Chudák čtenář

Dnes vám povím jednu krátkou pohádku. Pohádku o tom, jak zpravodajské servery neradi odkazují na původní zdroje. I když teď si vlastně vzpomínám, že to pohádka vůbec není.

Byly jednou dvě agentury, které provedly zajímavé výzkumy o oblíbenosti médií mezi uživateli. Po dvou týdnech, respektive měsíci si toho všimne nějaký slovanský zpravodajský portál, redaktoři sekce Počítače o tom napíšou jakýsi článek, ale na původní výzkum už neodkáží. Čtenáři jsou sice s oněmi zajímavými daty seznámeni, nicméně jsou ochuzeni o vše ostatní. Grafy, tabulky, původní komentáře… V pár odstavcích, v textu jsou zahrnuta všechna čísla, které ony agentury zjistily. Natěsno nahuštěné, nepřehledné, nezáživné. Chudák čtenář.

K tomu se dostane další rádoby zpravodajský server, taktéž slovanský, článek ještě více zkrátí, oseká, přeloží do mateřštiny (to ještě nějaká slova přeložit zapomene, slovanské jazyky jsou si přece dosti podobné, že?) a jako zdroj uvede první článek. A to ještě způsobem: „Zdroj: [nazev zpravodajskeho deniku]“. I kdybyste hledali lupou, odkaz žádný. Chudák čtenář.

Budiž oběma webům alespoň k dobru to, že někde v textu se nachází něco jako „statistiky čerpány z výzkumu agentury XYZ". O HTML tagu <a href=““> </a> redaktoři asi nikdy neslyšeli, na tož pak o internetové etice. Proč také, je to práce navíc. Chudák čtenář.

Teď aby si ten chudák čtenář hledal související informace. Musí spustit Google, zadat jména oněch původních agentur a najít si oba výzkumy. Pokud má štěstí, najde je ještě na úvodní stránce. Trochu dost zbytečných kroků, nemyslíte? Nebylo by lepší, aby redaktoři prostě použili, pro internet tak typické, odkazy? Pro chudáka čtenáře určitě ano. Osobně bych za tím hledal lenost editorů, za druhé to, že jejich šéfové po nich nic takového nevyžadují a v neposlední řadě v myslích ukotvenou představu, že bychom o toho čtenáře mohli přijít. Mohl by odejít jinam, ale když mu tu příležitost nedáme, tak nezmizí, že?

Nicméně to byl jeden příklad z mnoha. Setkáváme se s tím denně.

Pohádky zpravidla končí happyendem, dnes vám to bohužel neslíbím. Situace taková byla a dlouho bude. Zpravodajské portály k tomu důvod nemají, peníze jim to navíc nepřinese žádné, tak proč? Chudák čtenář na první koleji nestojí.

Když se na to podíváme ze strany druhé, z pohledu chudáka čtenáře – co by si počal bez Google? Není vyhledávač nakonec ta hledaná „killer“ aplikace?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *