Národní politika pro vysokorychlostní internet

Ministr informatiky Vladimír Mlynář chce zavést možnost odečíst si DPH zaplacenou za vysokorychlostní připojení k internetu z daňového základu pro daň z příjmů. Lidé by si tak po úpravě daňových zákonů mohli odečíst z platby za internet až 19 procent. Mlynář to navrhuje v Národní politice pro vysokorychlostní přístup, kterou by měla do konce roku projednat vláda.

Stát by tak mohl uživatelům kompenzovat letošní zvýšení DPH za internet z 5 na 19%, protože zařazení internetu do snížené sazby EU neumožňuje. Telekomunikační komise ČSSD přitom Mlynáře vyzvala, aby do návrhu zapracoval úplné osvobození plateb za rychlý internet od daně.

Tak tedy nevím, zda ho pochválit …

Cílem navrhované strategie je nejpozději do roku 2010 dosáhnout v oblasti vysokorychlostního internetu úrovně vyspělých evropských zemí. Zatímco v nejvyspělejších státech EU připadá na 100 lidí 12 internetových přípojek, v ČR to jsou tři přípojky. Za vysokorychlostní připojení materiál považuje připojení o rychlosti minimálně 256 kbit/s.

Podle nedávné studie listu The Economist ČR sice zaostává v rozvoji vysokorychlostního přístupu, ale patří jí prvenství v kvalitě on-line služeb pro podnikatele mezi novými členy a kandidáty EU a druhé místo za Estonskem v oblasti počítačové gramotnosti a vládní politiky.

Zdroj: ČTK, celá zpráva na Telefonii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *