Doprava zdarma je v zahraničích eshopech běžná, v ČR ojedinělá

Jak dlouho ještě bude trvat českým eshopům, než pochopí, že platba za doručení je pro ně ve skutečnosti zbytečným nákladem? Myslím, že na první výraznější pokusy s tímto modelem si počkáme ještě tak tři roky (nepočítám sem něco jako doprava zdarma nad X tisíc Kč) a za čtyři roky by se doprava zdarma mohla stát důležitou konkurenční výhodou.

V zahraničí je to již dnes jinak. Společnost ForeSeeResults.com analyzovala odpovědi více než 9000 návštěvníků největších internetových obchodů během vánoční sezóny.

Ze zprávy vyplývá následující:

– Doprava zdarma se stává stále běžnější. K 68 procentům zákazníků se během vánoční sezóny dostala nabídka dopravy zdarma.
– Cena za dopravu je důležitý faktor v rozhodování, jestli nakupovat online nebo offline. Až pětina zákazníků kvůli nákladům na dopravu upřednostňuje kamenné obchody. Naopak třetina zákazníků uvedla nabídku na dopravu zdarma jako důvod, proč nakoupili online.
– V neposlední řadě hraje doprava zdarma významnou roli při rozhodování, v kterém internetovém obchodě zákazník nakoupí.

Hezkým způsobem propagace dopravy zdarma byl minulý rok 18. prosinec. Tento den byl označen za tzv. „Free Shipping Day“. Do této akce se zapojilo více než 250 obchodníků, kteří nakupujícím odpustili platbu za dopravu a garantovali doručení do Vánoc. Na FreeShipping.Org můžete najít více než 850 obchodů, které nabízejí dopravu zdarma.

Za pár let se této platbě už budeme jen smát. Škoda jen, že u nás to bude trvat ještě o něco déle, než se ledy prolomí a české internetové obchody si spočítají, že vyhodit z faktury tuto zbytečnou položku bude plusem. Pro zákazníky je poplatek za dopravu psychologicky něco zbytečného, něco co mohou obejít nákupem v kamenném obchodě nebo minimálně osobním vyzvednutím v kamenné pobočce. Neodlišujeme nákup produktu a dopravu. Obojí jde na vrub eshopu, který by také měl nákupní proces chápat jako celek od objednávky až ke dveřím zákazníka.

18 odpovědí na “Doprava zdarma je v zahraničích eshopech běžná, v ČR ojedinělá”

 1. Nic není zdarma. Pokud je doprava „zdarma“, musí být nutně vyšší marže na zboží. Jenže český zákazník se rozhoduje primárně na základě cen zboží, i u zboží za desítku tisíc Kč rozhodují často desetikoruny a nikoliv podpora, záruka, serióznost obchodu.

  Pokud se přesuneme do zboží ve stokorunách, není reálné platit poplatky PPL či České pošty z marže. Tak vysoká prostě marže e-shopu není.

  Je už pak na kalkulaci každého obchodníka, zda pošle i blbůstku za 100 Kč „zdarma“ (= prodělá na tom), a „získá klienta“, anebo zda si zcela reálně vykalkuluje, že toto se mu rozhodně nevyplatí.

  Obchodníci nejsou idioti a pokud nenabízejí dopravu zdarma, má to svůj dobrý důvod.

 2. ~~Za pár let se této platbě už budeme jen smát. Škoda jen, že u nás to bude trvat ještě o něco déle, než se ledy prolomí a české internetové obchody si spočítají, že vyhodit z faktury tuto zbytečnou položku bude plusem~~

  konkrétně v našem eshopu činí poštovné někdy i třetinu ceny objednávky, poště za obchodní balíky platíme měsíčně přes 100 t. korun. Představa, že těchto 100 t. měsíčně vezmeme na svá bedra je docela úsměvná.

  Jak píše Radek Hulán – zdarma není nic, ani nákup v kamenném obchodě ne, tam tratíš svůj čas, náklady na dopravu atd. a většina zákazníků, pokud zrovna nejsou z jiného světa (rozuměj z Prahy) to tak chápe.

 3. Sice naprosto souhlasím s názorem, že nic není zadarmo a že asi není úplně možné vzít všechny náklady na dopravu na svá bedra, ale na druhou stranu náklady na dopravu jsou u některých e-shopů směšné! Tím myslím například to, že se zákazníka snaží nalákat nízkou cenou, ale ten pak zjistí, že za malý balíček zaplatí třeba 150 Kč poštovného a to pouze za běžnou poštu, ne kurýra. V takovém případě e-shop ihned opouštím.
  Nemyslím si, že dopravné někdy úplně zmizí, prostě mi to nepřijde reálné, ale doufám, že se dostane na nějakou reálnou úroveň. Faktem k zamyšlení je také to, že např. americký Amazon dokáže spoustu věcí posílat zdarma (Free Super Saver Shipping), takže do určité míry to jistě jde.

 4. Tak to je vidět, že jsi nikdy žádný obchod neprovozoval. 🙂

  Dokud bude jako hlavní způsob platby dobírka (která je stále králem) a dokud tím pádem bude stát poštovné 100 Kč a navíc obchodník nemá jistotu, že to zboží člověk opravdu převezme (nepřevzaných dobírek je mnohem více než nepřevzaných již zaplacených balíků), tak se to poštovné bude platit.

  V dřevných dobách se objednávalo přes net jednou za čas. Takže ty objednávky byli i větší. Tehdy šlo odpustit poštovné. Jenže dnes se objednává jak na běžícím pásu a lidé si klidně objednají i jednu položku za 100 Kč (sám jsem to již několikrát udělal). V takovém případě poštovné fakt nejde odpustit.

 5. Radek Hulán: Při posílání zdarma nemusí být marže na zboží vyšší. Prodejce může počítat s tím, že by poštovné zdarma mohlo přivést více zákazníků, takže by celkové zisky šly nahoru.
  Jinak co se týče těch 100 Kč „blbůstek“, tak je běžné, že e-shopy sice někde vyřizují podobné objednávky, ale mnohdy je průměrná cena objednávky 1 500Kč a více.
  Já osobně si myslím, že doprava zdarma nefunguje, protože zatím nikdo nebyl ten první :).

 6. Roman: pokud se budeme za pár let platbě za dopravu jen smát, pak to žádná konkurenční výhoda nebude.

  Jinak i v Česku se najdou obchody, které nabízejí dopravu zdarma u každé objednávky. Nedávno jsem na to narazil u e-shopu s luxusními parfémy. Když jsem se pak díval na nejlevnější parfém za 300 kč, byl 2× dražší než v jiných e-shopech.

  Myslím, že v dopravdě zdarma není problém, ale jde o typ e-shopu. Pokud prodávám hlavně notebooky, tak to asi problém nebude, pokud léky, kde mám položky za 8 kč, tak takový e-shop nikdy nebude poskytovat dopravu zdarma, při průměrné objednávce pod 1000 a při tak nízkých maržích by jeho fungování netrvalo dlouho.

  • V zahranici se mnohem casteji plati kreditkama
  • Neznaji tam dobirky
  • U nas dobirky znamenaji casto nevyzvednuty balik

  Delas zavery z jablek a hrusek

  Malokdy reaguju na hovadiny, ale tohle bylo napsany stylem, ze by tomu mohl nekdo i verit

  zbytek rekl Hulan a dalsi za me

 7. Jednou z výjimek, kdo posílá zdarma – a to ze zahraničí do České Republiky – je obchod DealExtreme (psal jsem o něm zde). Ale tam je to dáno spíše tím, že mají nějakou dohodu s Hong Kong Post Airmail (každopádně to zákazníky docela potěší :))

 8. Možná by bylo zajímavé udělat experiment, spočítat měsíční náklady na poštovné, promítnout je plošně do zboží a poštovní poplatky zcela zrušit.

  Bojím se ale, že věrnost zákazníků k e-shopu je nízká a lidé velmi dobře vybírají, tak by se mohla proměnit i struktura nákupů a tudíž … ufff, v tak malém okénku už nevím, co jsem vlastně chtěl napsat. Zbytek si domyslete 😉

 9. Také jsme uvažovali o dopravě „zdarma“, tedy rozpustit ji do ceny zboží. Ale v tom okamžiku bychom se např. na Zboží.cz propadli při řazení podle ceny až za konkurenci, která je normálně dražší než my. Takže jsme to ani nezkusili.

 10. První obchody, které spustí dopravu zdarma, budou obchody s luxusním zboží. Je jasné, že to nebudou obchody s elektronikou, kde se bojuje o koruny a samotné marže by poštovné ani nepokryly. V této oblasti je taková konkurence, že tlak na cenu je daleko vyšší než na služby kolem. Ale nevěřím, že je to pro samotný trh dobře, takže se to změní.

  Zákazníci si budou čím dál více vybírat obchody, kde je kvalita služeb garantovaná. Přijde to s lepší informovaností a zkušenějšími zákazníky.

  Je pravda, že dobírka je u nás stále nejrozšířenější, ale důvodem toho jsou zase jenom samotné obchody. Často v článcích o nakupování, čtu „plaťte dobírkou, nikdy nemáte jistotu..“ A bohužel je dnes pravdou, že u shopů s téměř nulovou marží, nemáte jistotu kdy a co vám vlastně přijde, jak budete řešit reklamaci, jestli ten obchod bude ještě existovat atd.

 11. Souhlasím s výše uvedenými komentáři. Když bude doprava zadarmo, tak se ty peníze musí prostě vzít jinde.
  Navíc jak bylo také řečeno. Hlavní rozdíl oproti jiným zemím a ČR je doprava na dobírku. Jinde se platí kartou a obchodník má prachy hned.

 12. Jak bylo psáno výše, pro nás není problém rozpustit platbu za balík v marži. Pro nás je problém posílat zadarmo dobírky kde obchodní balík stojí 120 kč kde procento neodebraných balíků a vráceného zboží je opravdu vysoké. Až budou všichni platit kartami a převody, zprivatizuje se česká pošta: poštovné určitě zmizí. Zatím zrušení není konkurenční výhoda, je to záruka krachu.

 13. No když je problém ta dobírka, tak proč nedat dopravu zdarma jen pro normální balíky? Zákazník už bude trochu vědět, zda je na eshop spoleh a díky slevě mu možná zůstane věrný.

  Další možností je třeba nabídnout slevy na poštovném při druhé, třetí objednávce…

 14. O autorovi

  Tomáš Hodboď studuje Hospodářskou fakultu v Liberci, pracuje v jablonecké společnosti Miton CZ na projektu nákupního rádce Heureka.cz.

  Zdroj myšlenek je zřetelný.

  Rozdávat rozumy, jež jsou mimo realitu trhu a časoprostoru.

 15. Tiež máme niekoľko eshopov a pri súčasnej marži od určitej sumy dole nie je možná doprava zadarmo, to by sme ju museli dotovať. Bolo by to reálne v prípade, že na tovare s vyššou cenou zarobím toľko, že si môžem dovoliť dotovať kvôli doprave nerentabilný lacnejší tovar.

 16. Ono výše poštovného Vám občas pomůže šikovně vyfiltrovat zákazníky, kteří by vás zdržovali hloupostma. Vysoké poštovné se nedává vždy jen za účelem zákazníka odrbat, ale ptřeba jen odradit od nákupů, které by byly pro obchodníka nerentabilní. Proč budu posílat zákazníkovi krabičku karet, na které vydělám desetikorunu? Té práce a starostí. To radši stanovím poštovné paušálně na 130Kč a ať si vybere. Buď si těch krabiček koupí víc a vyplatí se to oběma a nebo si tu jednu veme, protože o ni tak moc stojí, ale pak musí počítat s tím, že práci, kterou se zásilkou bude obchodník mít zaplatí na poštovném.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *