Neobyčejně užitečná kniha o webu

Knihy o webdesignu a tvorbě www stránek na českém trhu v poslední době rostou jako houby po dešti. A teď nemyslím referenční příručky HTML nebo CSS nebo učebnice webového programování. Čím dál tím více se pro české čtenáře připravují překlady hlavně anglických děl a proto vám dnes jeden takový bestseller představím.

Kniha June Cohenové si mě okamžitě získala. Nepatří mezi ty knihy, které přečtete a založíte do knihovničky. Je to jedna z nejlepších knih o webu, které jsem kdy držel v ruce. Není to suchý teoretický výklad alá Nielsen a nelze ji porovnávat ani s Krugovým webdesignem (i když i přátelé vtipných ilustrací si zde přijdou na své).

Kniha vás možná zaujme již svým vzhledem. Obálka působí velmi příjemným dojmem, nabízí přehled toho nejzajímavějšího z knihy a přímo láká k otevření. Po zběžném prolistování stran, na vás kniha možná dýchne chaotickým dechem. Hlavně text ve dvou sloupcích, plno čar a rámečků bude působit neuspořádaným dojmem. Po začtení však zjistíte, že opak je pravdou. Rámečky a vysvětlivky slouží jako výborný doplněk k textu a vy nebudete usínat s pocitem, že na vás zítra čeká ještě 131 plných stran hutné teorie.

Přestože jako autor knihy je podepsána June Cohenová, bylo by nespravedlivé neuvést i jména dalších, kteří se na obsahu jistě nemalým dílem podíleli. Svými názory knihu ozvláštnili takoví experti webové použitelnosti jako jsou Jeffrey Zeldman, Omar Wasow, Jesse James, Doug Bowman nebo Jeffrey Veen. Autorka si tak svůj výklad nenechává čistě pro sebe a své slovo propůjčuje vždy jednomu z těchto skoro padesáti webových profesionálů.

Struktura knihy

Kniha je rozdělena na 4 části:

  • Plánujeme svůj web
  • Navrhujeme svůj web
  • Budujeme web
  • Udržujeme web

A jak už jsem říkal, kniha není pouze suchou teorií. V každé kapitole najdete plno desater, pater, spoustu seznamů, grafů a náčrtků. Text je hodně zaměřen i na praktickou část. Na konci každé sekce je vám nabídnut nevyplněný formulář, který vám má pomoci, nutí vás zamyslet se nad vaším webem.

Neměli byste minout ani rámečky s názvem Neměli byste minout nebo Rady Expertů, kde se vás budou o tématu snažit přesvědčit známá světová jména z oboru a budou předkládat příklady z vlastních webů (Kterak MSN přinutila lidi klepat, Proč byste měli dodržovat webové standardy, …).

Nebudu tady popisovat celý obsah, ale ještě si vás dovolím upozornit na 4 zvláštní kapitoly Do akce: Vyděláváme, Urychlování webových stránek, Zvyšování návštěvnosti a Zlepšení postavení ve vyhledávačích, které vás povedou tzv. step by step při změnách na vašich stránkách.

Poslední kapitola se věnuje přímo lidem a práci ve webovém týmu. Autorka píše:

Slyšela jsem – znovu a znovu -, že skutečným problémem při vývoji webových stránek není technologie, ani grafický návrh nebo šířka pásma či rozpočet. Jsou to lidé. Lidé a politiky jejich organizací.

Proto i kapitola o řízení webového projektu. I proto zkuste knihu nenápadně podstrčit vašemu šéfovi.

Závěr

Pokud vám do této doby chyběl manuál (nebo referenční příručka, chcete-li), který by shrnoval všechny webové poučky, všechny názory a způsoby myšlení, které se při tvorbě webu musí uplatňovat, prosím, zde ho máte. Kniha autorky June Cohenové si mě okamžitě získala. Nepatří mezi ty knihy, které přečtete a založíte do knihovničky. Neobyčejně užitečná kniha o webu se okamžitě stala mou nejoblíbenější knihou o webu. Naučil jsem se jí pravidelně používat při řešení problémů, ale občas si prostě jen sednu, otevřu knihu na libovolném místě a začtu se.

Věřte, že z prodeje knihy nemám žádnou provizi.

Anglický originál Unusually Useful Web Book přeložil Jan Kuklínek. Knihu vydalo nakladatelství Softpress v roce 2004.

Knihu můžete zakoupit na SoftPress za 405Kč,
na Knihkupectví Mareček.Kup.To za 396Kč
nebo na Vltavě za 428Kč.
Pro Slováky za 620 Sk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *