PHP – Instalace (2.)

Jak už jsme si řekli minule, PHP je volně šiřitelný programovací jazyk, který je vykonáván na straně serveru. Proto si z našeho domácího PC budeme muset udělat takový malý webový server, abychom mohli naše PHP skripty rovnou zkoušet. Existuje několik způsobů jak toho docílit, protože PHP lze relativně snadno přizpůsobit mnoha webovým serverům. Můžeme využít servery Apache, Microsoft IIS (Internet Information Server) nebo Microsoft PWS (Personal Web Server), můžeme nainstalovat PHP jako CGI interpret nebo jako modul.

My se s tím však nebudeme tolik zaobírat a využijeme některého balíku, který je pro začátečníky nejvhodnější a po instalaci vše upraví a nakonfiguruje tak, že ihned můžeme začít programovat PHP stránky. Asi nejznámějším takovým balíkem je PHPTriad, který sám nainstaluje Apache, PHP a MySQL. Součástí je také aplikace PHPMyAdmin, se kterou můžete velmi jednoduše obhospodařovat své databáze. Chcete-li, můžete vyzkoušet i další balíky jako PHP Home nebo Miniserver (byla vydána verze obsahující i PHP5).

Instalace PHPTriad je opravdu primitivní. Stáhněte si ho z webu, rozbalte, spusťte instalaci a je hotovo. Pro ty, co s instalací PHP a Apache nemají žádné zkušenosti, je to opravdu nejlepší možnost. V opačném případě byste museli zvlášť stahovat PHP, zvlášť Apache, zvlášť MySQL, jednotlivě je instalovat a konfigurovat. Instalace PHPTriad vyžaduje pouze několik desítek mega volného místa na disku C:/. Tam se totiž automaticky instaluje a nelze to změnit. Proto byste na C:/ měli mít nainstalován i operační systém Windows.

OK. Nainstalovali jsme PHPTriad. Na C:/ nám přibyly adresáře c:/apache a c:/winnt. Nyní vyzkoušíme, zda-li vše proběhlo úspěšně. Otevřeme si složku c:/apache a spustíme soubor c:/apache/Apache.exe. Mělo by to vypadat stejně jako na obrázku.

spuštění Apache

Před každou prací s PHP musíme tento soubor zapnout, potom ho ale můžeme minimalizovat a dále si ho vůbec nebudeme všímat. Nyní otevřeme svůj internetový prohlížeč (nepřipojujte se k internetu, dejte pracovat offline) a do adresního řádku zadáme http://localhost, popř. http://127.0.0.1 – localhost se vám ale myslím bude pamatovat lépe. Načíst by se nám teď měla uvítací stránka.

obrazovka po prvním spuštění

Adresa http://localhost zobrazuje vše, co se nachází v kořenovém adresáři c:/apache/htdocs. Pokud odsud smažeme výše zobrazenou stránku index.html a znovu načteme http://localhost zobrazí se výpis všech složek a souborů z adresáře c:/apache/htdocs. Všechny naše PHP soubory tedy budeme ukládat do této složky. Klidně si můžeme (a pro větší přehlednost vám to doporučuji) vytvářet libovolné množství podadresářů.

Zkusme si zde vytvořit novou složku a nazvěte ji například pokus. Na http://localhost se tak objeví nová složka pokus, chcete-li přímou adresu http://localhost/pokus. Pokud se ve složce nachází soubor pojmenovaný index.html, index.php, default.php nebo main.php nezobrazí se výpis složek a souborů, nýbrž tento soubor. Je to stejný princip jako na skutečném webovém serveru.

složky na localhost

Pokud vás zajímá, co je to za druhou složku phpmyadmin, která se zobrazuje na http://localhost, tak to je program (napsaný v PHP), který je určen pro správu MySQL databází. Zatím se jím vůbec nezabývejte, na MySQL databáze máme dostatek času.

Po obšírném úvodu se příště už konečně dostaneme k psaní PHP skriptů a na praktických příkladech si budeme ukazovat základní syntaxi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *