Google není jenom vyhledávač (2.)

V našem volném seriálu o skrytých a zapomenutých funkcích Google se dnes podíváme na nakupovací službu Froogle a zpravodajský web News. Nezaponeme najít podobné stránky a povědět si něco o vyhledávání v rámci daného webu a nakonec také zkusíme štěstí.

Froogle

Google kromě svého standardního vyhledávání nabízí i specializovaný vyhledávač Froogle , což je vyhledávací služba, která se zaměřuje speciálně na komerční produkty a zboží. Není to služba placená a výsledky nejsou reklamního typu. Do Froogle se mohou dostat internetové obchody zcela zdarma. Služba je určená pro firmy, které mohou své zboží zaslat kamkoli do USA.

Vyhledávač Froogle pomáhá uživatelům nalézt nejlepší výrobek, srovná všechny dostupné internetové obchody a nabídne výsledky seřazené podle ceny. Nákupní služba je stále ve fázi Beta, přesto je plně použitelná.

Vyhledávání Siemens C60 ve Froogle

Google má funkce Froogle zabudované i ve svém standardním vyhledávání. Speciální nabídky z Froogle se zobrazují pouze při zapnutém anglickém nastavení a při hledání výrobku, který se nachází v databázi.

Vyhledávání Siemens C60 – zobrazení na začátku vyhledávání z Froogle

I’m Feeling Lucky (Zkusím Štěstí)

Na úvodní stránce Google se pod okénkem pro vložení hledaného výrazu nachází dvě tlačítka Vyhledat Googlem a Zkusím štěstí, anglicky I’m Feeling Lucky. Taky jste si ho nikdy nevšimli a pro potvrzování používáte enter? Věřte, je tam. A k čemu? Toto tlačítko rovnou zobrazí první standardně nalezenou stránku bez toho, aby se zobrazovala další stránka s nalezenými odkazy. Nebudete tak vidět ostatní odkazy a bez jakýchkoli zdržování budete přesměrování na první stránku umístěnou ve výsledcích na daný dotaz. Prakticky této služby můžete využít, když se chcete dostat na určitou stránku, které znáte název a nepamatujete si přesnou adresu. Zkuste štěstí třeba s Oříškem.

Zkuste štěstí s Oříškem

Similar Pages (Podobné stránky)

Při vyhledávání je u každé zobrazené stránky kromě titulku, popisu a adresy také odkaz Podobné stránky, angl. Similar Pages. Pokud na něj kliknete zobrazí se vám příbuzné weby k dané stránce. Prakticky to můžete využít, pokud vás zajímají stejné informace z více zdrojů a nechce se vám formulovat nový výraz k hledání. Nebo pokud chcete koupit nějaký výrobek, stačí si nechat zobrazit podobné stránky a můžete si tak srovnat produkt z více zdrojů.

Podobné stránky s Oříškem

Chcete-li ihned zobrazit podobné stránky k určité adrese, můžete do vyhledávacího políčka zadat related:www.example.com.

Site Search (Vyhledávání na zadaném webu)

Pomocí Google nemusíte vždy prohledávat celý internet, ale můžete své zadání omezit jen na určitý web.
Chcete-li vyhledat termín pouze na jednom webu, do vyhledávacího pole zadejte: klíčové slovo site:www.example.com a Google Vám zobrazí stránky, které odpovídají dotazu a nacházejí se na daném webu.

News Headlines

Neméně významnou službou Google jsou News – aktuální novinky ze světa. Robot Google několikrát denně prochází 4500 zpravodajských serverů, kontroluje nové zprávy a zobrazuje podle důležitosti nejnovější události s odkazy na původní zdroje informací. Na českém internetu vznikla nedávno podobná služba Nový Den.

News Google

Při vyhledání v Googlu můžete také na tyto „News“ (Novinky) někdy narazit. Pokud vyhledáváte něco, co souvisí s aktuální událostí, objeví se nad standardními výsledky odkaz na aktuální zpravodajství. Opět musíte mít zapnuto anglické rozhraní.

News Google v standardním vyhledávání

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *