PaySec : Nový český platební systém

Po neúspěšných pokusech systémů IlikeQ, Monetky či DirectPay, kterým fungování znemožnil zákon 124/2002 Sb. O převodech peněžních prostředků, elektronických platebních prostředcích a platebních systémech z roku 2003, přichází ČSOB a Poštovní spořitelna s novým projektem platebního nástroje pro český internet, který má přinést rychlou, levnou a bezpečnou možnost internetových plateb. Přestože se i přes zákonné překážky Monetce podařilo vyjednat výjimku ČNB pro provozování platebního systému, nikdy se výraznějšího rozšíření nedočkala.

A právě protože elektronické platební systémy mohou od roku 2003 provozovat pouze subjekty s bankovní licencí, byl český internet o funkční mikroplatební systém ochuzen, což bylo hlavně v začátcích masovějšího rozvoje české e-komerce vnímáno jako překážka k ještě rychlejšímu růstu.

Někteří obchodníci vzali zavděk podporou alespoň zahraničních systémů jako PayPal, PayPay či MoneyBookers, ale těžko lze i tady hovořit o masovém využití. Pro menší částky jsou využívány mobilní platby, které však znepříjemňují relativně vysoké poplatky za využívání.

Situaci by změnit mohl „PaySec“:http://www.paysec.cz/, který se právě nachází v neveřejné testovací fázi.

Kde [:pejseka:] využijeme?

PaySecem lze již dnes platit v několika internetových obchodech jako „Aukro.cz“:http://www.aukro.cz/, „e-kytky.cz“:http://www.e-kytky.cz/, „toxeo.cz“:http://www.toxeo.cz/, „i-legalne.cz“:http://www.i-legalne.cz/, „kosmas.cz“:http://www.kosmas.cz/, „lekarna.cz“:http://www.lekarna.cz/, „letuška.cz“:http://www.letuska.cz/, „MiMibazar“:http://www.mimibazar.cz/, „StudentAgency“:http://www.studentagency.cz/, „TicketStream“:http://www.ticketsream.cz/ a další.

Kolik to bude stát?

PaySec je provozován ČSOB a Poštovní spořitelnou, jejichž klienti mají výhodu ve výběru na bankovní účet zdarma, u klientů cizích bank je účtován poplatek 3Kč při výběru. Jinak je ale systém otevřen klientům všech českých bank, vedení konta je samozřejmě zdarma, provozovatel si pouze u osobního konta strhává 1Kč při platbě v rámci systému. Z pohledu běžného uživatele tedy velice přijatelné podmínky i ve srovnání se zahraničními službami (viz. tabulka porovnání s PayPay).

Větší poplatky budou ležet na bedrech obchodníků, kteří podle dostupných informací budou mít nastaven individuální poplatkový program.

Typ platby

Konto PaySec

PayPay osobní účet

Vedení Konta

Zdarma

Zdarma

Platba v rámci systému

1 Kč

Zdarma

Platba za nákup

Zdarma

Zdarma

Přijetí platby od obchodníka

Zdarma

Zdarma

Odeslání peněz Platbou na požádání

Zdarma

Přijetí peněz pomocí Platby na požádání

1 Kč

Nabití převodem z běžného účtu

Zdarma

Zdarma

Nabití platební kartou

První: zdarma, následující: 2% z částky

7.86 Kč + 2.99%

Výběr na běžný účet v ČSOB/Poštovní spořitelně

Zdarma

7.86 CZK (respektive 15,87 Kč na neověřený bank. účet)

Výběr na běžný účet v jiné bance

3 Kč

7.86 CZK (respektive 15,87 Kč na neověřený bank. účet)

Odeslání SMS

Zdarma (neověřeno)

0,96 Kč

A jak to vůbec funguje?

Zatím překvapivě velice hladce. K vytvoření konta je potřeba alespoň jeden platný bankovní účet (na jedno konto lze navázat až tři), emailová adresa a mobilní telefon, na které přijdou kódy pro ověření. Nepožadují po vás adresu ani další osobní údaje. Po jejich zadání, lze konto ihned používat. Nabíjet lze platební kartou nebo převodem z běžného účtu. Nabití by mělo proběhnout do 2 dnů, záleží na bance. Já jsem si konto nabíjel z účtu Poštovní spořitelny, což bylo otázkou 2-3 hodin.

Při nákupu zboží v internetovém obchodě stačí zvolit platbu přes PaySec, poté budete přesměrováni na platební bránu, kde se autorizujete zadáním uživatelského jména a hesla, případně opsáním autorizačního kódu z SMS (lze nastavit limit, při kterém má být zasílána SMS). PaySec umožňuje také okamžité převody mezi Konty PaySec.

Vše je intuitivní a bezprostřední. Pro zrychlení práce v uživatelském rozhraní bych uvítal větší využití AJAXu.

Pokud se ČSOB podaří do systému zapojit větší počet obchodníků, není důvod PaySec nepoužívat. Obecně funkční mikroplatební systém povede k výraznějšímu využívání nákupu drobného zboží, lístků, vstupenek, možná letenek, k použití na aukčních serverech, ke stahování hudby či filmů a při platbě za obsah či webové služby. Nelze předpokládat, že by byl hojně využíván při internetovém nakupování při částkách v řádech tisíci korun.

18 odpovědí na “PaySec : Nový český platební systém”

 1. Nevypadá to vůbec špatně. Takže ve finále bude záviset na obchodnících a jejich poplatcích a taky v kolika obchodech se bude dát [pejsekem] platit.

 2. “pejsek” zatím vypadá opravdu dobře, doufám, že se dočká většího rozšíření mezi e-shopy. To, že za tím stojí ČSOB vidím jako jednoznačnou výhodu, uznávaná banka může snáze větší rozšíření mezi obchody, než nějaká jiná neznámá firma.

  Nevíte náhodou, kdy bude služba veřejně spuštěna ?

 3. Nechapu to nabijeni. Pokud budu chtit neco koupit, musim si nejdrive nabit ucet na PaySec – cekat 2 dny? Pres PayPal muzu platit okamzite, strhne si to z karty. Nabijeni mi prijde hodne nepohodlne a zdrzujici… Nebo se mylim?

 4. Petr: Ano, máte pravdu, možnost platby přímo z karty by byla skvělá. Stačila by ale alespoň možnost přímé platby z účtů ČSOB/PS.
  Myslím, že tato možnost by službu povýšila na vyšší úroveň.

 5. Nechápu lidi co chtějí nakupovat na internetu a nemají internetovou platební kartu, s tou zaplatíte cokoliv kdekoliv a poplatky skoro žádné, vše je bezpečné a vydává ji za pár korun ročne každá lepší banka …

 6. Premyslim, jestli se mam pridat k testovani. Nelibi se mi moc, ze je nutne vlozit kredit a za svoji sluzbu dostanu nejakych 150 kc bonusu…

 7. Na první pohled zajímavé, na druhý již méně. Např. bude nutno udržovat na účtu částku “pro strýčka Příhodu” nebo platit se zpožděním, což hlavně u aukcí je nesmysl. Dále bude zajímavé, jaké budou poplatky pro obchodníků. No, uvidí se…

 8. Ja jsem si nabyl Peyska kartou a bylo to hned připsané. 150 kaček za to, že jsem si nabyl 222 kč je úrok 67% je dost dobrá investice…;-))

 9. hm, už se nejde přidat k testování 🙁 takže buď moc lidí, nebo to vypadá na brzké spuštění, a jak jsem slyšel, včera to ještě šlo, mám holt smůlu

 10. Když je velikán jako PayPal proč se ho snaží napodobit. Měli by spíše zkusit něco nového … Osobně bych ani těmto novým systémům nevěřil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *