Výuka HTML na středních školách

Tvorba webových stránek je pro studenty středních škol lákavé téma, a také je velmi frekventované v rámci hodin informatiky. Je to téma aktuální, a u studentů i populární, ale z velké míry je populární díky tomu, jak jsou studenti k tvorbě webu vedeni. Moje pozorování není nějaká hloubková sociologická studie, která by byla tak úžasná, že by mi za ni světová vydavatelství trhala obě ruce i jiné končetiny, ne, chtěl bych se jenom pozastavit nad tím co se mi na přístupu k výuce HTML na SŠ nelíbí. A předem varuji případné hnidopichy, že moje nářky se nevztahují na odborné školy zaměřené na výpočetní techniku, ale na obyčejné střední školy. Základní vynecháváje. Tak, teď jsem snad zamezil případným výtkám, a pozorný čtenář už možná také zjistil, že jsem ještě neřekl jaký ten přístup je, a já pozorného čtenáře za tento postřeh samozřejmě chválím. Ano. Ten přístup se jmenuje WYSIWYG. What You See Is What You Get.

Studenti získávají dojem, že udělat stránku je nejlehčí věc pod sluncem. Nejsem z principu proti WYSIWYG editorům, ale nechápu, proč je žákům předhazováno něco, o čem vůbec většinou nemají potuchy jak to funguje. Pak se Anička dozví, že tady se na stránku vloží obrázek, Pepíček se naučí změnit písmo na Comic Sans, Lojzík dokáže po dvou hodinách informatiky vytvořit žluté písmo o velikost +5 na zeleném pozadí, a navrch, jako shnilou třešničku na dortu, blikající gif který děckám stáhne šikula pan učitel odněkud z internetu.

Já s tímto postupem nesouhlasím. Je to polovičaté řešení, a nenaučí nic. Nebo vlastně naučí. Naučí studenty dělat paskvily v Microsoft Frontpage Expres pokud vím hodně frekventovaný nástroj na výuku HTML. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by studentům byly vysvětleny principy toho, jak vlastně HTML dokument vypadá. Princip obalování textu tagy není nic složitého, a že jsou tagy anglická slova nebo jejich zkratky také nemůže být něco tak nepřekonatelného. Připodobnil bych to k instantní polévce. Tu také dokáže uvařit úplný negramot tak aby se to dalo jíst, ale pokud před něj postavíte úkol uvařit polévku obvyklým algoritmem, ocitnete se zřejmě v křečích na malé místnosti.

Je to chyba českého školství, že si učitelé informatiky ulehčují situaci, chyba českého školství že se pořád nedokáže učit v souvislostech? A pak se divme, že jako oficiální učební texty jsou Ministerstvem informatiky navrhovány příručky, ze kterých mi naskakovala husí kůže myslím tím ony slavné Microsoft+Centrum výukové texty, kde se objevovali členové jedné politické strany a sexuální nymfomanka Britney Spears.

Co si myslí čtenáři Oříšku o tomto přístupu k výuce tvorby webových stránek? Je správný nebo není? A proč? Můj názor znáte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *