Gemius je na prodej za 2 miliardy Kč

Polská internetová společnost Gemius S.A. je na prodej. Mezi zájemci o přední výzkumnou agenturu ve střední a východní Evropě stojí celosvětoví giganti comScore, Nielsen, britská společnost Kantar Research a francouzský Ipsos. Konsolidované příjmy společnosti činily v roce 2008 27,5 milionů zlotých, ale i přes své dominantní postavení firma hospodaří poslední roky se ztrátou. Hodnota transakce se podle polského deníku Gazeta Wyborcza může pohybovat od 250 do 300 milionů zlotých, v přepočtu tedy přibližně 1,5 až 2 miliardy Kč. Podle informací listu má být transakce uzavřena do poloviny tohoto roku.

Gemius je v poslední době stále více kritizován nejen u nás, ale především Polsku za neschopnost reagovat na vývoj trhu, měření multimediálního obsahu a sociálních sítí. Proto přední internetoví hráči v čele s největší sociální sítí Nasza-klasa.pl přišli s iniciativou přípravy nové metodiky měření, která měla být představena do konce tohoto roku.

Tak uvidíme, jak s kartami nakonec zamíchají americké firmy, které mají o razantnější vstup do CEE regionu dlouhodobější zájem.