Jak postupovat při optimalizaci pro vyhledávače

Aneb Sedmero SEO přikázání. Začnete-li na optimalizaci pro vyhledávače myslet již od počátku budování webu, ušetříte si mnoho pozdější práce. Tento text je určen především pro ty z vás, kteří s optimalizací ještě nemáte takové zkušenosti a přesto by jste rádi viděli svůj web na předních pozicích ve vyhledávačích. Ukáže vám ty nejnutnější základy, na kterých dále můžete stavět.

Kvalita stránek

Hned na začátek si musíte uvědomit, že kvalita stránek je ten nejdůležitější faktor, podle kterého vyhledávače hodnotí stránky. Až potom je vše ostatní. Obsah, obsah, obsah, uživatelé, webdesign, optimalizace. Takto si musíte stanovit své priority. Mohli byste namítnout, že to tedy nemá smysl, když je optimalizace až na posledním místě. Má. Kvalitní web se skládá ze všech těchto faktorů a jeden bez druhého nemohou být. K čemu by vám byl skvostný obsah, který by nikoho nepřesvědčil a nic neprodal? Kolik by toho dokázala černobílá stránka? A k čemu všechno to skvělé, ke kterému by se nikdo nedostal?

Pokud tedy máte co nabídnout, stránky jsou přístupné uživatelům i vyhledávačům, navigace je přehledná, můžeme přistoupit k samotnému SEO.

Správná struktura URL adres

První, co si musíte před tvorbou webu pořádně promyslet, je struktura URL adres. Pokud tvoříte stránky statické, nebudete mít žádné problémy. Stačí stránky pojmenovávat klíčovými slovy. Hodně dnešních stránek je ovšem dynamických, většinou běží na redakčních systémech, které využívají skriptovací jazyky jako PHP nebo ASP. Ty umožňují velmi rychlou a pohodlnou správu webu bez nutnosti používání FTP. Tento způsob má ale i své zápory, a to právě v nevhodných URL adresách. Pokud se do adresy dostává spoustu parametrů, nebudou vás mít vyhledávače (ani návštěvníci) příliš v oblibě. Můžete využít například možnosti generování statických stránek nebo metody mod_rewrite. Více o tomto problému se dozvíte v článku Správná struktura URL adres.

Správná struktura serveru

Strukturu URL stránek jsme promysleli, nyní ještě zbývá správná struktura celého serveru. Vyhledávače totiž berou při řazení výsledků v potaz počet odkazů vedených na danou stránku, tzv. zpětné odkazy. Určují podle toho jakousi „oblíbenost stránky“. Logicky tak předpokládají, vede-li na stránku hodně odkazů, bude oblíbená a pro ostatní přínosná a měla by být umístěna před ostatními. Proto se snažte svůj web co nejvíce linkovat, vytvořte mapu webu, vyhrajte si s rejstříky a seznamy. Vyhledávače to milují. S ničím se to však nesmí přehánět a dejte si pozor na to, aby i tyto stránky měli své opodstatnění.

Cílová skupina a klíčová slova

Před každou tvorbou webu by jste si měli řádně zanalyzovat svou cílovou skupinu uživatelů, pro které budete přínosem. Musíte vědět co požadují a hledají a co jim můžete nabídnout. Výběr a použití vhodných klíčových slov patří k nejdůležitějším a možná nejtěžším částem optimalizace stránek pro vyhledávače. Zvolte si proto několik slov v 1.pádě a několikrát je zařaďte do stránek. Přidejte je do tagu <title>, do meta tagů keywords a description, používejte je v nadpisech (hlavně v <h1>), a několikrát v samotném textu stránky (můžete je ještě zdůraznit tagy <strong> a <em>). Na tuto stránku také směřujte odkazy z jiných stránek vašeho webu a v textu odkazu uvádějte klíčová slova.

Hustota klíčových slov

Na první pohled by se mohlo zdát, že čím vícekrát klíčové slovo na stránce použijete, tím lépe pro vás. Bohužel takto jednoduché to není. Vyhledávače nehodnotí stránky podle počtu klíčových slov na nich obsažených, nýbrž podle hustoty (frekvence). Vaše slovo by nemělo přesáhnout hranici 10% z celkového textu, raději bych se přiklonil k ještě menšímu číslu. Ostatně záleží na každém případu. Když text nepůsobí na čtenáře amatérským, příliš umělým dojmem nebude tak působit ani na vyhledávače.

Častá aktualizace a nové stránky

Vyhledávače mají rádi nové a nové stránky. Čím více a častěji svůj web aktualizujete, tím častěji k vám budou zavítávat roboti a nový obsah budou indexovat. A neříkejte mi, že vaše články/produkty/nabídky jsou stále na jednom dlouhém seznamu. Rozdělte je. Vytvořte každé položce svou vlastní stránku a přidejte detailní popisy a klíčová slova.

Zpětné odkazy

Snažte se získat co nejvíce zpětných odkazů z kvalitních stránek. Požádejte autory o výměnu odkazů. Textových odkazů. Zapomeňte na ikonky a bannery. Pište kvalitní a zajímavý obsah. To je to nejjednodušší pravidlo, jak nalákat odkazy.

Závěr

Po aplikování těchto nejdůležitějších zásad na svém webu nečekejte žádné zázraky. Nemyslete si že, budete na vaše klíčová slova okamžitě na prvních místech. Budete to ještě běh na dlouhou trať. Tyto pravidla jsou nejzákladnější ze základů, které by jste měli v SEO ovládat. Vy se budete muset ještě hodně učit, sledovat své výsledky ve vyhledávačích, jak reagují na změny na vašich stránkách. Budete to chtít ještě spousta času a vlastních nasbíraných zkušeností. Ty jsou nejdůležitější.

SEO není žádná věda. Chce to čas, zkušenosti, trpělivost a vlastní pozorování. Pravidelně sledujte odborné magazíny a diskusní fóra, kde můžete informací získat nejvíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *