ptá se Alex de Large.

Na Lupě místo okurek roste SEO. Pro někoho to je hovnologie. Hulán se zase svým článkem projevil. Marek Prokop zveřejnil tuze tajné SEO triky.

A Yuhů nám přeložil konečně pořádný a zatím jediný kešovací návod češtině.

A zítra odpoledne už snad bude nový Oříšek …