XDHTML – referenční příručka

Referenční příručka s poměrně bombastickým názvem XDHTML se snaží kodérům a vývojářům předložit kompletní popis jazyka a dokumentu (X)HTML, pravidla a syntaxi XML, něco málo o klientském skriptování… spoustu tabulek, seznamů a pravidel, a také pár chybiček. Ale ve směs vám ji mohu doporučit.

Ne každý si pod poměrně bombastickým názvem referenční příručka XDHTML dokáže představit, co v knize najde. Tedy, nejdříve krátký úvod do zrodu internetu a vývoje HTML První, nejdelší část knihy se věnuje (X)HTML. Jeho celkem podrobný a přesný popis, specifikace a pravidla. Nemůže samozřejmě chybět ani popis jednotlivých verzí jazyka. A zde narážíme hned na první problém.

Nevím, jestli byl ten nejvhodnější způsob snažit se o podrobný popis dvou rozdílných, i když značně podobných jazyků. Autor v téměř celé knize používá termín (X)HTML, což je často matoucí, protože pro HTML a XHTML vždy neplatí stejná pravidla a ne vždy jsou dostatečně tyto rozdíly zvýrazněny.

Každá značka a atribut je popsána vyčerpávajícím způsobem, k tomu nemám výhrady. Ale ne vždy je označeno, ve které verzi je značka podporována. U některých popisů značek jsou pravidla doplněna ukázkami zdrojových kódů a náhledů příkladů. Celá kniha je naplněna až po okraj tabulkami a čtenář se v nich někdy může ztrácet. Přehlednější struktura a formátování by zde byla na místě. V části (X)HTML nechybí ani seznam již nepoužívaných a nepodporovaných značek a také podrobnější popis značek proprietárních (vlastní značky prohlížečů).

U referencí nechybí ani rozšiřující informace, především doporučení a varovaní autora, které v manuálu jen tak nenajdete.

To bychom měli (X)HTML. V další části XML najdete opět pravidla jazyka, strukturu dokumentu, prostě vše, co k tvorbě webových stránek můžete potřebovat na jednom místě. Sekce DTD je tvořena seznamy možných deklarací dokumentů. Popisy <!DOCTYPE, <!ELEMENT atd. Pár stránek knihy je věnováno také klientskému skriptování, konkrétně jazyky VBScript a JavaScript. Těch stránek ale opravdu není příliš, stačí to na základní přehled a pravidla, syntaxe, metody, operátory, vestavěné funkce a třídy, ale to jsou jen opravdu základní informace. DHTML tedy příliš popsáno není.

4 stránky jsou vyhrazeny WWW dokumentu. Zajímavou kapitolou jsou doporučení, tipy a triky pro HTML a několik rad co v HTML nelze a jak to řešit. Na závěr přichází na řadu protokol HTTP, TCP/IP a URI. Přínosný bude také seznam staovových hlášení HTTP protokolu. Chyby jako 404 objekt nenalezen známe všichni, ale ostatní?

Na obalu knihy najdete tabulky znakových sad ISO 8859-1, ISO 8859-2 a Windows 1250. Nechybí ani tabulky TLD (všechny domény nejvyšší úrovně) a znakových entit.

Příjemnou vlastností knihy netradiční kroužková vazba. První dojem byl u mě sice negativní, ale po delším používání se mi zdál vyhovující a pro tento typ knihy, kdy člověk musí často něco opisovat a mít knihu neustále otevřenou, je výborný.

Co knize vytknout?

Už jsem mluvil o nepřehlednosti některých tabulek a malém odlišení jednotlivých verzí jazyka HTML a XHTML. V knížce chybí jakákoli zmínka o CSS, ale tomuto tématu se věnuje další kniha xCSS. Očekáváte-li podrobný rejstřík značek, na konci publikace ho nenajdete. Je umístěn před kapitolou (X)HTML a má nepříjemnou chybku – odkazování na vnitřní stránky knihy jsou posunuty o jednu stránku.

Závěr

Kniha určitě není určena pro začátečníky, kteří nemají o HTML ani ponětí. Obsahuje kompletní popis HTML tagů. Prostě klasická referenční příručka popisující několik jazyků najednou. Nečekejte příliš souvislého textu, jako každá příručka je obsah tvořena především seznamy striktních pravidel, tabulkami, příklady a ukázkami zdrojových kódů. Kodéři a vývojáři nemohou mít elektrickou paměť, a právě pro ně je tato kniha určena.

Standardní prodejní cena knihy je 200Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 180Kč. Stejně tak na Vltavě a v odborném knihkupectví Interval. V Knihkupectví Mareček.Kup.To za 176 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *