PHP – Stručný úvod a možnosti (1.)

Určitě vás už při tvorbě HTML stránek napadla spousta nápadů, jak své stránky oživit, ale jazyk HTML byl na to krátký. Zajisté jste už na jiných webech viděli knihy návštěv, diskusní fóra, formuláře pro zasílání informací a spoustu dalších vymožeností, které byste s pouhým HTML prostě nedokázali. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak takových možností dosáhnout, právě pro vás je tu seriál o PHP.

Na začátek podotýkám, že text je určen pro úplné začátečníky, kteří se s PHP ještě nesetkali. Dnse se dozvíte, co to PHP je, jak funguje a co umí. K pochopení celého seriálu je vyžadována alespoň částečná znalost HTML. Tak.

Možná se ptáte, proč se musíte učit něco nového, když k tvorbě www stránek slouží HTML. Pomocí HTML budete tvořit stránky i nadále, PHP vám ale rozšíří obzory a nabídne spoustu nových možností, které prostě s HTML nedokážete. Dalo by se říci, že PHP je taková nadstavba, se kterou dokážete nové věci. HTML bylo původně navrženo pro jednoduché statické stránky, s PHP budete tvořit stránky dynamické, PHP vám usnadní spoustu práce. Už nebudete muset mít každou stránku ve zvláštním HTML souboru, nebudete muset stále kopírovat stejnou hlavičku a patičku do každého souboru, už nebudete muset při aktualizaci ručně měnit ty spousty souborů. S PHP můžete mít jen jediný fyzický soubor, který bude generovat miliony stránek.

Co s PHP tedy všechno dokážeme vytvořit?

 • pohodlný redakční systém pro správu vašeho webu – už nebudete muset s každou změnou posílat soubory na server přes FTP
 • internetový obchod s nákupním vozíkem
 • zpracovávání dat z formulářů – vytvoříte si vlastní knihu návštěv, necháte si zasílat emaily přímo z webu
 • vyhledávání svého webu, ale klidně i celého internetu
 • diskusní fórum
 • rozesílání emailů, newsletter, emailový manažér
 • ankety
 • … a skoro vše, na co si vzpomenete (jenom čaj si musíte uvařit sami)

PHP x JavaScript

PHP je skriptovací jazyk vkládaný do běžného HTML. Možná jste se už někteří z vás setkali s JavaScriptem. To je také skriptovací jazyk, který se přímo vkládá do HTML. PHP na rozdíl od JavaScriptu je vykonáváno na straně serveru, zatímco JavaScript interpretuje uživatelův prohlížeč. Proto stránky založené na JavaScriptu nemusí vždy a všude fungovat. PHP není závislé na uživatelově platformě. Abychom byli spravedliví uvedeme i nevýhody PHP. PHP nedokáže provádět události, které jsou závislé na akci uživatele. Například nedokáže měnit obrázek po najetí myši, nedokáže ihned reagovat na uživatelovo kliknutí např. dialogovým oknem. Požadavek se musí zaslat na server a ten poté může vygenerovat novou stránku.

Jak PHP funguje?

Stačí vám vědět, že vy vytvoříte PHP stránky a pošlete je na server. Sem je to stejné jako u klasických HTML. Nyní pokud návštěvník zadá do prohlížeče vaši adresu, vzdálený server přečte požadovanou stránku, PHP přeloží do HTML a uživatelovi pošle klasickou HTML stránku, takže nikdo ani nepozná, že jsou vaše stránky tvořené v PHP.

Ukážeme si to na příkladu. Značky, které v PHP kódu vidíte, vůbec neřešte. Vysvětlíme si je v příštích dílech.

<?xml version=“1.0″ encoding=“windows-1250″?>
<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN“ „DTD/xhtml1-strict.dtd“>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml“ lang=“cs“ xml:lang=“cs“>
<head>

<title>PHP Příklad 1.1</title>
</head>
<body>

<?php
echo „<h1>Hello World</h1>“;

echo „<p>Toto je můj první <strong>PHP</strong> skript!</p>“;
?>

</body>

</html>

PHP příklad 1.1a – takto vypadá zdrojový kód php stránky na serveru

A po požadavku na zobrazení stránky uživatelem (vyťukání adresy) server z PHP vygeneroval klasický HTML kód a zasílá ji zpět do uživatelova prohlížeče:

<?xml version=“1.0″ encoding=“windows-1250″?>
<!DOCTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN“ „DTD/xhtml1-strict.dtd“>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml“ lang=“cs“ xml:lang=“cs“>
<head>

<title>PHP Příklad 1.1</title>
</head>
<body>

<h1>Hello World</h1>

<p>Toto je můj první <strong>PHP</strong> skript!</p>

</body>
</html>

PHP příklad 1.1b – takto vypadá zdrojový kód stránky, kterou server vygeneroval a poslal do prohlížeče k zobrazení

Existují i jiné skriptovací jazyky podobné PHP?

Samozřejmě, chcete-li alternativy k PHP zkuste ASP (Active Server Pages), Java Server Pages, Perl nebo Allaire Cold Fussion.

Proč používat zrovna PHP?

 • je Open-Source produkt a je zcela zdarma (na rozdíl od např. ASP)
 • můžete ho používat na mnoha OS (Unix, Linux, Windows, …), na rozdíl od ASP, které běží pouze na Windowsech
 • umožňuje jednoduchou integraci s mnoha databázemi (MySQL, PostgreSQL, SQL, Oracle, dbm, filePro, Hyperwave, Informix, InterBase, Sybase, podpora ODBC)
 • obsahuje velké množství zabudovaných knihoven a funkcí (generování obrázků, dokumentů PDF, odesílání emailů, práce s cookies, matematické funkce, funkce pro práci s řetězci, s datem a časem, umožňuje práci se soubory a adresáři, podporuje kompresi a dekompresi dat (pomocí gzip))
 • je velmi efektivní a nenáročné na výkon procesorů
 • uživatel nevidí zdrojový kód vaší aplikace – nemůže ho tedy ukrást jako např. u JavaScriptu
 • existuje velké množství již připravených php skriptů a aplikací, které můžete rovnou použít
 • PHP není těžké na naučení, syntaxe je jednoduchá (zvládáte-li C nebo Javu bude to pro vás úplná hračka)
 • PHP je podporováno na rozdíl od ostatních jazyků i běžnými freehostingy

Historie PHP

Ještě na něco jsme zapomněli. Není nutné to znát, ale pro úplnost alespoň ve stručnosti. Otcem PHP bývá označován Rasmus Lerdorf, který v roce 1994 napsal jednoduchý systém, ze kterého se PHP později vyvinulo. Od té doby bylo několikrát přepsáno a několikrát měnilo název. Zkratka PHP původně znamenala Personal (Professional) Home Page, nyní je zaběhlejší výraz PHP Hypertext Preprocesor. Od verze PHP 4 je založeno na jádru ZEND, v nynější době byla již uveřejněna verze 5.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *