Recenze knihy Optimalizace pro vyhledávače – SEO

Začátkem června tohoto roku vyšla první česká kniha o fenoménu poslední doby, o SEO. Přečtení celé knížečky mi netrvalo příliš dlouho, naopak více času zabralo napsání této recenze. Proto si vás dovolím na chvíli odtrhnout od práce a krátce vás budu otravovat následujícím článečkem.

Radim Smička napsal a v rodinném nakladatelství poté také vydal knihu Optimalizace pro vyhledávače – SEO s podtitulem Jak zvýšit návštěvnost webu. Základem pro knihu byla seminární práce a podle slov autora bylo škoda se o znalosti nepodělit více prostřednictvím stránek knihy. I když nazývat tuto práci knihou není příliš namístě. Je to spíše tenká brožurka, či krátká příručka. Rozhodně nečekejte vyčerpávající a kompletní informace z této oblasti.

Nicméně začněme pěkně po pořádku. A to hned předmluvou, kterou napsal Robert Němec.

Rád bych ale upozornil, že prostředí internetových vyhledávačů se neuvěřitelně rychle mění. Ač jsme se snažili, aby všechny informace odpovídaly stavu ke květnu 2004, je možné, že v okamžiku vydání knihy budou již zastaralé, nefunkční – ba až nebezpečné.

Nejsem si jistý, zda-li je vhodné a dostatečně opodstatněné čtenáře hned od začátku takto zbytečně plašit. Stejně tak si nemyslím, že kniha obsahuje nějaké informace, které by mohly někdy v budoucnosti nabrat zcela opačného významu, než za jakým účelem byly v knize popisovány. Kniha obsahuje výklad těch nejzákladnějších SEO metod a praktik optimalizace, které nikdo nebude mít v úmyslu měnit a v žádném případě nevidím důvod, proč by se měly stát nebezpečné.

Tím jsme narazily na další věc, o které je nutno potenciální čtenáře této knihy informovat. Po přečtení knihy opravdu získáte „jen“ základní přehled v SEO. Když říkám základní, tak myslím základní. Předpoklady pro optimalizaci, doporučené a nedoporučené metody v SEO doplněné o 2 krátké ukázky postupu SEO, celé obohacené o historický úvod, slovníček a seznam internetových zdrojů. To je celý obsah.

Radim Smička v úvodu své knihy píše:

SEO není jen možnost jak zvýšit návštěvnost, ale také jak zvýšit obrat internetového obchodu

Ostatně dokázat, že SEO funguje a vyplatí se je jedním z cílů knihy. Škoda jen, že tento důkaz je podán příliš chabě, pouze v poslední krátké kapitolce na dvou serverech autora – Jasminka.cz a Bazos.cz. V tomto ohledu mohla být kniha určitě rozšířena a možná by se jí povedlo docílit i toho, že by dokázala přesvědčit některé šéfy firem, že SEO se opravdu vyplatí.

Závěr

Kniha Optimalizace pro vyhledávače – SEO je krátká příručka, která shrnuje a příjemnou formou podává čtenáři ty nejzákladnější informace z oblasti SEO. Je vhodná především pro začínající webmastery, kteří o SEO zatím neslyšeli nebo jen velmi málo. Ti získají pěkně na jednom místě sepsaný sumář těch nejzákladnějších SEO znalostí a nemusí je pracně dolovat z internetu. Pokud se však chtějí o SEO zajímat více a hlouběji, bez sledování emailových konferencí, internetových fór a odborných magazínů se stejně neobejdou.

Namísto obvyklých údajů vám pouze sdělím cenu okolo 169Kč a doporučím web seo.jasminka.cz, kde najdete vše potřebné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *