Českých internetových uživatelů jsou pouze 2 milióny

Na Intervalu vyšel komentář Další útok na 5 milionů vyšel… shrnující návštěvnost českého webu. Ponechme stranou, že informace jsou již trochu staršího data. Článek je postaven na měření iAuditu a výzkumu Factum Invenio. Výsledek je vhodný maximálně jako zpráva ČTK.

Podle posledních výsledků, zveřejněných společností iAudit International, zavítalo v lednu na domácí internet 5,148 mil. unikátních návštěvníků (3,38 mil. z ČR a 1,86 mil. z ciziny), což představuje meziroční nárůst o 34 %.

V článku Zdeňka Hrazdily je zmíněno několik čísel. Hodnota 5,148 mil. unikátních návštěvníků na českých serverech za měsíc je zcela k ničemu, o ničem nevypovídá. Ani o meziročním nárůstu. Do statistik jsou totiž započítáváni cizinci, kteří se mohli na české weby dostat více méně náhodou. Do iAuditu také každý měsíc přibývá několik nových webů a tím pádem toto číslo stoupá každý měsíc více méně automaticky. Takže co. Máme 5 miliónů, ale co to je? Nic.

Stejně tak 3,38 mil. UV z ČR je číslo až příliš nadhodnocené. Výzkum Factum Invenio říká 24% osob starších 15 let, což přibližně odpovídá 2 miliónům obyvatel ČR. Samozřejmě, že do iAuditu jsou započítávání i děti mladší 15ti let, ale stále tu máme rozdíl +- milión. Kam se poděl ten milión českých uživatelů? iAudit přiznává možnou chybu 21% vzniklou metodikou měření. Ta chyba bude ještě o něco větší, ale k čemu pak takové měření je?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *