Eric Meyer o CSS – ovládněte kaskádové styly!

Opravdu si myslíte, že plně zvládáte CSS a vyřešíte každý problém s ním spojený? Dokážete vytvořit líbivou a funkční prezentaci bez použití tabulek? Eric Meyer, světově uznávaný odborník na CSS, vám prostřednictvím své knihy může pomoci.

Odborná literatura, často tak nudná a zdlouhavá, přesto velmi potřebná. Pokud máte občas stejné zkušenosti, Eric Meyer vám dokáže, že i složité téma se dá vykládat velmi jednoduše a čtivě. Eric, omlouvám se za to oslovení, ale po přečtení této knihy jsem ovlivněn Ericovým stylem psaní. Osobní, přátelský, familiérní tón – nic jiného nečekejte. Budete mít pocit, že autor knihy s vámi diskutuje a chová se k vám, jako k sobě rovnému. No však posuďte sami:

… spodní orámování datumu ovšem vypadá poněkud legračně … dost dobré, není-liž pravda? … už jenom jedna věc, jak by řekl Columbo … a nyní jen tak z legrace přidáme …

Kniha určitě není určena pro ty, kteří se s CSS ještě nesetkaly nebo velmi málo. Přestože jsou v knize některé nové informace zopakovány, měli byste mít s tvorbou pomocí CSS jisté zkušenosti.

Určitě nečekejte výklad CSS teorie. Spíše je to praktický průvodce. Autor si vybral 13 odlišných projektů, na kterých si procvičíte své dovednosti. Naučíte se myslet v CSS, na tabulky zapomenete.

Ve všech projektech před vás autor předloží úkol, který společně a postupně vyřešíte. Všechny kroky jsou názorně vysvětleny a ukázány na náhledech. Můžete jednoduše sledovat změny, které jsou prováděny. Přestože máte k dispozici zdrojové kódy a můžete si všechny příklady vyzkoušet na vlastní kůži, není to nezbytné a při čtení se obejdete i bez počítače.

Určitě v knize nehledejte rady, jak oblafnout browsery, aby byl vzhled ve všech stejný. Autor sice pamatuje i na možné problémy, které by mohly nastat při zobrazení v různých prohlížečích a vždy nabízí řešení a nezapomíná ani na starší prohlížeče, které CSS plně nepodporují, nicméně všechny zájemce o tyto problémy odkazuje na svůj web.

Vady na kráse

Abychom byli spravedliví, podívejme se na knihu z té druhé, horší, strany. Nečekejte, že se budu pouštět do křížku s faktickými znalostmi Erica Meyera, ale co bych možná vytkl, je zvolení některých projektů – řešený problém se mi totiž občas zdál primitivní – např. tvorba stylů pro tiskové zprávy, formuláře nebo oživování hypertextových odkazů. Tyto projekty se skládali pouze z vybrání barev pro pozadí a text a nastavení okrajů, výplně a rámů některých bloků. Mohl být asi vybrán trochu složitější problém. Nicméně další projekty o vícesloupcových layoutech a pozicování to vynahradily.

Co nechápu, proč jsou v celé knize všechna menu řešena samotnými odkazy a v CSS jsou jednotlivé položky vždy nastaveny jako blokové prvky. Proč nebyly použity seznamy? A za druhé, proč jsou u některých projektů použity tabulky, když by problém bylo možno řešit čistým CSS. Např. hned u prvního projektu – konverze tabulkové stránky. Byly odstraněny zbytečné buňky, nicméně základ zůstal tabulkový. Ale to jsou spíše maličkosti.

Jediné co lze opravdu vytknout, padá na bedra vydavatele. Přestože je vzhled knihy příjemný, celobarevný, doplňující informace se nacházejí za okrajem stránky, občas při čtení ruší nepříjemné chyby. Nezvýrazněné úseky přidaných kódů, nedodržení zavedených typografických konvencí, jednou dokonce vyměněný náhled stránky a přehozené popisky. Nepříjemné chybky, kterých bylo možné se vyvarovat.

Je samozřejmé, že autor vnucuje čtenáři svůj subjektivní názor. Nedivte se proto, když zjistíte, že tohle byste řešili jinak a tento vzhled se vám příliš nelíbí. O to vůbec nejde. Cílem spíše bylo naznačit řešení problému a autor na konci každé kapitoly nabízí několik možností na vylepšení a čtenář má možnost si je libovolně vyzkoušet a samostatně zrealizovat.

Závěr

Po přečtení celé knihy budete „bohatší“ o 13 praktických webových projektů. Jak Eric sám říká:

Měli byste získat pocit, že pracuji na svých projektech, vy se mi díváte přes rameno a já komentuji, co právě dělám.

A tento způsob je nesmírně cenný a přínosný, protože vám přinese nesmírné množství praktických zkušenosti. Možná že se nedozvíte nový způsob obarvení písma, v každém případě vás naučí, jak se potýkat s praktickými problémy, což vám nemůže dát žádná kniha, snad jen ta Meyerova. Co je pro čtenáře lepší než praxe?

Standardní prodejní cen knihy je 390Kč, přímo z nakladatelství jí můžete koupit za 351Kč. Na Vltavě za 370Kč. V odborném knihkupectví Interval za 351 Kč a v Knihkupectví Mareček.Kup.To za 343 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *