Zpovědi mladých hackerů

Na Oříšku jsme vám zatím přinášeli především recenze odborných knih z oblasti tvorby webu, ale internetová literatura není jen to. Dnes si ukážeme jeden více beletristický kousek – fascinující historii o mladistvých hackerech, která snad naruší vaši jinak monotónně orientovanou knihovničku.

V knize najdete 8 reálných příběhů o desítce mladých lidí, pro které se staly počítače něco víc. Tyto děti nebyly pouze běžnými uživateli, již v dětském věku byly hackery. Kterýkoli z nich mohl kdykoli jedním tlačítkem způsobit velké škody libovolné společnosti. Ale ne pro všechny bylo cílem „ničit“. Víte kolik z nich se postaralo a stará dodnes o vaši bezpečnost?

Hacker není nijak zvláštní člověk, může to být váš soused, kuchařka nebo sociální pracovník. Možná vaše dítě. Vsadím se, že ani nevíte co na tom počítači pořád dělá. Nebojte, možná se staví na tu správnou stranu barigády, podniká útoky na bezpečnostní systémy a upozorňuje jejich administrátory. Pomáhá jim tak v jejich práci. Stále se snaží zlepšovat tím, že si za svůj cíl vybírá lépe a lépe zabezpečené servery. Zatím nenašel žádný, do kterého by se nedostal. Tak jako kluci a holky z této knihy.

Někteří se k hackování dostaly přes domácí videopřehrávač, někteří do svých patnácti se s digitální technikou vůbec nesetkaly, někteří pochází z rozpadlých rodin a na některých nenajdete nic zvláštního, kromě toho, že jsou špičkami ve svém oboru.

Tato kniha vypráví příběhy obyčejných hackerů. Nepíše se tu nic o tom, jak se jim daří využít tu kterou bezpečnostní chybu. Nezabývá se technickou stránkou problému. Snaží se spíše zjistit, proč děti s hackováním začínají, co si myslí, jak vyrůstaly, co je přimělo ke vstupu do počítačového podsvětí a co v něm našly. Jde také o první knihu, která narušuje stereotypní vnímání mladistvých hackerů jako nebezpečných vyvrhelů.

To, co budete číst, je příběh technických kouzel, tvorby a odhodlání. Také je to příběh úzkosti, nudy, frustrace. Příběh odtržení od společnosti, zlosti a času stráveného ve vězení. Je to příběh dnešních mladistvých hackerů. Nejsou to příšery, o nichž jsme si zvykli číst. Jsou tu. Stačí se rozhlédnout.

Všechny historky jsou založené na pravdivých událostech, odvíjí se z rozhovorů s agenty FBI, kriminálními psychology a samotnými hackery. Knize nechybí dějová linie, všechny příběhy jsou zajímavé, čtivé a napínavé. Text je doplněn náhledy hacklých stránek a oživen přepisy on-line rozhovorů z komunikačních kanálů.

Příběhy nejsou nijak historické, dalo by se říci z doby poMitnickovské. Na konci knihy najdete stručnou historii hackerů a webové odkazy.

  • Zpovědi mladých hackerů
  • Autor: Dan Verton
  • Překlad: Zdeněk Šustr
  • Nakladatelství: Helion
  • Rok vydání: 2003
  • Počet stran: 232
  • Webová stránka knihy

Standardní prodejní cena knihy je 189Kč, na Vltavě ji můžete koupit za 180Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *