Základní průvodce webdesignem

Kniha Základní průvodce webdesignem s podtitulem obecné principy tvorby webových stránek (v angl. originále Web Style Guide – Basic Design Principles for Creating Web Sites) se snaží čtenáře seznámit a provést jednotlivými kroky tvorby www stránek od navržení cílů projektu přes návrh uživatelského rozhraní až po návrh samotného webu a jednotlivých stránek.

První čtyři kapitoly (Proces, Návrh uživatelského rozhraní, Návrh webu, Design stránky) se zabývají tématem obecně – poukazují na důležitost příprav a plánování, stanovení cílů, rozložení práce v týmu a samotného procesu, jak stránky budou postupně vznikat a kdo se o ně bude později starat. V návrhu kladou důraz na jednoduchost a použitelnost, správnou strukturu informací a konzistentní navigaci. Autoři sledovali vývoj webu od jeho počátku a v těchto kapitolách ukazují obecně platné postupy, které jsou platné a neměnné. Text je doplněn barevnými náhledy stránek a diagramy, které jasně a přehledně ukazují probíranou tématiku.

Další dvě kapitoly (Typografie, Psaní pro web) jsou o poznání konkrétnější. Dozvíte se v nich základní typografické poznatky platné pro web, ukazují problémy při používání různých písem na různých platformách a operačních systémech. Autoři neopomněli ani téma psaní na internetu. Formátování a zarovnávání textu, délka řádku, psaní nadpisů a podnadpisů, správné používání odkazů – to čekejte v těchto kapitolách.

Poslední kapitoly (Webová grafika, Multimédia) se do svého tématu potápějí nejvíce „do hloubky“. Jsou nejvíce konkrétní. Připadají mi v kontextu celé knihy trochu vytržené, asi bych je nezařadil do základních poznatků o webdesignu. Vysvětlují se v nich pixely, bezpečné barvy, dithering, transparentnost, probírá se použití jednotlivých grafických formátů (gif, jpeg, png), zvuku a videa.

Téměř všechny kapitoly obsahují na konci část nazvanou přístupnost, ve které se řeší dostupnost informací pro všechny a nabízejí se možnosti alternativního zpřístupnění obsahu. Autoři se v celé knize snažili pohlížet na tvorbu webových stránek z hlediska obecného, nikoli technického. Proto mi do této koncepce nezapadají již zmíněné poslední kapitoly. Oni neřeší HTML, či XHTML nebo čím stránky vytvářet a proto je obsah stále platný. Anglické vydání tohoto překladu vyšlo již v roce 2001 a já neměl, jak už to u starších knih tohoto typu bývá, pocit, že informace jsou zastaralé. Spíše naopak – nadčasové.

V knize se občas sice objevila větička typu „…dnešní špatná podpora kaskádových stylů…“, což bychom mohli považovat za neplatnou informaci, ale to je opravdu jediná zastaralá věc, která je navíc doplněna a opravena komentářem překladatele.

Kniha shrnuje základní poznatky z webdesignu naprosto věcnou formou, nečekejte žádný humorný nádech. Styl textu je učebnicový, výkladový, suchý. To ale nic nemění na tom, že kniha patří a ještě dlouho bude patřit k těm nejlepším co se na našem trhu objevilo. Pokud se mě zeptáte, jakou knihu, která shrnuje vše, co bychom o webdesignu měli vědět, bych vám doporučil, byla by to právě tato. A navíc není příliš drahá.

Standardní prodejní cena knihy je 300Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 270Kč. Na Vltavě za 285Kč. V odborném knihkupectví Interval za 270 Kč a v Knihkupectví Mareček.Kup.To také za 270 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *