Nové tištěné noviny Internetové Tipy. Jako smrt?

Internet na papíru, jak směšná to na první pohled představa. Nicméně byl tu měsíčník Internet – dodnes lituji jeho konce. Zajímavé to čtení bylo určitě nejen pro mě, přesto důvodem jeho smrti byly peníze. Nyní se o něco podobného snaží nové tištěné noviny Internetové Tipy. Ale už na úvodní stránce mají slogan: Internet je jako smrt.

Není mi známo, k čemu přesně má sloužit tato prapodivná upoutávka, možná věští budoucnost samotných novin.

První tištěné internetové noviny, jak se sami představují, určitě nemají podobné ambice jako kdysi známý měsíčník internet s velkým I. Nestojí za nimi žádné velké vydavatelství, nepřispívá do nich velké množství kvalitních „internetových žurnalistů“. Pokud jsem dobře počítal, tak první osmistránkové číslo (2 strany reklamy) připravili vlastně 3 lidé. Příjde mi to jako amatérský projekt, snaha o nový koncept, či co.

Nicméně své „podnikání“ berou smrtelně vážně. Samotné noviny budou distribuovány zdarma v internetových kavárnách v Praze a okolí, v počítačových prodejnách, na veletrzích či výstavách. Vycházet budou měsíčně nákladem 20.000 výtisků. Mimopražští si budou moci čísla stáhnout v PDF a popř. sami vytisknout. Počítá se prý i s nějakou formou předplatného za cenu poštovného.

Náklad 20 000 není málo a nebude zadarmo. Proto se vydavatelé novin snaží všemožně oslovit inzerenty a nabídnout jim co nejlepší nabídku. Ve své první tiskové zprávě Jan Kouba říká:

„Vydali jsme první opravdové noviny o internetu, ke kterým se může čtenář dostat v tištěné podobě, a to zcela zdarma. Rádi bychom, aby se tyto noviny stali kvalitním místem, kde budou firmy působící na internetu oslovovat své zákazníky a zároveň místem, které se stane zdrojem kvalitních diskuzí o internetu obecně.“

Cíly věru nemalé. Jsou vůbec realistické? Autoři chtějí své čtenáře pravidelně upozorňovat na zajímavá místa na internetu, nicméně noviny nejsou zahlceny seznamy odkazů. O webových stránkách informují v krátkých článcích. No, nevím.

Za výrobou novin stojí web Internet-Tipy.cz, který funguje již od roku 2000. Taky takový zajímavý formát. Archiv je vlastně katalog webových odkazů a denně vychází něco jako upoutávka typu: „Máme pro vás skvělý odkaz, najdete ho v sekci Rubrika“.

Svou práci obhajují: „Přestože žijeme v době internetu, kdy nás tři písmena WWW obklopují na každém kroku“, … A já se ptám, jestli takové noviny vůbec potřebujeme, právě protože žijeme v době internetu? Oni si přesto myslí, že: „Mít to všechno na papíře, má prostě pro nás jiný význam.“

Jak myslíte, říkám si. Dávám ji rok, maximálně dva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *