Zrychlete své WWW stránky

Většina knih o webu se věnuje výhradně tématu webdesign, webové standardy, značkovací jazyky jako HTML, XHTML, CSS, XML nebo skriptovacím jazykům PHP, ASP a dalším. Kniha Andrew B. Kinga Zrychlete své WWW stránky (v originále Speed Up You Site ) se zaměřila na jednu konkrétní oblast, na jednu praktickou část – jak optimalizovat velikost webové stránky a zrychlit tak rychlost jejího načítání.

Jak píše uznávaný odborník Jacob Nielsen v předmluvě knihy, nikdo nemá rád pomalé stránky a nikdo nechce akceptovat stagnující výkon. Rychlejší stránky nemusí zanechat pouze příjemný pocit v uživatelích, ale dokonce mohou zachránit vaše obchody a tudíž i peníze.

Přestože v dnešní době roste penetrace vysokorychlostního připojení, stále je počet dialupistů dominantní. Nesmíte na ně zapomínat a věřte, že obrázky ČNB voní stejně dobře od uživatele s 56K modemem jako od návštěvníka připojeného přes ADSL. I kdybyste se chtěli zaměřit pouze na lidi s vysokorychlostní přípojkou, nesmíte zapomínat na to, že i u takovéto rychlosti můžete ledasco zkazit. A právě s tímto problémem vám pomůže tato kniha.

První část knihy Psychologie výkonu obsahuje dvě kapitoly. Je to suchá, a musím říci nudná, teorie. Dozvíte se o toku ve webdesignu, sladitelnosti, krátkodobé paměti či uživatelské spokojenosti. Autor zde mluví o maximální možné době odezvy, zpětné vazbě, emočních počítačích nebo o Shackelově paradigma přijatelnosti. Tato část knihy je nesmírně složitá na pochopení, je použit příliš komplikovaný jazyk. Nevím, jestli se vám podaří celý text plně pochopit. Některé odstavce budete muset k pochopení významu číst několikrát.

Dalších pět kapitol je ale o poznání srozumitelnějších, jsou zaměřeny více na praktickou část. Autor se orientuje na HTML, XHTML, CSS, JavaScript, grafiku, multimédia, vyhledávače a neopomněl ani pokročilejší techniky optimalizace na straně serveru. Na konci každé části jsou vysvětlené příklady zdokumentovány na případových studiích konkrétních webů.

Nejvíce čtenářů se zcela jistě ponoří se zájmem do kapitoly druhé. Ta pojednává o optimalizaci kódu (X)HTML. Autor na vás bude apelovat především kvůli tabulkám, formulářům a podobě URL adres, ale také kvůli odstranění zbytečných mezer a komentářů. To však není vše, věnuje se i dalším tipům a užitečným trikům jak zmenšit finální velikost html souboru. Autor pečlivě odděluje mezi optimalizací pro HTML a XHTML a při vysvětlování dbá na dodržování standardů.

Nicméně ani další kapitoly by neměli uniknout vaší pozornosti. CSS, JavaScript, grafika i multimédia – tam všude se dá ušetřit desítky bajtů. V knize je trochu nepochopitelně zařazena i kapitola o optimalizaci pro vyhledávače. Co má SEO společného s rychlostí načítání stránek bohužel nevím. Upozornit bych vás chtěl ještě na poslední část knihy, kde je popsána optimalizace z té druhé strany – ze strany serveru. Správným používáním těchto technik můžete ušetřit asi nejvíce přenesených dat.

U každé knihy se objeví nějaké ty tmavší stránky. Výjimkou nebude ani Zrychlete své WWW stránky. Jak již jsem naznačoval, první část mohla být srozumitelnější a jednodušší. Část Optimalizace pro vyhledávače je jaksi navíc. Upozornit bych měl také na některé drobné nepřesnosti a překlepy, ale to už je jen kosmetika.

Andrew B. King si vzal při psaní knihy na pomoc i další spoluautory. Jason Wolf je autorem kapitol Minimalizace multimédií a Případová studie webu Apple.com, Konstantin Balashov kapitoly Komprimace na webu. Na kvalitě to určitě neubírá, ba naopak. Nebudou-li vám stačit informace, které vám tyto tři pánové podávají, najdete na konci každé kapitoly seznam použitých zdrojů – jak odkazy na literaturu webovou, tak tu tištěnou. Ostatně ona celá kniha je nabitá zajímavými a cennými informacemi a to vše je podáno velmi čtivým způsobem. Určitě každý si v ní najde své a troufám si říci, že každému přinese něco nového, což bude mít okamžitý vliv na rychlost jeho stránky. A to se určitě o každé knize říci nedá.

Standardní prodejní cena knihy je 390Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 351Kč. Stejně tak na Vltavě a v odborném knihkupectví Interval. V Knihkupectví Mareček.Kup.To za 343 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *