Dočkáme se placeného obsahu?

Nedávno jsem vás informoval o novém mikroplatebním systému i-plus. A i-plus už není, respektive v nejbližších dnech nebude, jediným mikroplatebním systémem v Čechách. Na znovuzrození se totiž připravuje staronová internetová peněženka Monetka. Více o Monetce a krátké historii mikroplateb si můžete přečíst v článku Internetová peněženka Monetka se vrací, získala výjimku od ČNB na Lupě.

Možná si řeknete: „No a, takových pokusů již bylo několik“, ale možná to tak není a brzy se dočkáme masovějšího rozšíření mikroplateb. Že k tomu má všechny předpoklady si myslí i Mirek Zeman ve výše zmiňovaném článku:

Přichází v okamžiku, kdy je potřeba placení na Internetu velmi intenzívní. Navíc se zde objevily a začaly fungovat dobré obchodní modely, jakým je kupříkladu placení za hudbu. Takřka všichni velcí hráči se v současnosti zaobírají myšlenkou, jak z uživatelů vytáhnout nějaké peníze (kupříkladu za nadstandardní služby ve freemailu apod.).

Vedle toho je tady nevydařený start i-plus a skutečnost, že za používání Monetky uživatel ani obchodník neplatí žádné poplatky.

Opravdu si myslím, že je to pravděpodobné. V nynější době se stále zvyšují náklady provozovatelů internetových serverů, které nemohou být pokrývány pouze z reklamních bannerů. Proto se rozrostou především malé platby za internetové služby. Dočkáme se toho, že za nadstandardní služby budeme muset sahat do své virtuální peněženky. Nemluvě o možném rozšíření placeného obsahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *