Vydělejte na internetové horečce

Lepší titulek by asi byl Milionové děti dot.com businessů, Američtí miliardáři do 40 let nebo Jak zbohatnout snadno a rychle. Možná vás po přečtení titulku polil mráz po břiše. Co sem tahám nějakou horečku? Vždyť podobná pandemie tu řádila před deseti lety. Ale já chci psát spíše o té horečce zlaté a nikoli té z divokých západů.

Časopis Fortune každoročně vydává žebříček 40 nejbohatších osob USA do 40 let, tzv. 40 under 40. A jaké je jeho letošní pořadí?

  • Michael Dell (18 miliard dolarů)
  • Pierre Omidyar (spoluzakladatel eBay, 10 mil.)
  • Jeff Skoll (spoluzakladatel eBay, 5 mil.)
  • Page a Brin (zakladatelé Google, 4 mil.)
  • Young a Filo (zakladatelé Yahoo, 4 mil.)

Pokud nepočítáme vlastníka hardwarové firmy, jsou to všechno ony děti zlaté horečky. Ostatně jiná možnost jak se do této v skutku vybrané společnosti dostat neexistuje. Vyjmeme-li sportovce, herce a zpěváky (aniž bych je chtěl nějak degradovat), nikdo už nezbývá. Nikdo se ke svým miliardám jiným způsobem, rychle a „snadno“ nedostal.

Tuto událost komentoval v ebizu Jiří Hlavenka a svou krátkou glosu zakončil:

Kdysi jste mohli dělat cokoli: vyrábět automobily, postavit továrnu na žárovky, stavět hotely, založit banku – všude bylo možné vyhrát. Dnes zbývá internet a software: obory, kde je potřeba jen myšlenka a skoro vůbec žádné peníze.

Mně nezbývá než popřát vám – tu správnou myšlenku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *