Budou pravidla přístupného webu veřejné správy dodržována?

Ministerstvo Informatiky ČR se v posledních několika dnech činilo. Antispamový zákon je už u prezidenta, šestadvacátýho vydalo
novelu zákona o elektronickém podpisu (č. 440/2004 Sb.), respektive toho dne nabyla účinnosti. Co je pro mě ale zajímavější, jsou pravidla pro tvorbu přístupného webu. MICR připravilo doporučující materiál pro tvorbu přístupných webových stránek, který by se měl dostat do novely zákona o informačních systémech veřejné správy. Jak píše MICR, materiál je ve shodě s tzv. pravidly WAI (Web Accessibility Initiative – Iniciativa pro bezbariérový web).

Obsah „Best Practice“:

  • Obsah webových stránek je dostupný a čitelný
  • Práci s webovou stránkou řídí uživatel
  • Informace jsou srozumitelné a přehledné
  • Ovládání webu je jasné a pochopitelné
  • Odkazy jsou zřetelné a návodné
  • Kód je technicky způsobilý a strukturovaný

Doporučuji přečíst všem, nejen autorům webů z veřejné správy. Na tvorbě materiálu se mimojiných podíleli i Petr Staníček, Marek Prokop a David Špinar.

Jen by mě zajímalo, jak se to bude hodnotit. V úvodu je sice napsáno:

Byla vybrána skutečně nejdůležitější pravidla přístupnosti tak, aby byla jasná a srozumitelná a také s ohledem na to, aby u nich šlo relativně snadno ohodnotit, zda je daný web splňuje či nikoliv.

…, ale to „relativně snadno“ vypadá, že to ve skutečnosti tak relativně snadno ohodnotit nepůjde. Zvláště, když se podíváme na dnešní stav webů veřejné správy. Nebo jak a kdo bude určovat, že tyto stránky „nesdělují informace jednoduchým a srozumitelným jazykem“ a co se stane, když některá „webová stránka nebude mít smysluplný název a nebude vystihovat její obsah“? Nemyslím to v žádném případě ironicky, opravdu mě to zajímá. Přeci nemůže být něco v zákoně jen tak. Chápal bych to jako pravidla do soutěže Zlatý Erb, kde to hodnotí porota, ale v zákoně?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *