Sergio Zyman: Konec reklamy, jak jsme ji dosud znali

Kniha Konec Reklamy, jak jsme ji dosud znali je již poněkud staršího data, nicméně informace jsou platné stále. Aby také ne, když autorem cenných slov je Sergio Zyman, kterého magazín Time zařadil mezi tři největší prodejce dvacátého století.

Autor se snaží prostřednictvím své knihy poukázat na největší mýty, které se v oboru reklamy tradují. Vyvrací mylné předsudky v reklamním odvětví a čtenářům předkládá správné postupy. Jednoduše a čtivě podává nové reklamní teorie a praktiky. Vyzdvihuje efektivní reklamu. Ve svých textech se dostává i k vysvětlování základních principů reklamy.

Sergio Zyman knihu prolíná několika základními myšlenkami.

Reklama, jak jste ji dosud znali, je mrtva. Cílem reklamy je prodat mnohem častěji více zboží většímu počtu lidí za více peněz.

Autor píše velmi čtivě, jednoduše, bez složitých pojmů a suchých teorií. Dokáže čtenáře ke knize připoutat. Informace spíše zjednodušuje než naopak. Podkladem mu jsou především vlastní zkušenosti. Vždyť také dlouhá léta pracoval na marketingových pozicích ve firmách Coca-Cola, PepsiCo, Procter a Gamble a v reklamní agentuře McCann-Erickson. Dnes řídí známou firmu Zyman Marketing Group.

Aby byl autorův cíl plně naplněn, začíná pěkně od začátku a pokládá si otázku, co je to vlastně reklama?

Nejsou to jen známé 30ti a 60ti sekundové spoty v televizi. Reklama je naprosto vše – televizní, tisková, rozhlasová, internetová, ale také chování vaší sekretářky, vašich telefonistek, obal vašeho zboží, vaše chování k zaměstnancům a jejich chování k zákazníkům, vaše vystupování, podoba výročních zpráv a propagačních materiálů … prostě cokoli.

Historie reklamy se mění a spolu s ní i pravidla hry. Právě to se snaží Sergio vysvětlit. Neustále opakuje, že budování značky je sice hezká věc, ale sama o sobě je k ničemu. Cílem musí být tržby a především zisk. Cílem vašeho chování musí být prodat. Prodat své výrobky, produkty, služby. Reklama nesmí být položkou nákladů, ale investic. Každý vynaložený pěťák nám musí něco vynést. To je hlavní motto celé knihy.

Až tohle vše pochopíte a reklama vám bude vynášet a vy budete na vrcholu, musíte toto kolečko opakovat znovu a znovu. Ačkoli se to zdá jakkoli divně, ale úspěch je opravdu smrtelný. Nezapomínejte na to.

Velmi pěkně je také napsána část o reklamách. Je doplněna a obohacena, ostatně jako celá kniha, o příběhy z vlastní zkušenosti, především o historky z Coca-Coly. V této části je zdůrazňováno, opět a zase, že cílem reklamy musí být prodej. Reklamy oceňované pro svou vtipnost v různých soutěžích bývají ve výsledku neúspěšné!

Autor se otírá i další marketingové tahy – sponzorovat či nesponzorovat, využívat ke svým reklamám známé osobnosti, publicita v médiích, firemní integrace… Uprostřed knihy najdete velmi pěkně zpracovanou tabulku o výhodách reklamy v jednotlivých médiích.

Možná se vám po přečtení knihy bude zdát, že myšlenky to nejsou nijak geniálně. Vše je prosté, jasné a zřetelné. K pochopení stačí jen selský rozum. Ale genialita vždy spočívá v jednoduchosti. Nicméně autor vidí reklamu jako vědu.

Reklama bývá ve většině firem ztrátovou položkou, bezednou studnou, kde se utopí nejvíce peněz. Sergio vám pomůže a poradí, jak ztrátu změnit v zisk. Pokud se vám zdálo, že v celém článku opakuji vlastně jedno a to samé tak věřte, že to bylo cílem, protože podobným stylem se o to snaží i autor při svém výkladu. Pro každého šéfa marketingu by se měla tato kniha stát povinnou četbou. Neříkám, že všechny praktiky a dílčí názory musí být přejímány a papouškovány, ale to hlavní je jasné – cílem reklamy musí být prodej.

  • Konec reklamy, jak jsme ji dosud znali
  • Autoři: Sergio Zyman, Armin Brott
  • Překlad: Irena Grusová
  • Nakladatelství: Management Press
  • Rok vydání: 2004
  • Počet stran: 256
  • Anotace knihy
  • Cena: 390Kč

Jedna odpověď na “Sergio Zyman: Konec reklamy, jak jsme ji dosud znali”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *