bub.lina.com 2.0 nebo bus.iness.com 2.0?

Je Web 2.0 bullshit nebo je třeba spíše hledat hrdiny českého Webu 2.0? Na unáhlené závěry je moc brzo a hrdiny určuje historie. Takže?

Opravdu stačí přijít s novým projektem, použít velké nadpisy, hodně prostoru kolem, několik grafických přechodů, název rozdělit tečkou, obsah vytvoří komunita a potom ho s pompou sobě vlastní prodat investorovi bažícím po moderních Web 2.0 projektech? To je bohužel ta neprůhledná mlha, která je kolem „druhé generace webů“ uměle vytvářena.

Není to tak dávno, co každý zpravodajský server psal denně o blozích. „Weblogy jsou snůškou grafomanských plků“, „s blogy přichází nový typ zpravodajství“, „kdy blogy nahradí zpravodajské weby“, „blogy jsou další internetovou bublinou“, mohli jsme pravidelně čítávat. Pravda zůstala někde na půli cesty. Některé weblogy zůstaly jen nic neříkajícími osobními výlevy, z některých bloggerů se staly mediálně známé osobnosti, některé blogy dokázaly vytlačit zavedené magazíny, jiné zpravodajské weby dokázaly weblogy úspěšně využít ku prospěchu svému. Bublina jménem weblog splaskla, máme tu další…

…zdráhám se používat název Web 2.0, protože ve skutečnosti nevím co znamená, nedokážu ho vymezit, kdybyste mi ukázali několik webů, měl bych problémy označit, který Web 2.0 je a který není. Každopádně čím více se o „tom“ bude mluvit, tím více se bublina nafoukne a pak zase praskne. Na jedné straně zůstanou vítězové, na druhé poražení. Dějiny však píšou jen ti první, takže za několik let se pojmem Web 2.0 bude moci pochlubit jen několik úspěšných projektů, které si dokázali najít fungující obchodní model a přežít.

Výhodou projektů založených na sociální síti je to, že obsah tvoří komunita. Což je bohužel i jejich nevýhoda. Reklama, vyšperkované texty, senzační nabídky, to se sem nehodí. Cestou je virální marketing, ne však každému se podaří tento typ reklamy využít. Aby se tyto projekty mohly zařadit mezi zdařilé, musí přijít s novými formami marketingu. Proto se zájmem sleduji všechny ty nové weby, české Linkuj, jagg, CoJeNoveho, jsem zvědavý na Zandlův listopad. Zatím jsem však nenarazil na nic, kvůli čemu bychom Web 2.0 mohli nazvat novou zlatou horečkou. Sem tam klasické bannery, kontextová reklama jen po skromnu. Máloco naznačuje tomu, že Web 2.0 zrodí nové miliardáře. Spoléhat se pouze na bohaté portály a investory je naivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *