Možnosti připojení – Dial-up

Každý kdo jen trochu přičuchl k internetu, měl jistě tu čest setkat se s klasickým modemem. Většina domácností se této zkušenosti nemohla v dřívějších dobách vyhnout a i nyní je to zcela nejběžnější typ připojení, proto dnes společně poznáme jeho kouzlo – vytáčené připojení přes modem po analogové telefonní lince tzv. dial-up.

Dial-up znamená vytáčené připojení, většině z nás se ale vybaví nejpomalejší internet, předražené minutové vyúčtování, monopolní chování Českého Telecomu nebo neustále obsazená linka.

Dostupnost

Síť telefonních linek od Českého Telecomu je v dnešní době povětšinou dostatečná (za což mu děkujeme), proto i klasické vytáčené připojení je z hlediska „dostupnosti“ opravdu dostupné prakticky pro každou domácnost. Jen co je pravda, že se těžko připojíte v lese na houbách nebo při cestách po republice. Musíte sedět doma u svého počítače a jste zcela odkázáni na vaši telefonní linku.

Potřebné vybavení

Pro sdílení dat z celosvětové sítě je třeba zřízení pevné telefonní linky, kterou pravděpodobně již máte, pokud jste se nestali ještě zcela závislými na mobilních technologiích. Druhou věcičkou, které bude k surfování třeba je analogový modem.

Modem je zařízení, které nám umožní se připojit k internetu. Funguje tak, že překódovává analogová data na digitální a obráceně. Možná si řeknete, k čemu je to dobré. No k tomu, že data proudící po telefonních drátech jsou analogová (např. přenos hlasu při telefonování), naproti tomu počítače mezi sebou komunikují digitálně (změť jedniček a nul). Tento rozdíl je třeba nějak smazat a právě tuto funkci vykonává modem.

Nicméně modemy jsou kapitola sama pro sebe. Jsou externí, interní, softwarové, hardwarové, rychlé nebo pomalé. Pro naše potřeby stačí vědět, že je to karta uvnitř počítače nebo krabička se svítícími diodami někde na stole.

Cena

Jak jsme si řekli, do pořizovacích nákladů musíme započítat zřízení telefonní linky, pokud ji ještě nemáme (něco okolo 4000 Kč), a nákup modemu (500 – 1000 Kč). Horší je to už s náklady měsíčními. Ty se odvíjejí od toho, co provoláte, respektive jak dlouhou dobu na internetu strávíte plus nějaký měsíční poplatek, který však platíte za používání jakýchkoli telekomunikačních služeb. Dial-up pro vás může být cenově přijatelný, pokud se připojujete dvakrát týdně a přečtete si pár emailů. Pokud na internetu trávíte několik hodin denně, tento špás se vám pěkně prodraží. Hodina mimo špičku vás průměrně přijde na 15-25 Kč, záleží na zvoleném operátorovi a tarifu.

Rychlost

Rychlost. Pomineme-li samotné navázání spojení, jehož kníkání vzbudí celý dům a sami u něj usnete, tak rychlost je docela vysoká. Tak vysoká, že nic pomalejšího patrně neseženete. Při modemu, zvládající 56kbps byste měli teoreticky stáhnout 7kB za sekundu. Již z minulého dílu samozřejmě víme, že to prakticky není možné. Optimálně dostanete 5kB/s a to ještě třikrát když…

  1. Když váš poskytovatel zvládá obhospodařit všechna volání
  2. Když není linka příliš zaplněna (např. ve špičkách)
  3. Když je pěkné počasí a telecomácké kabely nejsou navlhlé

Dalším rychlostním problémem je, že spojení je asymetrické a modemy jsou asynchronní. Jak jistě tušíte, ty „áčka“ před těmi cizími slovy nevěstí nic dobrého. Asymetrické znamená, že rychlost pro download bude 56 kb/s, pro upload pouze 33,6 kb/s. Asynchronní znamená, že pokud budete stahovat jeden soubor, nemůžete tou samou rychlostí posílat další.

Ještě jedna špatná zpráva – pokud jste připojeni na internet, nikdo se vám na pevnou linku nedovolá. Jestli je to však špatná zpráva, usuďte sami. Může to být také výborná výmluva nebo obrana proti neustálému otravování vaší tchýně.

Poskytovatelé připojení

Vše potřebné máme, nyní už jen někoho, přes koho se můžeme připojit. Před takovými šesti, sedmi roky jste museli poskytovatelům platit. Nyní už to nikdo z nich nevyžaduje, a někteří po vás dokonce nebudou chtít ani registraci – existuje spoustu nabídek tzv. anonymní internety od Tiscali, iDnes nebo Atlasu.

K čemu dial-up může stačit?

Celkem pohodlně pošlete a přijmete emaily, prohlédnete si několik stránek a s šálkem kávy i příjemně pobrouzdáte internetovými vodami. Na velké flashové weby budete muset čekat v řádech desítek sekund, než vám naběhnou. Vykecávání s kamarády na ICQ zvládnete, nesmíte to protahovat do brzkých ranních hodin. Ovšem stahování souborů přes P2P sítě se vám pěkně prodraží. Jste-li fanouškem on-line hraní, musím vás opět zklamat. Velmi pomalé odezvy vám tuto zábavu dosti znechutí, ba možná i znemožní. Na toto opravdu není klasický modem stavěný.

Modem je vhodný pro příležitostné čtení emailů a občasné prohlížení stránek. Pokud se vám kvóta internetovosti naplní dvěmi hodinami týdně, bude pro vás i cenově nejpřijatelnější. Nevýhody jsou zřejmé a jasně přebijí výhody: pomalá rychlost, malá stabilita, obsazená telefonní linka.

Pokud si myslíte, že dnešním článkem jsem chtěl docílit odstrašení všech potenciálních zákazníků tohoto typu připojení, nemáte pravdu. Nicméně ho nikomu nedoporučuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *